Kdy je vhodná doba pro investování do zlata?

Radim Zelený | rubrika: BrandInsight | 24. 12. 2019
Investovat do zlata je jedním z nejlepších způsobů, jak své úspory nejen ochránit před inflací, ale také je zhodnotit. Kdy je nejvhodnější doba pro nákup investičního zlata a bude vám k jeho bezpečnému uložení stačit domácí trezor?
Kdy je vhodná doba pro investování do zlata?

Zdroj: Heureka

Proč investovat do zlata?

Zatímco hodnotu běžné měny či akcií negativně ovlivňuje inflace a jakýkoliv záchvěv ekonomiky, zlato svou hodnotu uchovává a dokonce ji ještě s časem zvyšuje. Jen za poslední dekádu jsme byli svědky hospodářské krize, devalvace měn a prudkého nárůstu cen nemovitostí – nic z toho přitom cenu zlata negativně nepoznamenalo. Naopak jeho cena vzrostla o neuvěřitelných 129 %.

Investujte rozumně

Zásadním pravidlem při investování je diverzifikace portfolia – vsadit veškeré své úspory na jedinou kartu se vám může stát osudným. Vždy hledejte způsoby, jak své jmění investovat rozumně a tak, abyste minimalizovali případné ztráty. Zlato by proto mělo tvořit jenom část vašeho investičního portfolia společně například s podílovými fondy nebo akciemi a dluhopisy. 

Kdy se vyplatí do zlata investovat?

Jelikož si zlato udržuje svou hodnotu, poptávka po něm logicky narůstá v dobách krize a nejistoty. Nákup investičního zlata se tak vyplatí odložit na dobu prosperity, kdy je ekonomika relativně stabilní, což se projeví také na jeho ceně – ta bude poměrně nízká, s předpokládaným budoucím růstem.

Faktory ovlivňující cenu zlata

Ekonomická stabilita ale není rozhodujícím faktorem při nákupu zlata – jeho cenu totiž ovlivňuje řada dalších faktorů. Objev nového naleziště, ale také konání centrálních bank nebo vývoj dolaru – to vše a mnohé další aspekty se podepisují na ceně zlata. Obecně lze tedy říci, že nejvhodnější doba k investici do zlata je tehdy, když je celosvětová ekonomika na vzestupu, americkému dolaru se daří a zlaté doly zvyšují svou produkci.

Myslete na bezpečné uložení

Na rozdíl od akcií a měnových fondů má zlato jednu určitou nevýhodu – fyzicky ho vlastníte, tudíž je třeba ho uložit na bezpečné místo. Nejjednodušším řešením je domácí trezor, který jistě využijete i na řadu dalších cenností, jako jsou doklady, cenné dokumenty nebo drahé šperky. Pokud máte pocit, že domácí trezor není dostatečně bezpečným úložištěm, můžete si za určitou měsíční či roční částku pronajmout bezpečnostní schránku v bance. 

Uložte si i vy své cennosti do domácího trezoru. Vybrat si můžete z téměř 8000 produktů, které máte přehledně seřazené na Heurece. Nabídku jednoduše zúžíte volbou požadovaných vlastností, které od domácího trezoru očekáváte, a s konečným výběrem vám pomohou recenze a hodnocení ověřených uživatelů. 

Závěrem, investice do komodit jako je zlato či stříbro nese poměrně nízké riziko, avšak očekávaný výnos není tak vysoký jako například nabízí investování do akcií. Investování do akcií přes různé online brokery jako je například XTB může výše investice zvýšit i několikanásobně, souvisí s tím ale samozřejmě o to větší riziko ztráty celé investované částky.

Peníze BrandInsight

Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 1 komentář

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Solana a monero v problémech. Půjde to s bitcoinem z kopce? Týden v kryptu

10. 2. 2024 | Tomáš Krause

Solana a monero v problémech. Půjde to s bitcoinem z kopce? Týden v kryptu

Na burzy asi zamíří bitcoiny za miliardy. Naopak monero komplet mizí z burzy Binance. Solana si dala pět hodin pauzu a americký regulátor donutil ripple ke striptýzu. A Jižní Korea... celý článek

Partners Financial Services