Fondy: Zemětřesení za miliardu

| rubrika: Sloupek | 28. 1. 2008 | 1 komentář
Fondy: Zemětřesení za miliardu
Panika na finančních trzích si vybrala oběti i v podílových fondech. Na rozdíl od loňského léta tentokrát řada drobných investorů ztratila nervy a prodávala jako o život.

Týden začal hned zostra a název na sebe nenechal dlouho čekat: „černé pondělí“. Vlna výprodejů oblétla svět a vyděsila i ty značně otrlé. Není se tedy co divit, že také mnozí naši investoři vzali do zaječích a z fondů si odnesli rovnou miliardu. Nejvíc z akciových fondů, hodně ze smíšených, ale ani zajištěné nezůstaly ušetřeny.

Zajímavý vývoj byl i ve fondech peněžního trhu, kam čtvrtmiliarda sice přišla v ČSOB, ale zároveň odešla z Komerční bankya České spořitelny. Ani dluhopisové fondy neplakaly unisono, když 160 milionů korun přivítali v ING, čímž se odliv kategorie snížil na pouhých 60 milionů korun.

O to větší masakr však nastal mezi míšenci a zejména v akciových fondech. Ze smíšených fondů odešlo 410 a z akciových přes 530 milionů korun. Neopakovala se tedy situace letního poklesu, kterou většina investorů využila naopak k nákupům „zlevněných“ podílových listů.
Faktem je, že atmosféra byla tentokrát mnohem děsivější a komu se podařilo uprchnout ještě za úterní ceny, vyhnul se druhé vlně poklesu, k níž došlo ve středu.

Opět se ale potvrdilo, že čím prudší pokles, tím rychlejší bývá i zotavení, které šokovalo ve čtvrtek: například pražská burza vylétla o 8,42 % – takový skok jsme nezažili plných patnáct let a může jej pamatovat jen několik skutečných pionýrů (obchodovalo se tehdy navíc jen jednou týdně). Víc investorů může ovšem vzpomenout 15. června 2006, kdy se podařilo „skočit“ o 7,30 % – také po podobně prudkém poklesu. Na jarní maxima se tehdy trh dostal až koncem podzimu.

Mezi fondy s největšími odkupy se tentokrát pochopitelně zařadily ty největší: 140 milionů postrádá IKS Fénix smíšený, 130 IKS balancovaný dynamický, 165 milionů ISČS Sporotrend a 90 milionů opustilo ING Český akciový. Dokonce i mezi zajištěnými fondy najdeme silné odlivy, například ČSOB Asijského růstu 2 ztratil přes 100 milionů korun. Hrdinně se postavily povodni odkupů jen ČPI Nemovitostních akcií a ČPI Nových ekonomik – jejich 200 milionů vlna sice lehce přelila, ale evidentně to ukazuje, že ČPI má dobré prodejce.

Situace na trzích se koncem týdne značně uklidnila, což bohužel vůbec neznamená, že již máme vše nejhorší za sebou. Čekání na středeční rozhodování FED nebude beze ztrát, jak ukazuje i páteční americké obchodování, které opět zatroubilo k 1,5% ústupu. Praha stále ještě ztrácí od začátku roku přes 15 % a k podzimnímu maximu chybí celých 20,6 %.
Takže dál bude probíhat jakýsi výzkum veřejného investorského mínění mezi dvěma názory: „Kdo uteče, vyhraje“ a naopak „Kdo uteče, prodělává“. Ke kterému se přikloníte vy?

Řeč čísel

Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.