Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

První ČS Nemovitostní spustí v březnu

| rubrika: Podílové fondy | 16. 2. 2007 | 8 komentářů
První ČS Nemovitostní spustí v březnu
Dlouho očekávaný "první pravý" nemovitostní fond se konečně dočkal povolení. Zafunguje jistě jako vysavač na retailové slamníky, protože nemovitostem věří i naši nevěřící. Jak bude fungovat a jak do něj investovat?

Novela zákona o kolektivním investování sice platí již od loňského května, ale licence ČNB pro nemovitostní fond dceřiné společnosti České spořitelny REICO nabyla právní moci teprve 9. února. ČS Nemovitostní fond je tak prvním realitním fondem pro drobné investory na tuzemském trhu – ty ostatní dosud vždy byly jen sekundární, tedy investující do akcií realitních firem. Jde tedy doslova o první fond, který umožní drobným klientům investovat do nemovitostí přímo.

ČS Nemovitostní fond se bude nabízet ve zcela standardním režimu s ostatními fondy, tedy hodnotou majetku na denní bázi, na níž bude probíhat i nákup či prodej podílových listů. S nimi se začne obchodovat již začátkem března jak v pobočkách České spořitelny, tak prostřednictvím elektronického portálu brokerjet ČS.

Nastaven pro retail


Březen přinese první realitní fond pro drobné investory.
Investory i zájemce jistě nejvíc zajímají konkrétní podmínky, tedy: vstupní poplatek 3,8 %, který se bude snižovat, management fee maximálně 2 %, nyní 1,75 %.

Velmi dobře je nastaven nejen dolní limit minimální investice 5 000 Kč, ale i maximální na 50 milionů Kč. Tím je jasně deklarováno, že jde o fond opravdu pro drobné či retailové investory, nikoli pro institucionály. Ti by navíc mohli "narušovat" plynulost likvidity fondu většími odkupy.
Fond totiž nevyužil zákonnou možnost omezující odkupy během prvních tří let existence, ale pouze nastavil 3% poplatek při odkupu během těchto prvních tří let "života fondu".

Investiční strategie

Podle zákona bude portfolio z minimálně 51 % zainvestováno v realitách, maximální podíl je na 80 %. V likvidní formě musí fond tedy držet nejméně 20 % majetku, což by mělo tvořit víc než dostatečnou rezervu. Fond bude investovat do nemovitostí na tuzemském trhu, využije ale také potenciál všech zemí skupiny Erste Bank, tedy Slovensko, Rumunsko, Chorvatsko, ale příležitosti bude jistě hledat na Ukrajině i v dalších zemích.

Výnosy fondu plynou jak z nájmů, tak z růstu hodnoty nemovitostí a investuje do všech základních sektorů realitního trhu a jejich kombinací – kancelářských nemovitostí, nemovitostí pro maloobchod, logistických areálů a nemovitostí industriálního charakteru, ale i residenčních nemovitostí a hotelů.

Nemovitostní fondy obecně investují do realit, které následně také samy spravují, protože tím nejlépe kontrolují dlouhodobé hospodaření s tímto majetkem. Velmi podobné jsou fondy či trusty tzv. REITS, které se však obvykle obchodují na burzách. Z vývoje jejich majetku a zhodnocení plane také většina zkušeností s touto formou investování.

Jak investovat do realitních společností?

Do realitních společností lze vedle realitních fondů investovat prostřednictvím některých indexových certifikátů nebo ETF (Exchange Traded Funds), popřípadě přímo do jednotlivých realitních titulů. O tom, že investice do nemovitostních fondů, tzv. REITs (real estate investment trust), mohou již být zajímavým řešením i pro širším české vrstvy investorů, jsme psali v článcích Přicházejí nemovitostní fondy pro každého? a Nemovitostní fondy pro všechny aneb co umožní novela.


