Telefonování bude letošní investorský hit

| rubrika: Jak na to | 4. 1. 2008 | 6 komentářů
Telefonování bude letošní investorský hit
Index PX50 minulý rok narostl o necelých dvanáct procent. Loňské akciové hvězdy – ČEZ a Unipetrol - by podle odhadů analytiků měly letos doplnit Telefonika a bankovní skupina Erste.

Pražská burza v minulém roce ukázala, jak je český trh a otevřená česká ekonomika náchylná ke kopírování vývoje ve světě. Burza zažila tři propady. První vybírání zisků přišlo v únoru, kdy investoři zareagovali na propad na asijském akciovém trhu. V srpnu pražská burza kopírovala náladu na světových trzích, které srazila americká hypotéční krize. Poslední, třetí listopadový pokles zapříčinily také Spojené státy, respektive pesimistické předpovědi vývoje jejich ekonomiky v roce 2008.

Akcie, které se vyplatí sledovat v roce 2008

Telefonica
Erste
ČEZ
Unipetrol
Od začátku roku 2007 hodnota akcií vzrostla o 46 procent. Firmy se nedotkl ani jeden ze tří loňských větších poklesů pražské burzy. „Další růst podpoří jak externí faktory (růst poptávky po elektřině), tak interní faktory – odkup vlastních akcií a akviziční politika,“ říká Milan Vaníček, analytik Atlantik FT. V roce 2008 se předpokládá další růst cen elektřiny. Brzy ovšem ČEZ přestane své akcie kupovat, bude jich mít 10 procent, a tlak na další růst ceny poleví. Do valné hromady (zhruba v květnu), kde se určí další směřování ČEZu, by mohla nastat stagnace akcií.
Navzdory propadům zářily v celoročním pohledu na pražské burzy tři tituly: ČEZ, Unipetrol a televizní CME. Pro letošek se podle oslovených analytiků tato sestava obmění jen málo. Hitem by měly být akcie Telefoniky. Ty by mohly doplnit ČEZ a Unipetrol. Ztracenou formu by měla najít i bankovní skupina Erste.

Analytici favorizují z „českých“ titulů Telefoniku z řady důvodů. Během roku 2007 společnost překvapovala hospodářskými výsledky. „Příležitosti k růstu vidíme v rozvoji mobilní sítě na Slovensku, v intenzivním nárůstu odvětví firemních IT řešení a v poskytování nových kombinovaných telekomunikačních služeb (např. O2 TV atd.),“ uvedl Jan Procházka z firmy Cyrrus. „Velmi dobré finanční výsledky a nízká zadluženost nás utvrzují v očekávání, že firma bude i v dalších letech vyplácet zajímavé dividendy,“ říká Milan Vaníček, hlavní analytik společnosti Atlantik FT. V roce 2007 se dividenda pohybovala ve výši 50 korun na akcii (dividendový výnos 8,3 procenta). Tento titul by také nemusel být tak ovlivňován výkyvy na světových trzích, řadí se k tzv. defenzivním titulům.

Pouze Telefoniku doporučují makléři z finanční skupiny Fio, analytici z Atlantiku a Cyrrusu ještě přidávají akcie ČEZu a Unipetrolu. ČEZu se výrazně nedotklo ani jedno z výše zmíněných vybírání zisků na pražské burze. Vzhledem k růstu cen elektřiny a zvyšující se poptávce po ní se dá očekávat, že akcie ČEZu budou i nadále posilovat. Unipetrol by mohl profitovat z restrukturalizace, kterou se zvýšila kapacita rafinérií. Také tržní podíl Benziny, která je částí skupiny Unipetrol, se zvyšuje.

Z bankovního sektoru by mohly být zajímavé akcie Erste. „Postupně předpokládáme návrat k silnému růstu, jehož zdroje se u Erste nezměnily,“ myslí si Procházka.

Naopak realitní tituly příliš perspektivní nejsou. Orco a ECM, ač se ve firmách mnoho nestalo, táhla loni dolů právě příslušnost k realitnímu trhu. V roce 2008 se na tom příliš nezmění. Dokud bude pokračovat nejistota ohledně rozsahu americké hypoteční a realitní krize, nebudou mít tituly spojené s nemovitostmi na růžích ustláno.

 

Do jakých titulů budete nebo byste investovali vy? Podělte se s ostatními o názor.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 1. 2008 19:42, Colleen

Musím jedině souhlasit s uživatelem Honza78,akcie ČEZu jsou určitě správným místem pro investice

+84
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.