Dvojvládí na kapitálovém trhu končí

| rubrika: Co se děje | 17. 1. 2008
Dvojvládí na kapitálovém trhu končí
Asociaci fondů a asset managementu a Asociace pro kapitálový trhy (AKAT) 9. ledna 2008 splynuly v jednu organizaci. Nová asociace, která přebírá název AKAT, bude dále usilovat o popularizaci a transparentnost českého kapitálového trhu.

V roce 1996, kdy v Čechách slovo tunel nemělo mnoho společného se stavebnictvím a důvěra v kapitálové trhy byla otřesena několika kriminálními činy, vznikla Unie investičních společností (UNIS). „Velcí hráči se rozhodli, že pokud něco neudělají sami, tak trh kolektivního investování zažije takový negativní šok, z kterého by se těžko vzpamatovával,“ vzpomíná Martin Hanzlík, výkonný ředitel Asociace pro kapitálový trh (AKAT), která od od 9. ledna sdružuje členy bývalého UNIS, později přejmenovaného na AFAM, a původní asociace AKAT.

V roce 1996 existoval pouze několikačlenný dozor na ministerstvu financí, až o pár let později vznikla Komise pro cenné papíry, která dohled nad kapitálovým trhem převzala. V dubnu 2006 se tato agenda přenesla pod křídla České národní banky.

UNIS pomáhal obnovovat důvěru v kapitálový trh. Začal provádět samoregulační opatření, která ve své době nebyla samozřejmostí tak jako dnes. Třeba šlo o oceňování majetku v portfoliích či zveřejňování cen podílových fondů.

Unie zahrnovala domácí investiční společnosti, které obhospodařovaly podílové fondy. Postupně se v České republice objevily také zahraniční investiční společnosti, kterým ale do UNIS nebylo dovoleno vstoupit. Založily proto v dubnu 2000 AKAT. V roce 2006 se UNIS změnil na AFAM a rozšířil činnosti i na zastřešování asset managementu.

Koho zastupuje AKAT

Sloučená asociace AKAT celkem sdružuje 64 členských společností, z toho je 39 řádných členů a 25 přidružených členů. Přidruženými členy jsou například advokáti či auditoři, pro něž neplatí kodexy asociace, nemají hlasovací práva, ale jejich činnost je spojena s činností AKAT, která stejně tak občas využívá jejich odbornosti, je-li to třeba. Řádnými členy jsou licencované subjekty, jako banky či investiční společnosti.

O sloučení obou uskupení se mluvilo více či méně hlasitě od roku 2002. Jeho zastánci argumentovali, že obě asociace měly podobné zaměření, AKAT byl pouze šířeji rozkročen, protože zahrnoval celý kapitálový trh.  „Systém dvou asociací byl neefektivní,“ uvádí Hanzlík. Diskuze o tom, jak sloučit odlišné rozhodovací procedury či členské příspěvky, trvaly nějaký čas a vyvrcholily 9. ledna sloučením obou asociací. Nyní bude fungovat pouze jedna asociace reprezentující hráče na kapitálovém trhu.

„Ministerstvo financí se nebude muset obracet na dvě asociace a získávat jejich stanoviska a naopak nebude docházet k časově a organizačně náročnému hledání jednotného stanoviska obou asociací,“ říká Hanzlík. „Asociace je připravena navázat na předchozí kvalitní spolupráci s Ministerstvem financí, Českou národní bankou a ostatními asociacemi v oblasti finančních trhů,“ vyjádřil se Josef Beneš, předseda AKAT.

Nová asociace bude dále pokračovat ve snaze o přilákání více pozornosti, ať už investorů či politiků, ke kapitálovému trhu. „Tento trh je důležitý pro zdravé fungování ekonomiky,“ vysvětluje Hanzlík. Také se bude dále vyjadřovat k tomu, co může ovlivnit v rovině České republiky. „Z Bruselu chodí spousta směrnic,“ říká Hanzlík. Například se debatuje o sjednocení parametrů investičních produktů a jejich distribuce. Investor by tak měl získat lepší přehled, za jakých podmínek může investovat do podílových fondů či do investičního životního pojištění.

Podle Hanzlíkova názoru je při hodnocení evropských pravidel nutné přemýšlet o jejich implementaci, ale i o tom, co směrnice neregulují a i v takových oblastech nastavit dobré parametry, aby Česká republika měla v Evropě konkurenceschopný kapitálový trh. Právě v těchto oblastech vidí AKAT prostor pro vlastní iniciativu.

 

Co by se podle vás mělo na českém kapitálovém trhu zlepšit? Máte dost informací pro své investice?

 

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.