Trhy v roce 2011: Jak to cítí londýnská City

| rubrika: Rozhovor | 15. 12. 2010
Trhy v roce 2011: Jak to cítí londýnská City
Cesta ke zdraví je klikatá a plná překážek, opatrný optimismus ale vítězí. Takové jsou výsledky ankety v londýnské City na téma, jak si povedou trhy v roce 2011. Mezi tipy respektovaných ekonomů se objevil tradiční kamarád do nepohody – zlato, akcie profitující ze záplavy likvidity i očekávaného pokračujícího oživení ekonomiky, a také polský zlotý.

Raffaella Tenconi, ekonomka, Bank of America/Merrill Lynch

Co pro vás bylo v roce 2010 největším překvapením?

Myslím si, že rok 2010 byl překvapivý od začátku do konce. Z počátku byl velice volatelní, ale následovalo příjemné oživení. Nyní zažíváme druhé kolo evropské dluhové krize. Předpokládám, že příští rok bude podobně kolísavý.

Které trhy nebo regiony budou pro investory v roce 2011 zajímavé?

Věříme Polsku. Jde o trh, který v regionu poroste nejrychleji, a který přitom má jen mírné strukturální nerovnováhy. Proto se velice zajímáme jak o zlotý, tak o polské akcie.

Které další investice budou v příštím roce atraktivní?

Záleží na profilu investora. Zajímavé příležitosti se objeví na mnoha místech. Co se měn týče, nám se skutečně líbí zlotý. Forint naopak bude pod tlakem, a to kvůli pokračující nejistotě. Vzhledem k tomu, že maďarská ekonomika roste rychle – stejně jako česká – je možné, že si na konci roku 2011 jak forint, tak koruna připíší nakonec velice dobré výsledky. Pokud jde o úrokové sazby, evropskou dluhovou krizi je potřeba brát jako významný negativní faktor, který hned tak nezmizí.

Alan McQuaid, hlavní ekonom, Bloxham Stockbrokers

Co pro vás bylo v roce 2010 největším překvapením?

Nejpřekvapivější bylo, jak rychle se rozšířila a jaké hloubky dosáhla evropská dluhová krize. I když jsme věděli, že existují jisté problémy, jejich rozsah předčil všechna očekávání. Naopak nejméně překvapivá byla neschopnost, kterou evropští politici projevili při pokusech o zvládnutí krize. Nedávná minulost ukázala, že mají problém hrát podle společných not, když jde do tuhého. Současná krize to potvrzuje.

Které trhy budou pro investory v roce 2011 zajímavé?

Asie s výjimkou Japonska byla z pohledu hospodářské aktivity v posledních pěti letech pro svět klíčová. A to se zřejmě nezmění ani během příštích pěti let. V Evropě se dluhová krize podle mě v první polovině roku 2011 zhorší, což nakonec donutí Evropskou centrální banku k masivnímu kvantitativnímu uvolňování po vzoru Fedu. Ačkoli se zvýšily šance na rozpad eurozóny, politická vůle unii udržet pohromadě podle mě něčemu podobnému v příštích několika letech zabrání. I proto čekám, že rozvíjející se trhy budou pro investory zajímavé. Naopak eurozóna podle mě bude nabízet v roce 2011 podprůměrné výnosy.

Jak výrazně porostou hlavní burzovní indexy v Londýně a v Dublinu?

Myslím si, že pěti- až desetiprocentní růst bude možné považovat za solidní výsledek.

Které investice budou v příštím roce atraktivní?

Stále bych se soustředil na investice do zlata a klíčové blue chips se slušnými výnosy. Zároveň si myslím, že se povede dobře skandinávským trhům, švédská a norská měna proti euru posílí. Co se Irska týče, je třeba investovat do firem, které jsou hodně aktivní v zahraničí, ne do těch s orientací na domácí trh. CRH a Ryanair by se například mohlo dařit.

 

Zbytek článku si přečtete na serveru investicniweb.cz

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.