Pro koho jsou reality vhodné

Tomáš Trčka, generální ředitel společnosti REICO zdůrazňuje zejména roli vhodného nástroje diverzifikace investičního portfolia, protože vývoj hodnoty nemovitostí obvykle pouze částečně kopíruje ekonomický cyklus finančních trhů. Jako příklad může sloužit vývoj trhu v USA, kde také dochází ke kolísání, ale korelace na akciové trhy není příliš vysoká.

Vývoj indexů realitního a akciového trhu v USA

Vyzdvihnout lze investici do nemovitostí jako relativně bezpečnou, ale i zde doporučení na investiční horizont mnohé překvapí: 5 až 7 let! Je jistě lépe klienty víc varovat a neslibovat jim létající (pečené) holuby.
I tak bude mít fond nepochybně masový úspěch a brzy bude moci nakupovat reality, které má už vyhlédnuté.

Opatrně se ředitel Trčka vyjadřuje i k očekávaným výnosům, které vidí "jen" mírně nad úrovní dluhopisových fondů a dodává: "Pokud nedojde k výrazným změnám na realitním trhu, očekáváme výnos investice do nemovitostních fondů v průměru 4 až 7 % ročně."

I to však našim konzervativní klientům musí znít jak andělské zvony. Navíc po včerejším doporučení investiční banky Morgan Stanley, které vychází z očekávání růstu hodnoty nemovitostí v postkomunistických zemích, vyplývá, že hodnota se bude dále přibližovat hodnotám v západní Evropě. A protože ekonomiky zemí, které vstoupily v roce 2004 do EU, rostou dvakrát rychleji než západní Evropa – konvergence je podle Morgan Stanley "nevyhnutelná".

Takže až uvidíte 1. března před pobočkami České spořitelny fronty dychtivých zájemců, nedivte se…

Hledáte nemovitost? Navštivte naši novou sekci Reality.

Kromě poradenství v oblasti financování bydlení vám nově nabízíme také možnost najít si tu správnou nemovitost, případně si porovnat aktuální ceny nemovitostí z celé České republiky.
V jednotlivých sekcích najdete:
- byty a rodinné domy k prodeji i pronájmu,
- rekreační objekty, pozemky i komerční nemovitosti.
Vyhledávat je možné také podle žádané lokality, typu projektu či aktuálnosti nabídky.

Vyhledávač realit najdete na tomto místě!

Využijete této novinky? Co si o ČS Nemovitostním fondu myslíte?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 2. 2007 14:21, TOMASSY

zajímavé je ,že vždycky když potencial nějakého byznysu začíná být vyčerpaný objeví se fond který láká nové klienty na zaručeně dobrý obchod. Situaci sleduji už pěknou chvilku a méteorie se stále častěji potvrzují. Příkladem může být ČP Invest Zlatý fond.

Reagovat

 

+48
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

17. 2. 2007 | 12:10 | Doporučuji velkou obezřetnost

Record home price slump (money.cnn.com/2007/02/15/real _estate/home_prices/index.htm? postversion=2007021514) Housing starts plunge (money.cnn.com/2007/02/16/news /economy/housingstarts/index.h tm)
Slova jako slump,...
více

16. 2. 2007 | 20:55 | petr

zlato ze je vycerpane? ale jdete... více

16. 2. 2007 | 14:21 | TOMASSY

zajímavé je ,že vždycky když potencial nějakého byznysu začíná být vyčerpaný objeví se fond který láká nové klienty na zaručeně dobrý obchod. Situaci sleduji už pěknou chvilku a méteorie se stále častěji potvrzují. Příkladem...více

16. 2. 2007 | 13:03 | TaF

Už je to fakt pružnější. Na celé portfolio máte jeden majetkový účet a můžete do něj přikupovat nebo z něj odprodávat dle libosti (až na část fondů ESPA, které tam zatím neumějí zařadit). Takže by stačilo, aby tenhle nový...více

16. 2. 2007 | 12:46 | Chains

U S24 musela byt na kazdy podilovy fond smlouva reps. dodatek ke smlouve, ne? Nebo uz je to "pruznejsi" ? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK