Pět globálních značek, které znáte, ale neznáte

ČP INVEST | rubrika: Publicistika | 25. 8. 2014
Každý ví, co je Pilsner Urquell, kdo ale zná SABMiller? Pravděpodobně ne úplně každý, kdo sedí v hospodě a pije tento nápoj, by vám řekl, že je to původem jihoafrická společnost, která je dnes druhým největším výrobcem piva na světě – včetně toho z Plzně. A to byl lehčí příklad. Proto jsme pro vás vybrali pět společností, jejichž názvy vám pravděpodobně moc neřeknou, ale jejichž produkty znáte velmi dobře.
Pět globálních značek, které znáte, ale neznáte

Diageo

Historie této firmy není příliš dlouhá. V roce 1997 vznikl tento název spojením dvou slov – latinského „dies“, což znamená den, a řeckého „geo“, tedy svět. Společnost tím chtěla vyjádřit, že dává potěšení do každého dne celému světu. Jestli tomu tak skutečně je, můžete zhodnotit sami.

Podnik se sídlem v Británii vznikl splynutím firem Grand Metropolitan a Guinness. Po 17 letech existence je firma největším světovým výrobcem destilátů a předním producentem piva a vína. Značky, které Diageo vzorně reprezentují, budete určitě znát. Jde o světově nejprodávanější vodku, skotskou a likér. Jména jako Smirnoff, Johnnie Walker a Baileys nemusíme představovat.

S akciemi firmy Diageo se obchoduje na londýnské burze. Velikostí tržní kapitalizace necelých 50 miliard liber patří mezi deset největších společností obchodovaných v Londýně.

Inditex

Tato společnost otevřela svůj první obchod ještě pod původním názvem Zara ve španělském městě La Coruña v roce 1975. Již pod názvem Inditex pokračuje její expanze za hranice Španělska, a to od roku 1988. Dnes má obchody už po celém světě a výjimkou není ani Česko.

Když půjdete do obchodního centra, prodá vám Inditex oblečení pod značkami Zara, Pull and Bear, Bershka a mnoha dalšími. Inditex vlastní po celém světě přes šest tisíc obchodů a je to největší prodejce textilu na světě. I kvůli tomu je její zakladatel a největší akcionář Amancio Ortega nejbohatším Španělem.

S akciemi Inditexu se obchoduje na madridské burze, roční tržby společnosti činí přes 13 miliard eur.

Viacom

Příliš dlouho jsme se pohybovali v Evropě, a proto se přesuňme do USA. Název Viacom vznikl jako zkratka tří slov – Visual & Audio Communications. To předznamenává, že se dostáváme do sektoru médií. Viacom byl založen v roce 1975 a v roce 2005 zaměstnával skoro 40 000 lidí. V témže roce pak došlo k rozdělení mediálního velikána na CBS a Viacom.

Dnešní Viacom zaměstnává už pouze 10 000 lidí a v Česku můžeme firmu znát díky kabelové nebo satelitní televizi a hudebním kanálům MTV či VH1 Z filmové tvorby Viacomu pak určitě každý zná trilogii Kmotr, ságu Star Trek nebo sérii Indiana Jones – ty Viacom produkuje pod značkou Paramount.

S akciemi Viacomu se obchoduje v New Yorku, tržby firmy dosahují skoro 14 miliard dolarů.

+ 15 % V PRŮMĚRU KAŽDÝ ROK!

ČP Invest investice

ZA 5 LET VYDĚLAL FOND FARMACIE NAŠIM KLIENTŮM PŘES 100 %.
Nenechte si ujít příležitost a investujte
do farmaceutického sektoru ještě dnes!

Investujte do akcí největších farmaceutických firem světa již od 3000 Kč jednorázově nebo 500 Kč měsíčně.

Uzavřít smlouvu onlineČP Invest logo

Brown-Forman

Z New Yorku se přesuňme do Kentucky, konkrétně do největšího města tohoto státu – do Louisville. Zde totiž v roce 1870 vznikl dnešní největší americký výrobce destilátů a vína – společnost Brown-Forman. Původem farmaceut George Garvin Brown pravděpodobně netušil, že jeho nápad nalévat tu nejlepší whiskey do skleněných láhví bude mít takový úspěch.

Dnes společnost, která je obchodovaná v New Yorku, vydělá ročně přes 3,5 miliardy dolarů a zaměstnává skoro 4000 lidí. Mezi její top značky patří v Česku známý Jack Daniel’s nebo Finlandia.

Hennes and Mauritz

Po Inditexu je Hennes and Mauritz druhý největší prodejce oblečení na světě. Momentálně má obchody v 53 zemích světa a zaměstnává přes 100 000 lidí. Když napovíme, že první obchod tato firma otevřela ve Švédsku ve městě Västerås, už vám bude jasnější odkud značku, která vznikla spojením švédského slova „hennes“ (výraz znamenající „pro ni“ nebo „její“) a „Mauritz“(výrobce loveckých oděvů), znáte.

Snad v každém obchodním středisku je dnes řetězec H&M. Tato značka se pod názvem Hennes and Mauritz obchoduje na švédské burze a její roční příjem činí okolo 140 miliard švédských korun.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Partners Financial Services