Kdo minulý týden sestřelil světové burzy

| rubrika: Sloupek | 31. 1. 2008
Kdo minulý týden sestřelil světové burzy
Co má společného brutální akciový výprodej minulého týdne, prudké snížení amerických úrokových sazeb a skoro pětimiliardový podvod ve francouzské bance Societé General? Možná víc, než by se dalo na první pohled očekávat.

V pondělí 21. ledna se přes evropské akciové trhy přehnaly nevídané vlny výprodejů. Bez žádného impulsu akcie zaznamenaly největší ztráty od teroristických útoků v září 2001. Propadům přitom vévodil německý index DAX, který ztratil 7 procent napříč celým trhem. Americké trhy díky státnímu svátku byly výprodejů ušetřeny. V úterý dopoledne výprodeje v Evropě neustaly a futures na americké  akciové indexy naznačovaly, že výprodejní tlak se může přelít i do zámoří. Hlavním vysvětlením bylo, že investoři propadají panice v obavě, že americká ekonomika upadne do recese, a zpomalí celou globální ekonomiku.

Tento vývoj vedl centrální bankéře v americkém Fedu k názoru, že výjimečná situace vyžaduje i výjimečná rozhodnutí. Proto v úterý (poprvé od roku 2001 mimo řádné zasedání) Fed snížil sazby o 75 bazických bodů, což je největší snížení od roku 1984. Rozhodnutí je o to překvapivější, že již tuto středu (30. ledna) měl Fed na programu řádné zasedání. Nečekaný krok Fedu nevedl k obratu na trzích, pouze zastavil výprodeje akcií.

Ve středu 23. ledna ráno francouzská banka Société Générale (SG) oznámila, že kvůli podvodům jednoho z makléřů odepíše neuvěřitelnou sumu 4,9 miliardy eur. Pro představu, to téměř odpovídá tržní kapitalizaci celé Komerční banky, kterou SG vlastní, či jak někteří vtipně poznamenali, je to také cena čtyř raketoplánů nebo dvou francouzských letadlových lodí. Ovšem ještě neuvěřitelnější byl zdroj této ztráty. Banka během víkendu (18.-20. ledna) zjistila, že kvůli podvodům makléře Jeroma Kerviela má ve futures na evropské akciové indexy nezajištěnou pozici ve výši 50 miliard eur. Hodnota celé SG je „pouze“ 35 miliard eur. Během pondělí a úterý (21.-22. ledna) se bance podařilo tyto pozice uzavřít. Na obchodu ztratila ve výši již zmíněných 4,9 miliardy eur.

Pokud se na celou situaci podíváme zpětně, můžeme vidět jednu z variant z příběhu, který popisuje vývoj posledního týdne. Na nervózní akciové trhy přišel minulé pondělí velmi agresivní prodejce s velmi velkou pozicí. Je velmi pravděpodobné, že prodeje začaly spouště další automatické prodejní (stop-loss) příkazy a rychle odstartovala výprodejní vlna. Výsledkem bylo, že třeba německý DAX za dva dny ztratil přes 12 %, jeho tržní kapitalizace poklesla asi o 106 miliard eur. SG uzavírala celkovou pozici v objemu 50 miliard eur.

Za úvahu stojí, zda by Fed tak radikálně a mimořádné snižoval úrokové sazby, kdyby věděl o problémech Société Générale. Celý příběh by také naznačoval neuvěřitelné vazby uvnitř globalizované ekonomiky. Na začátku je podvádějící francouzský makléř, následuje padající německá burza a na konci je mimořádné zasedání americké centrální banky.

Autor je hlavní ekonom Atlantik FT

 

Je podle vás možné, aby skandál v Societé General smetl akciové trhy po celém světě?

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.