Fondy: Odešla další miliarda

| rubrika: Sloupek | 4. 2. 2008
Fondy: Odešla další miliarda
Leden sice příliš nepřál akciovým trhům, ale proč tedy peníze odcházejí nejvíc z fondů peněžního trhu a dluhopisových, které za poslední týden ztratily 770 milionů korun? Naopak v akciových fondech se podílníci drží přímo chlapsky a některé dokonce nakupovali.

Ve fondech peněžního trhu opět došlo k různému vývoji: zatímco ISČS Sporoinvest a IKS Peněžní trh ztratily přes 600 milionů korun, Multi Cash v ČSOB získal 180 milionů korun.

Odliv z dluhopisových fondů tolik nepřekvapuje, snad jen jeho rostoucí síla. Ale růst sazeb je pravděpodobný, tedy slušný výnos nepravděpodobný. Na ročním horizontu je většinou záporný a na dvouletém se k nule blíží.

Smíšené fondy si zase budou ještě dlouho lízat rány, které jim uštědřil vývoj jejich akciové složky. Jen za poslední měsíc z nich většina ztratila přes 10 % hodnoty, vidět jsou i ztráty horší než 15 %. To vyděsilo mnohé podílníky a není se jim co divit – většinou nebyli připraveni podstoupit takové kolísání. Zčásti je to vina poradců, částečně však jistě hraje roli i špatné pochopení klientů. Odliv další třetiny miliardy je sice o trochu nižší než v předchozím týdnu, ale ukazuje to, že jejich loňská obliba stála na poněkud hliněných základech.

V akciových fondech se možná rýsuje určitá stabilizace, protože z nich odešlo celkem pouhých 40 milionů korun. Zejména v ČSOB odplynulo přes 80 milionů – naopak do ISČS Sporotrendu 32 milionů nebo do Pioneer akciového 20 milionů přišlo. Statistiku ovšem nestihli v ING, takže nevíme, jak dopadl druhý „barometr“ ING Český akciový. Zajímavou aktivitu na akciových trzích dokazuje i objem zobchodovaný na pražské burze: ten přes děsuplnou volatilitu přesáhl neuvěřitelných 127 miliard korun, čímž překonal dlouhodobé průměry o více než 80 %.

Ve vývoji českého trhu leden ovšem dopadl zcela proti historickým statistikám, které většinou vykazují lednový růst (efekt) – tentokrát index pražské burzy zaznamenal v lednu rekordní ztrátu, když se propadl o 17,4 %. Smutného vítězství tak Praha dosáhla i nad Varšavou a Budapeští, které ztratily „jen“ 14,6, resp. 10,5 %. Zaznamenali jsme ale také nejvyšší denní „skok“, kdy index PX během jediného dne vylétl o 8,4 %. V týdnu, který předcházel, ovšem ztráta překročila 10,5 %.

Páteční přelom do února začal přece jen optimističtěji, když se vzhůru vydala většina titulů a naše zotavení o 2,7 % potvrdily večer i americké trhy. Přesto ztráta od začátku roku stále ještě přesahuje 15 %.

Řeč čísel

Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.