Akciovým trhům se dařilo, nejistotu však udržují diskuze o budoucnosti eura

| rubrika: Analýza | 15. 12. 2010 | 1 komentář
Akciovým trhům se dařilo, nejistotu však udržují diskuze o budoucnosti eura
Dobré výsledky německého a čínského hospodářství drží světové trhy nad vodou. Optimistické náladě na finančních trzích nakonec nezabránily ani horlivé diskuze kolem eura a snížení ratingu dlouhodobých závazků Irska.

Minulý týden působilo na finanční trhy několik protichůdných faktorů. Na jednu stranu se v Evropě znovu rozhořely diskuze o možné finanční pomoci Portugalsku a Španělsku a dokonce se fantazíruje o jakémsi údajném plánu novinářů zničit euro. (Některé sebešílenější teorie spiknutí mohou bohužel napáchat nepěknou paseku). Do toho ještě ratingová agentura Fitch snížila rating dlouhodobých závazkůIrska, což jen přililo olej do ohně.

Na druhou stranu přišly překvapivě dobré statistiky z Německa a hlavně z Číny. Čínské importy i exporty v listopadu vyskočily nečekaně vysoko. Takže čínská ekonomika jede dál a investoři doufají, že s sebou potáhne i zbytek světa. To nakonec rozhodlo a na finančních trzích zavládla dobrá nálada.

Světové akciové trhy

Akciím se v minulém týdnu dařilo po celém světě. Rostly akcie napříč všemi sektory a zisky hlavních akciových indexů se pohybovaly mezi 1 a 4 %. V pozadí zisků stály hlavně dobré zprávy z Číny. Panevropský index DJ STOXX 600 končí týden hned o 1,5 % výš, než kde ho začal – u hladiny 276 bodů.

Pražská burza

Index PX v minulém týdnu vzrostl skoro o 4 %. Zakončil tak týden u hladiny 1193 bodů. Na tomto růstu mají největší zásluhu bankovní tituly Erste Bank a Komerční banka, které tvoří třetinu indexu PX. Výtečně si vedly i akcie těžařské společnosti NWR, které si připsaly skoro 9 %. Této společnosti pomohl růst cen komodit na světových trzích.

SPAD

Petrochemickou společnost Unipetrol postihl na začátku týdne požár materiálu při údržbářských pracích. A jaké napáchal škody? Akcie po oznámení zprávy klesly o dvě procenta. A společnost sníží kapacitu České rafinérské v rafinérii Litvínov na dva týdny. Zpráva je pro společnost samozřejmě negativní, ale už v polovině týdne si akcie všímaly spíše čínských statistik než likvidování následků požáru.

Více se lze dočíst v rámci balíčku informací Akciový Orel na stránkách www.nextfinance.cz.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.