Akcie: Evropa ovlivněna asijským neštěstím

Akcie: Evropa ovlivněna asijským neštěstím
Zemětřesení v Asii snížilo hodnotu akcií evropských cestovních kanceláří, leteckých společností a pojišťoven. V USA se v posledním týdnu roku 2004 obchodovalo jen málo, cena ropy klesla k 41,32 dolarům za barel, rostly akcie společností, které těžily z předvánočních tržeb, a výrazněji vrostla i spotřebitelská důvěra

Spojené státy

První den posledního týdne roku 2004 ztratily hodnoty burzovních indexů necelé 0,5 %. Příčinou byly především akcie ropných společností, které oslabily díky výraznějšímu snížení ceny ropy. Na základě spekulací, že teplejší počasí na východě USA bude limitovat spotřebu ropy, její cena propadla cena k 41,32 dolarům za barel. Proto klesly akcie ropných společností - Exxon Mobil (profil, názory) o 2 % a ChevronTexaco (profil, názory) o 1,3 %. Akcie největšího internetového prodejce Amazon.com (profil, názory) vylétly o skoro 8 % výše, protože firma zaznamenala rekordní předvánoční tržby, na základě silné poptávky po knihách a elektronice. Akcie největšího provozovatele kabelové televize společnosti Comcast (profil, názory) vyrostly více než o 2,5 %, jsou totiž považovány za podhodnocené a někteří analytici jsou názoru, že obava z vlivu telekomunikačních společností na podnikání společnosti je přehnaná.

V úterý zaznamenal Wall Street silný vzestup, hnacím motorem byl výraznější vzestup důvěry spotřebitelů. Hodnota indexů Dow Jones Industrial Average (profil, názory) a S&P 500 (profil, názory) vzrostla o 0,7 % a technologický index Nasdaq Composite (profil, názory) přidal 1,1 %. Z pokračujícího zájmu investorů těžily akcie společnosti Amazon.com, které stouply o 5,3 % poté, co analytici společnosti Bear Stearns (profil, názory) zvýšili odhad tržeb firmy na horní hranici očekávání.

Středeční obchodování se vyznačovalo nízkou volatilititou a hlavní indexy zakončily seanci jen s minimální změnou oproti předcházejícímu dni. Nasdaq i S&P 500 oslabily o 0,01%, Dow Jones pak o 0,2%. Do popředí zájmu investorů vstoupily opět energetické společnosti, neboť cena ropy posílila o 4,5 %. Důvodem byl nečekaný pokles amerických zásob ropy a bombové útoky v Saúdské Arábii. Naopak pokles zažila firma Boeing (profil, názory), Čína se totiž rozhodla pozastavit dodávky nových letadel pro rok 2005 a zakázky posunout do roku 2006.

Americké akcie se i během čtvrtka držely při velmi slabém obchodování na téměř nezměněné úrovni. Pod prodejní tlak se dostal ocelářský průmysl díky obavám, že světový trh bude zahlcen ocelí z Číny. Společnost Nucor Corp, přední americký výrobce oceli, tak ztratila 6,36 %. Pokles se nevyhnul ani největšímu výrobci a zpracovateli hliníku na světě, společnosti Alcoa (profil, názory), která poklesla o 1,38 %. Investiční společnost Lehman Brothers (profil, názory) totiž snížila výhled zisku této firmy. Z indexu S&P 500 se nejvíce dařilo technologické společnosti Symbol Techologies (profil, názory), která posílila o 8,6%.

Evropa

První povánoční den byl ve znamení mírného poklesu hodnoty burzovních indexů, které oslabily snížením cen akcií cestovních kanceláří, leteckých společností a pojišťoven. Důvodem bylo za posledních 40 let nejsilnější zemětřesení v Asii - Srí Lanka, Indonésie, Indie a Thajsko jsou totiž oblasti úzce spojené s cestovním ruchem a předpokládá se, že turisté se budou před svými cestami nyní více rozmýšlet. Díky poklesu ceny ropy naopak posilovaly akcie automobilek. Zemětřesení v Asii na její cenu vliv nemělo, dodávky z Indonésie nejsou ohroženy.

Při úterní seanci evropské burzy vymazaly ztráty z předešlého dne a zakončily obchodování výše. Podporou byl pozitivní vývoj cen akcií v USA a klesající cena ropy. Zájem kupujících byl především o technologické společnosti - snižující se cena ropy zvyšuje optimismus, že v roce 2005 ropa nebude brzdou růstu ekonomik.

V polovině týdne skončily evropské akcie lehce v záporných číslech. Negativním faktorem bylo opět zdražující se euro vůči dolaru. Silné euro totiž způsobuje růst cen produktů nedolarových výrobců, klesly tak ceny akcií např. evropských automobilek. Sestupu cen se nevyhnuly ani cestovní kanceláře, které ruší zájezdy do oblastí postižených zemětřesením. Poklesu se nevyhnuly ani kurzy pojišťoven.

Čtvrteční obchodování znamenalo pro německý trh poslední obchodní den roku 2004 a ve zkráceném obchodování došlo k mírnému růstu indexu DAX (profil, názory) (+8 bodů). Nejvíce se v tomto indexu dařilo společnosti MAN (+1,5%) a Lufthansa (+1,34%). Stejně jako ve Spojených státech tak i v Evropě zaznamenal, kvůli informacím o přebytku čínského exportu oceli za listopad, ztráty ocelářský sektor.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu Nasdaq
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie: před Vánoci jen mírné burzovní zklidnění

27. 12. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: před Vánoci jen mírné burzovní zklidnění

Minulý týden se hodnota indexu Dow Jones Industrial Average dostala na nejvyšší úroveň od června 2001, k optimistické náladě na Wall Street přispěl další pokles ceny ropy, akcie farmaceutické... celý článek

Akcie: Vánoce burzám svědčí

20. 12. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: Vánoce burzám svědčí

Americká centrální banka zvýšila podle očekávání úrokové sazby o 0,25 %. Index S&P500 se dostal na svoji nejvyšší hodnotu od 7. srpna 2001, Nasdaq Composite je ve srovnání s jeho úrovní... celý článek

Akcie: výrazné posilování dolaru

13. 12. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: výrazné posilování dolaru

Americká měna vystoupala na třítýdenní maximum vůči japonskému jenu, rostla také oproti euru. Toto posílení dolaru znatelně pomohlo evropským automobilkám, hvězdou se stala Porsche.... celý článek

Akcie: další 'ropný' týden

6. 12. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: další 'ropný' týden

Cena ropy zaznamenala největší pokles za poslední tři roky, snížila se o 7,4 % na 45,49 dolarů za barel, tedy o 18 % z její rekordní úrovně dosažené 25. října tohoto roku. Za stejné... celý článek

Akcie: další pokles ceny ropy i dolaru

29. 11. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: další pokles ceny ropy i dolaru

Cena ropy poklesla zpět pod 49 dolarů za barel. Nezaměstnanost ve Spojených státech zůstává stále nízká, a lze tedy předpokládat, že americká ekonomika si bude moci svoji expanzi udržet.... celý článek

Partners Financial Services