Fondy: Ke klidu ještě daleko

| rubrika: Sloupek | 18. 2. 2008
Fondy: Ke klidu ještě daleko
Přestože se situace na trzích poněkud uklidnila, investoři evidentně zůstávají ostražití. Příliv 550 milionů korun do podílových fondů jakoby již naznačoval oživení, jenže 440 milionů z toho uvítaly zajištěné fondy.

Zajímavá situace pokračuje na trhu fondů peněžního trhu: opět více než 300 milionů odešlo z řad fondů České spořitelnya Komerční banky, zatímco přes 400 milionů korun uvítal Multi Cash v ČSOB. Byl jsem poučen, že má hypotéza z minulého článku o nepravděpodobnosti „přelévání“ peněz z jedněch fondů peněžního trhu do jiných stála na chybné úvaze (totiž, že se to nevyplatí). Klienti však prý uvažují jinak: vyplatí se to! Korunový KBC Multi Cash ČSOB je z nejvýkonnějších ve své kategorii, proto přitahuje pozornost i peníze klientů všech bank. A to nejen při ohlédnutí zpět (k začátku února roční výnos Sporoinvest 1,29%, Multi Cash 2,04%), ale zejména na výhledu: má-li průměrný výnos aktiv do splatnosti 4,4 %, pak lze prý směle počítat s čistým výnosem v rozmezí 3 – 3,5 %. K tomu jen dodejme, že právě ti nejkonzervativnější hledají každou desetinku. Asi je to fakt, i když při 7,5% inflaci poněkud ironický.

Pokračuje již více než roční propad obliby dluhopisových fondů, minulý týden jej opět o 220 milionů prohloubil. Aby ne, když prakticky všechny tratí nejen v ročním, ale i v dvouletém období.

Smíšené fondy sice získaly přes 100 milionů, ale pohled na výkonnost je stále smutek sám. Také akciové fondy stále děsí dvoucifernými mínusy, takže odvážlivců je jako šafránu. Zřejmě ovšem již také vystrkují růžky, za týden do akciových fondů přiteklo přes 130 milionů, což může snad i připomínat další vlaštovku po čtvrtmiliardě v předchozím týdnu.

Tak či onak, doba je tak nejistá, že jen díky 1,7 miliardy korun do zajištěných fondů se zachraňuje letošní již šestinedělní bilance těsně nad nulou. Zdálo se, že bod zvratu „zařídil“ věštec z Omahy, když Warren Buffett jménem své pojišťovny a investiční společnosti Berkshire Hathaway nabídl odkoupení části ohrožených aktiv amerických dluhopisových pojišťoven. Na jeho lišácký návrh „přepojistit“ komunální dluhopisy v hodnotě až 800 miliard dolarů ale společnosti MBIA, Ambac Financial ani FGIC nepřistoupily. Asi tušily, kdo by na tom víc vydělal.

Jestliže tedy ve středu Amerika poskočila vzhůru, ve čtvrtek zase spadla. Nu a Evropa se zpožděním udělala totéž. Pátek večer americké trhy ani nenaznačily další směr a týden uzavřely s jen zhruba jednoprocentním růstem. Proti tomu je i přes 2% páteční propad týdenní 3,15% růst pražského PXdobrý výsledek a zisk víc než 5 % ISČS Sporotrend ještě lepší. Ale dnům kolísání zřejmě ještě konec zdaleka není.

Řeč čísel

Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-82
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.