Světové trhy: problémy hlásí i Maďarsko

| rubrika: Analýza | 1. 12. 2010 | 3 komentáře
Světové trhy: problémy hlásí i Maďarsko
Investorům se nelíbí razantní zásahy maďarské vlády, která se snaží srazit deficit státních financí. Akcie na budapešťské burze nekompromisně klesají a zemi hrozí snížení ratingu.

Finanční trhy zasáhla minulý týden bouře, kterou rozpoutala situace v Irsku. Začněme stručným shrnutím. Irsko před týdnem požádalo EU oficiálně o finanční pomoc a zástupci Evropské komise, ECB a MMF jednají o podrobnostech úvěru. Finanční trhy mezitím poskakují nahoru a dolů podle toho, jak nadějně zrovna dohoda vypadá. A vzhledem k tomu, že i když bude dohody dosaženo, bude to jen potvrzením, že je Irsko na dně, skáčou častěji dolů.

Nervozita stoupá. Riziková prémie, kterou investoři požadují za držení irského dluhu oproti německému, vzrostla v pátek na nové maximum 694 bazických bodů. Ratingová agentura Standard and Poor´s snížila rating banky Anglo Irish Bank hned o 6 stupňů.

A tu se zrodil nápad: co kdyby irským bankám pomohli jejich věřitelé? Zástupci uvedených institucí se údajně shodli, že určitý podíl na nákladech záchrany bank by měli nést vlastníci podřízených i nadřízených dluhopisů irských bank. Nyní prý zkoumají, jak přinutit věřitele zaplatit část nákladů. Na první pohled to nevypadá jako špatný nápad. Investoři nakoupili dluhopisy dobrovolně, jednalo se holt o rizikovou investici a na někoho už to břímě spadnout musí. Jenže pro finanční trhy by takové rozhodnutí mělo dalekosáhlé důsledky. Jednalo by se o změnu pravidel během hry.

Pokud budou věřitelé donuceni podílet se na záchraně irských bank, a my doufáme, že nebudou, dojde k velmi prudkému propadu cen dluhopisů i akcií bank v celé Evropě. Nejvíce přirozeně ve státech, u kterých je potřeba budoucí pomoci pravděpodobná (Portugalsko, Španělsko). Přijetí návrhu by navíc mělo další následky. Znamenalo by nabourání klasického vztahu mezi výnosy a podstupovanými riziky akciového investora a držitele dluhopisů. To znamená, že banky by byly nuceny i změnit systém svého financování. Jelikož ochota nakupovat bankovní dluhopisy by byla minimální a podmíněná vysokým výnosem, banky by nejspíš řešily situaci příklonem k akciovému financování. Což znamená mimo jiné rozmělnění vlastnictví a rozhodování. A to současně znamená mnohem menší kontrolu ze strany vlastníku a tudíž rizikovější chování managementu – a rizikovější bankovnictví pro klienty.

Světové akciové trhy

Akcie v minulém týdnu zaznamenaly náramně zajímavý vývoj. Většina akcií klesala. Panevropský index DJ STOXX 600 končí týden hned o 2 % níž, než kde ho začal – u hladiny 263 bodů. Maďarský index si odepsal dokonce víc jak 3 %. I na akciových trzích tak můžeme vidět vliv obav o předlužení evropských států. Právě Maďarsko a jeho problémy se znovu dostaly do popředí a po nedávné změně důchodového systému se investoři v obavách, že už nic není jisté, z Maďarska rychle pakovali. Naopak Německo zůstává relativně bezpečným ostrovem v Evropě a jeho akciový index DAX 30 si minulý týden připsal přes 2 %.

Pražská burza

Index PX v minulém týdnu klesl o nepatrných 0,4 %. Špatná nálada na světových akciových trzích tradičně nejvíce ublížila finančním titulům, malým emisím jako Fortuna a společnosti CME. Dařilo se naopak společnosti Pegas, která zveřejnila dobré hospodářské výsledky.

SPAD

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vykázal za třetí kvartál meziroční vzestup jádrového zisku (EBITDA - zisk před započtením úroků, daní a odpisů) o 9,6 %. To je skvělá zpráva, neboť se čekal mírnější nárůst. A nebýt prudce rostoucích nákladů, dopadly by hospodářské výsledky ještě lépe. Celkové konsolidované výnosy totiž zaznamenaly pětatřicetiprocentní nárůst na 40,5 mil. EUR. Jenže provozní náklady bez celkový výsledek trošku pokazily svým růstem o 44,3 %. Hlavním důvodem tohoto zvýšení byl růst cenových indexů polymerů (vstupních surovin). I tak je ale co slavit. Ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně vzrostl o 36,6 % na 8,2 mil. EUR.

Vedení společnosti potvrdilo svůj celoroční výhled na pokles EBITDA o maximálně 10 %. Ani my nečekáme větší celoroční pokles. Výsledky v posledním čtvrtletí budou totiž dobré. Společnost bude těžit z klesajících cen polymerů. Díky zpoždění v mechanismu přenesení vstupních cen do cen odbytových se tím pádem smaže rozdíl ve změně nákladů a výnosů.

Více se lze dočíst v rámci balíčku informací Akciový Orel na stránkách www.nextfinance.cz.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.