Fondy: jak na tobogánu

Petr Fejtek | 20. 3. 2006
Fondy: jak na tobogánu
V minulém týdnu se u nás fondy musely smířit s necelou půl miliardou. Kolísání na trzích mnohé investory určitě znejistilo, ale ne zas tolik, jak by se dalo očekávat. Základní otázka zní: rýsuje se na obloze nějaké klidnější jaro?

Na celkové statistice se nejhůř podepsaly fondy peněžního trhu, které musely oželet víc než 300 miliónů korun. Dalších 75 miliónů si odepsaly dluhopisové fondy, takže "zbylé" musely vlastně nasbírat skoro 850 miliónů korun. Odlivovou vlnu tentokrát nestačily zachytit ani zajištěné přehrady, a proto lví podíl čistých prodejů opět obstaraly mixy.

Dluhopisy stále marod

Jarní chřipku nejistoty prodělávají dále dluhopisové trhy. Naše dluhopisové fondy dále na výkonu ztrácely, ale situace se přece jen trochu mění. Zatímco si investoři v Evropě (zejména střední) v poslední době kladli otázku, proč kupovat středoevropské dluhopisy, když výnosy v USA mají velký prostor k růstu a navíc jsou bezpečnější – tyto naděje pohasínají. Vypadá to totiž, že úrokové sazby v USA budou mít menší prostor k růstu.
Povodeň tedy nehrozí, ale v dluhopisech stejně lépe nebude. A smutek sluší několika fondům, které už za posledních 6 měsíců ztrácejí víc než 3 %, např. AIG FCE Stredoeurópsky nebo ČSOB Dluhopisových příležitostí (profil, názory).

Zajištěné a smíšené

Situace dluhopisových trhů se ovšem promítá do všech zajištěných i smíšených fondů. Málokdo dodnes ví, že zajištěné fondy jsou prakticky výhradně dluhopisové a že v portfoliu nemají jedinou akcii, i když jsou výnosem vázány na akciová podkladová aktiva (např. index). To jen na úrokový výnos dluhopisů je navázán opční kontrakt na toho podkladového holuba na střeše (index).
Nu ale obliba zajištěnců je u nás pochopitelná a když opět sám kombajn ČSOB sklidil téměř čtvrt miliardy, není o čem pochybovat. Se 120 milióny jasně vládne ČSOB Krátkodobého růstu 1, ale pěkných 55 v žitě nalovil i býkomedvěd ČSOB Bull & Bear. Dvojhlavý drak ZF 13 + 14 České spořitelny se teprve po svých pobočkových lovištích zatím spíš rozhlíží a úlovek 44 miliónů za pouhé čtyři dny napovídá, že také nebude hladovět.
Princezny mají ale raději mixy, což lze považovat za klasičtější pohádku. I srozumitelnou – komu by nebyla jasná jména princů: Opatrný, Vyvážený, Dynamický? Možná je sexy lákavá i Konzervativní poloha, ostatně ne nadarmo se jí říká misionářská. Opět se snažili všichni borci ze všech tří královských rodin a za situace rozvrkočených trhů překonává jejich 435 miliónů vlastně výkon celého týdenního fondbyznysu (30 miliónů totiž ubraly nadace).
Nejvíc se musely na bále snažit se 74 milióny IKS Fénix smíšený (profil, názory) a s 67 milióny IKS Balancovaný (profil, názory), aby zkasírovaly 130 miliónů od hostů utíkajících z IKS Peněžní trh (profil, názory). Podobnou sumu prodala i sestava ISČS, která také musí lapat ptáčky s víc než 70 milióny z ISČS Sporoinvestu (profil, názory) a 25 miliónů z ISČS Sporobondu (profil, názory).

Akcie se otřepaly

Vlnobití na akciových trzích neustává a slunečné dny se střídají s krupobitím. Jednou tu a jindy onde, jednou po makrozprávě, podruhé podle situace v některém sektoru. Po Wall Street se vyhoupl na čtyřletá maxima také FTSE, jinde si o maximech mohou nechat jen zdát.
Naše akcie prodělaly nachlazení zatím bez nějakých skličujících následků. Akciové fondy na výkonech vrátily 1 až 2 procenta a připsaly si dalších 111 miliónů korun opět za největšího přispění ISČS Sporotrendu (profil, názory) s téměř 40 milióny, ani 23 miliónů ČSOB Akciového mixu (profil, názory) není k zahození, 15 miliónů dodal IKS Světových indexů. Zato ING Český akciový (profil, názory, koupit) v děsu 32 milióny korun opustilo.
Týden na pražské burze dal nervům zase pěkně zabrat – hned po pondělní naději v úterý zas do pekel k dvouměsíčním minimům. Pak naštěstí sentiment obrátil a do pátečního poledne v pohodě vydržel.
Zentiva předvedla nová maxima po zprávě, že Actavis má zájem o převzetí firmy Pliva, kterou si cení na 1,6 mld. dolarů. I Patria doporučuje Zentivu koupit a vzpomeňme na 2. března, kdy Wood & Co. zvýšil cílovou cenu akcií na 1500 Kč. Nezapomeňme ani na cílovku CAIB pro ORCO na 2750 korunách (k mání ještě za 2500 korun).
Na první jarní den v 9.45 zveřejní konsolidovaná IFRS čísla za finanční rok 2005 ČEZ. Šoky se nečekají, ale stačilo, aby vypnul blok Temelína a pěkný růst zas obrátil. Nu a že stát prohrál arbitráž s Nomurou, také nepotěšilo.
Přesto za týden odpracoval index PX – ode dneška již jen náš jediný index – téměř 2 % a skončil tak přesně mezi 16. a 17. únorem. Tedy měsíc, kdy nula od nuly nakonec pošla, ale ukázala i pěkně upíří zoubky.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Investiční portfolio jen z akcií a dluhopisů? Trochu si to přeskládejte

28. 10. 2021 | Daniel Tácha

Investiční portfolio jen z akcií a dluhopisů? Trochu si to přeskládejte

Peníze od centrálních bank dopují ekonomiku a drží ceny akcií nahoře. „Ekonomická situace nemusí být tak dobrá, jak se zdá,“ varuje ale Tomáš Kálal, ředitel investičního bankovnictví... celý článek

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

27. 10. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří. Osobně se považují za „nepříliš zkušeného a znalého investora“ (46 %) nebo „zcela nezkušeného a neznalého“ (28 %). Ukázal to průzkum agentury... celý článek

Nemovitosti jako zbraň proti inflaci. Investovat může každý

27. 10. 2021 | Radim Zelený | 1 komentář

Nemovitosti jako zbraň proti inflaci. Investovat může každý

Rostoucí inflace luxuje úspory na bankovních účtech a nutí Čechy hledat jiný bezpečný přístav pro jejich peníze. Existuje dnes jen málo nízkorizikových investic, které by nenasytnou... celý článek

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

26. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

Tři čtvrtiny Čechů vnímají takzvané zodpovědné investování (známé pod zkratkou ESG) pozitivně. Ukazuje to průzkum, který pro Amundi a Komerční banku uskutečnila agentura Ipsos na vzorku... celý článek

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

26. 10. 2021 | Olga Skalková, Petr Kučera | 12 komentářů

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

Že je posílání peněz do ciziny – mimo eurových plateb v rámci SEPA prostoru – drahé, nejspíš tušíte. Zaskočit vás ale může i výše poplatků za převod dolarů z jedné české banky do jiné,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.