Fondy: Únorový týden jako aprílové počasí

| rubrika: Sloupek | 4. 3. 2008 | 3 komentáře
Fondy: Únorový týden jako aprílové počasí
Slibně se rozbíhající týden nakonec skočil do drsného neznáma. Přes 400 milionů korun je tak odpovídající výsledek. Ani rozložení sil nepřekvapilo: zajištěné plus 300, akciové plus 100, peněžní trh plus 100 a dluhopisové minus 100 milionů

Na peněžním trhu pokračuje neuvěřitelné „hlasování nohama“, opět v rozsahu 400 milionů z České spořitelny a Komerční banky směrem k Multi Cash ČSOB. To jsou tedy věci, které český konzervativní investor dokáže kvůli pár desetinám procenta.

Dluhopisové fondy zůstávají v setrvalé tlakové níži, nikdo se již ani nediví. Na druhou stranu se lze domnívat, že jejich roli přebírají zajištěné fondy nejen z logiky své konstrukce, ale dnes i perspektivy: raději nominální nulu, než ztrátu. Takže v pojetí zajišťáků jako varianty dluhopisových fondů (což ve skutečnosti i jsou – jen elegantněji zabalené a s pěknou marketingovou mašlí) bychom tyto kategorie mohli vlastně sloučit.

Je pochopitelné, že v tak nejistých dobách zajištěné fondy vítězí. Leč ani ony nesbírají úrody zdaleka tolik, jako loni. Dokonce kdybychom sečetli od začátku roku jejich příliv a odečetli odliv z dluhopisových, dostaneme jen málo přes půl miliardy korun.

Skončil i únor a nebyl nijak vítězný – fondy skončily s chaboučkým čistým prodejem necelých 1,5 miliardy korun. Což je sice mnohem lepší než odliv více než 800 milionů za leden, ale 540 milionů, které do fondů celkem přitekly od začátku roku, hovoří za vše. Loni to byl za stejnou dobu desetinásobek.

Fakt, že u nás přesto všichni investoři ještě nevymřeli, dokazuje menšina odvážných, kteří přes všechny ústrky do akciových fondů nasnášeli minulý týden také víc než půlmiliardu.

Jak mají těžký život, dokazují často asymetrické reakce trhu – po pozitivních zprávách povyskočí jen maličko vzhůru, zatímco na jen trochu horší zprávy reagují značným poklesem. Navíc horší zprávy mají tendenci se kumulovat. Takže dobré firemní výsledky se utopí v mikrovlnách špatných zvěstí o kondici, zejména americké, ekonomiky. Páteční příklad: Erste za čtvrté čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 22 procent – přesto na burze padla o 2 procenta (od října z 1600 na 965 korun, tedy o 40 procent).

Koncem týdne také šokovala a opět vnesla nervozitu do finančního sektoru čtvrtletní ztráta slovutné pojišťovny AIG. Ta byla nejvyšší v 89leté historii firmy. Do ruda se tak hned oblékla nejen Evropa, ale večer ještě hůř i americké trhy. Náladu dorazil šéf americké centrální banky Ben Bernanke, který v senátu prohlásil, že inflace komplikuje snahy FEDu podpořit ekonomický růst a údajně některé banky nemusí současné turbulence na finančním trhu přežít.

Na to, že americké indexy odevzdaly za týden přes 1 procento své výkonnosti a za celý únor kolem 4 procent, dopadl náš český index PX docela dobře: udržel si týdenní plus 1,8 procenta a za únor posílil přes 4 procenta. Není ale všem dnům konec – ani v dobrém, ale ani v tom zlém. Závěr je proto jednoznačný: vlnobití stále pokračuje.

Řeč čísel

Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.