Kdy je vhodná doba pro investování do zlata?

Radim Zelený | rubrika: FINMARKET | 24. 12. 2019
Investovat do zlata je jedním z nejlepších způsobů, jak své úspory nejen ochránit před inflací, ale také je zhodnotit. Kdy je nejvhodnější doba pro nákup investičního zlata a bude vám k jeho bezpečnému uložení stačit domácí trezor?
Kdy je vhodná doba pro investování do zlata?

Zdroj: Heureka

Proč investovat do zlata?

Zatímco hodnotu běžné měny či akcií negativně ovlivňuje inflace a jakýkoliv záchvěv ekonomiky, zlato svou hodnotu uchovává a dokonce ji ještě s časem zvyšuje. Jen za poslední dekádu jsme byli svědky hospodářské krize, devalvace měn a prudkého nárůstu cen nemovitostí – nic z toho přitom cenu zlata negativně nepoznamenalo. Naopak jeho cena vzrostla o neuvěřitelných 129 %.

Investujte rozumně

Zásadním pravidlem při investování je diverzifikace portfolia – vsadit veškeré své úspory na jedinou kartu se vám může stát osudným. Vždy hledejte způsoby, jak své jmění investovat rozumně a tak, abyste minimalizovali případné ztráty. Zlato by proto mělo tvořit jenom část vašeho investičního portfolia společně například s podílovými fondy nebo akciemi a dluhopisy. 

Kdy se vyplatí do zlata investovat?

Jelikož si zlato udržuje svou hodnotu, poptávka po něm logicky narůstá v dobách krize a nejistoty. Nákup investičního zlata se tak vyplatí odložit na dobu prosperity, kdy je ekonomika relativně stabilní, což se projeví také na jeho ceně – ta bude poměrně nízká, s předpokládaným budoucím růstem.

Faktory ovlivňující cenu zlata

Ekonomická stabilita ale není rozhodujícím faktorem při nákupu zlata – jeho cenu totiž ovlivňuje řada dalších faktorů. Objev nového naleziště, ale také konání centrálních bank nebo vývoj dolaru – to vše a mnohé další aspekty se podepisují na ceně zlata. Obecně lze tedy říci, že nejvhodnější doba k investici do zlata je tehdy, když je celosvětová ekonomika na vzestupu, americkému dolaru se daří a zlaté doly zvyšují svou produkci.

Myslete na bezpečné uložení

Na rozdíl od akcií a měnových fondů má zlato jednu určitou nevýhodu – fyzicky ho vlastníte, tudíž je třeba ho uložit na bezpečné místo. Nejjednodušším řešením je domácí trezor, který jistě využijete i na řadu dalších cenností, jako jsou doklady, cenné dokumenty nebo drahé šperky. Pokud máte pocit, že domácí trezor není dostatečně bezpečným úložištěm, můžete si za určitou měsíční či roční částku pronajmout bezpečnostní schránku v bance. 

Uložte si i vy své cennosti do domácího trezoru. Vybrat si můžete z téměř 8000 produktů, které máte přehledně seřazené na Heurece. Nabídku jednoduše zúžíte volbou požadovaných vlastností, které od domácího trezoru očekáváte, a s konečným výběrem vám pomohou recenze a hodnocení ověřených uživatelů. 

Závěrem, investice do komodit jako je zlato či stříbro nese poměrně nízké riziko, avšak očekávaný výnos není tak vysoký jako například nabízí investování do akcií. Investování do akcií přes různé online brokery jako je například XTB může výše investice zvýšit i několikanásobně, souvisí s tím ale samozřejmě o to větší riziko ztráty celé investované částky.

Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

1. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

Investiční skupina Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka je v prodlení s úhradou přinejmenším části svých závazků z vydaných dluhopisů. Upozornil na to Martin Dočekal, provozovatel... celý článek

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

31. 1. 2023 | Lucie Weissová | 1 komentář

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

Krize, nebo příležitost? Kde zhodnocovat úspory, na co dávat pozor a jak pracovat s investičním portfoliem, když trhy kolísají a inflace je vysoko? Odpovídá Vít Endler, spolumajitel... celý článek

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.