Kdy je vhodná doba pro investování do zlata?

Radim Zelený | rubrika: FINMARKET | 24. 12. 2019
Investovat do zlata je jedním z nejlepších způsobů, jak své úspory nejen ochránit před inflací, ale také je zhodnotit. Kdy je nejvhodnější doba pro nákup investičního zlata a bude vám k jeho bezpečnému uložení stačit domácí trezor?
Kdy je vhodná doba pro investování do zlata?

Zdroj: Heureka

Proč investovat do zlata?

Zatímco hodnotu běžné měny či akcií negativně ovlivňuje inflace a jakýkoliv záchvěv ekonomiky, zlato svou hodnotu uchovává a dokonce ji ještě s časem zvyšuje. Jen za poslední dekádu jsme byli svědky hospodářské krize, devalvace měn a prudkého nárůstu cen nemovitostí – nic z toho přitom cenu zlata negativně nepoznamenalo. Naopak jeho cena vzrostla o neuvěřitelných 129 %.

Investujte rozumně

Zásadním pravidlem při investování je diverzifikace portfolia – vsadit veškeré své úspory na jedinou kartu se vám může stát osudným. Vždy hledejte způsoby, jak své jmění investovat rozumně a tak, abyste minimalizovali případné ztráty. Zlato by proto mělo tvořit jenom část vašeho investičního portfolia společně například s podílovými fondy nebo akciemi a dluhopisy. 

Kdy se vyplatí do zlata investovat?

Jelikož si zlato udržuje svou hodnotu, poptávka po něm logicky narůstá v dobách krize a nejistoty. Nákup investičního zlata se tak vyplatí odložit na dobu prosperity, kdy je ekonomika relativně stabilní, což se projeví také na jeho ceně – ta bude poměrně nízká, s předpokládaným budoucím růstem.

Faktory ovlivňující cenu zlata

Ekonomická stabilita ale není rozhodujícím faktorem při nákupu zlata – jeho cenu totiž ovlivňuje řada dalších faktorů. Objev nového naleziště, ale také konání centrálních bank nebo vývoj dolaru – to vše a mnohé další aspekty se podepisují na ceně zlata. Obecně lze tedy říci, že nejvhodnější doba k investici do zlata je tehdy, když je celosvětová ekonomika na vzestupu, americkému dolaru se daří a zlaté doly zvyšují svou produkci.

Myslete na bezpečné uložení

Na rozdíl od akcií a měnových fondů má zlato jednu určitou nevýhodu – fyzicky ho vlastníte, tudíž je třeba ho uložit na bezpečné místo. Nejjednodušším řešením je domácí trezor, který jistě využijete i na řadu dalších cenností, jako jsou doklady, cenné dokumenty nebo drahé šperky. Pokud máte pocit, že domácí trezor není dostatečně bezpečným úložištěm, můžete si za určitou měsíční či roční částku pronajmout bezpečnostní schránku v bance. 

Uložte si i vy své cennosti do domácího trezoru. Vybrat si můžete z téměř 8000 produktů, které máte přehledně seřazené na Heurece. Nabídku jednoduše zúžíte volbou požadovaných vlastností, které od domácího trezoru očekáváte, a s konečným výběrem vám pomohou recenze a hodnocení ověřených uživatelů. 

Závěrem, investice do komodit jako je zlato či stříbro nese poměrně nízké riziko, avšak očekávaný výnos není tak vysoký jako například nabízí investování do akcií. Investování do akcií přes různé online brokery jako je například XTB může výše investice zvýšit i několikanásobně, souvisí s tím ale samozřejmě o to větší riziko ztráty celé investované částky.

Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

13. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

Policie obvinila mladého podnikatele z investičního podvodu za 1,5 miliardy korun. Měl přes čtyři tisíce klientů. Čemu byste se měli vyhnout, abyste příště nenaletěli vy?

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

10. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

Česká národní banka už v dalším období nebude plošně omezovat výši dividend bank. Doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení konečných hospodářských výsledků za rok 2021... celý článek

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

9. 9. 2021 | Jaroslav Šura | 1 komentář

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

Akcie technologických společností jedou. Nesázejte na ně ale všechno. Očkujte portfolio proti propadu něčím jiným.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.