Pět globálních značek, které znáte, ale neznáte

ČP INVEST | rubrika: Publicistika | 25. 8. 2014
Každý ví, co je Pilsner Urquell, kdo ale zná SABMiller? Pravděpodobně ne úplně každý, kdo sedí v hospodě a pije tento nápoj, by vám řekl, že je to původem jihoafrická společnost, která je dnes druhým největším výrobcem piva na světě – včetně toho z Plzně. A to byl lehčí příklad. Proto jsme pro vás vybrali pět společností, jejichž názvy vám pravděpodobně moc neřeknou, ale jejichž produkty znáte velmi dobře.
Pět globálních značek, které znáte, ale neznáte

Diageo

Historie této firmy není příliš dlouhá. V roce 1997 vznikl tento název spojením dvou slov – latinského „dies“, což znamená den, a řeckého „geo“, tedy svět. Společnost tím chtěla vyjádřit, že dává potěšení do každého dne celému světu. Jestli tomu tak skutečně je, můžete zhodnotit sami.

Podnik se sídlem v Británii vznikl splynutím firem Grand Metropolitan a Guinness. Po 17 letech existence je firma největším světovým výrobcem destilátů a předním producentem piva a vína. Značky, které Diageo vzorně reprezentují, budete určitě znát. Jde o světově nejprodávanější vodku, skotskou a likér. Jména jako Smirnoff, Johnnie Walker a Baileys nemusíme představovat.

S akciemi firmy Diageo se obchoduje na londýnské burze. Velikostí tržní kapitalizace necelých 50 miliard liber patří mezi deset největších společností obchodovaných v Londýně.

Inditex

Tato společnost otevřela svůj první obchod ještě pod původním názvem Zara ve španělském městě La Coruña v roce 1975. Již pod názvem Inditex pokračuje její expanze za hranice Španělska, a to od roku 1988. Dnes má obchody už po celém světě a výjimkou není ani Česko.

Když půjdete do obchodního centra, prodá vám Inditex oblečení pod značkami Zara, Pull and Bear, Bershka a mnoha dalšími. Inditex vlastní po celém světě přes šest tisíc obchodů a je to největší prodejce textilu na světě. I kvůli tomu je její zakladatel a největší akcionář Amancio Ortega nejbohatším Španělem.

S akciemi Inditexu se obchoduje na madridské burze, roční tržby společnosti činí přes 13 miliard eur.

Viacom

Příliš dlouho jsme se pohybovali v Evropě, a proto se přesuňme do USA. Název Viacom vznikl jako zkratka tří slov – Visual & Audio Communications. To předznamenává, že se dostáváme do sektoru médií. Viacom byl založen v roce 1975 a v roce 2005 zaměstnával skoro 40 000 lidí. V témže roce pak došlo k rozdělení mediálního velikána na CBS a Viacom.

Dnešní Viacom zaměstnává už pouze 10 000 lidí a v Česku můžeme firmu znát díky kabelové nebo satelitní televizi a hudebním kanálům MTV či VH1 Z filmové tvorby Viacomu pak určitě každý zná trilogii Kmotr, ságu Star Trek nebo sérii Indiana Jones – ty Viacom produkuje pod značkou Paramount.

S akciemi Viacomu se obchoduje v New Yorku, tržby firmy dosahují skoro 14 miliard dolarů.

+ 15 % V PRŮMĚRU KAŽDÝ ROK!

ČP Invest investice

ZA 5 LET VYDĚLAL FOND FARMACIE NAŠIM KLIENTŮM PŘES 100 %.
Nenechte si ujít příležitost a investujte
do farmaceutického sektoru ještě dnes!

Investujte do akcí největších farmaceutických firem světa již od 3000 Kč jednorázově nebo 500 Kč měsíčně.

Uzavřít smlouvu onlineČP Invest logo

Brown-Forman

Z New Yorku se přesuňme do Kentucky, konkrétně do největšího města tohoto státu – do Louisville. Zde totiž v roce 1870 vznikl dnešní největší americký výrobce destilátů a vína – společnost Brown-Forman. Původem farmaceut George Garvin Brown pravděpodobně netušil, že jeho nápad nalévat tu nejlepší whiskey do skleněných láhví bude mít takový úspěch.

Dnes společnost, která je obchodovaná v New Yorku, vydělá ročně přes 3,5 miliardy dolarů a zaměstnává skoro 4000 lidí. Mezi její top značky patří v Česku známý Jack Daniel’s nebo Finlandia.

Hennes and Mauritz

Po Inditexu je Hennes and Mauritz druhý největší prodejce oblečení na světě. Momentálně má obchody v 53 zemích světa a zaměstnává přes 100 000 lidí. Když napovíme, že první obchod tato firma otevřela ve Švédsku ve městě Västerås, už vám bude jasnější odkud značku, která vznikla spojením švédského slova „hennes“ (výraz znamenající „pro ni“ nebo „její“) a „Mauritz“(výrobce loveckých oděvů), znáte.

Snad v každém obchodním středisku je dnes řetězec H&M. Tato značka se pod názvem Hennes and Mauritz obchoduje na švédské burze a její roční příjem činí okolo 140 miliard švédských korun.

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

Česká investiční služba Fondee zjednodušila registraci a začíná působit i na Slovensku. Novou formu registrace umožnila Fondee změna brokera, tím je místo původního nizozemského Degira... celý článek

Hlídejte si bitcoiny. Nový podvod zneužívá DHL

23. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Hlídejte si bitcoiny. Nový podvod zneužívá DHL

Antivirová společnost Avast varuje před spamy, které obsahují škodlivý software určený ke krádeži kryptoměn z populárních peněženek jako jsou ArmoryDB, Bytecoin, Jaxx Liberty, Exodus,... celý článek

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

22. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

Co jsou to správcovské, obhospodařovací nebo manažerské poplatky u fondů a jak se liší od vstupních? A jak je to při přímém nákupu akcií?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.