Nejhloupější firma? Český stát!
22. 9. 2010 | Luboš Palata | 6 komentářů

Česku začal konečně vznikat kvalitní úřednický aparát. Připravované vládní kroky ho však mohou zlikvidovat.
Londýn, Paříž a Frankfurt - to jsou podle výzkumné studie European Cities Monitor, kterou cituje agentura Mediafax, nejlepší evropská města pro podnikání . Západoevropská ekonomická centra si tak obhájila svá výhradní postavení. Medailové příčky zůstaly totiž od roku 2009 nezměněny. První pětku letos doplňují Brusel a Barcelona. Praha si udržela svou pozici z loňského roku, kdy skončila na 21. místě.
Rozhodující kritéria při vytváření studie European Cities Monitor jsou snadný přístup na trh a k zákazníkům, životní úroveň, nabídka kvalifikované pracovní síly, kvalita telekomunikací, vnitrostátní a mezinárodní dopravní spojení a náklady na kancelářské prostory. Průzkum se každoročně provádí mezi vedoucími pracovníky 500 největších evropských firem, kteří přímo odpovídají za umístění nových poboček při expanzi firmy. Zástupci společnosti Cushman & Wakefield ve své studii Prahu vyzdvihují za růst kvality pracovní síly, velkou slabinu naopak vidí například v telekomunikacích. Důsledkem dražší pracovní síly a chybějící státní poptávky prý navíc Česká republika prohrává v posledních letech boj o nově příchozí firmy s Polskem, Maďarskem a Rumunskem. Bratislava se v žebříčku umístila na 32. pozici. Manažeři hlavní město Slovenska hodnotí pozitivně především z hlediska nákladů na pracovní sílu, vládní podpory podnikání a nákladů na kanceláře.
Nejvíce firem podle studie směřuje momentálně do Moskvy, na druhém místě je Varšava, následovaná Istanbulem, Paříží a Bukureští. V Praze plánuje v příštích pěti letech otevřít své zastoupení 24 firem, zatímco v loňském roce své expanzní plány potvrdilo jen 20 firem. Mezi faktory, které podle studie v příštích pěti letech nejvíce ovlivní aktivity světových společností, patří příležitosti na rozvíjejících trzích, demografický vývoj, technologické změny a konkurence přicházející z okolních trhů. Rozvíjející se trhyjsou vnímány jako velká příležitost, ale také zároveň jako silná hrozba.
Studie European Cities Monitor hovoří také o značných změnách strategií firem ve vztahu k nemovitostem. Od propuknutí hospodářské krize v roce 2008 došlo k podstatnému posunu v přístupu společností k operativním nákladům a k využití prostor. Všichni manažeři výrazněji vnímají náklady spojené s užíváním kanceláří a jsou připraveni věnovat energii prověření stávajícího stavu i možných optimalizačních řešení. Úspory nákladů dosahují především úpravami smluvních podmínek, zmenšením nevyužité plochy, přestěhováním do efektivnější a kvalitnější budovy nebo konsolidací či přestěhováním do jiné lokality s nižším nájemným.
European Cities Monitor – Top 10: 1. Londýn, 2. Paříž, 3. Frankfurt, 4. Brusel, 5. Barcelona, 6. Amsterdam, 7. Berlín, 8. Madrid, 9. Mnichov, 10. Düsseldorf.
Sdílejte článek, než ho smažem