Akcie: další pokles ceny ropy i dolaru

Akcie: další pokles ceny ropy i dolaru
Cena ropy poklesla zpět pod 49 dolarů za barel. Nezaměstnanost ve Spojených státech zůstává stále nízká, a lze tedy předpokládat, že americká ekonomika si bude moci svoji expanzi udržet. Klesající kurs amerického dolaru se opět negativně projevil v cenách akcií evropských automobilek. Co dalšího akciovým trhům uplynulý týden připravil?

Spojené státy

První den v týdnu americké burzy mírně rostly. Cena ropy totiž poklesla zpět pod 49 dolarů za barel, což akciovým trhům umožnilo zotavit se z jejich pátečního poklesu. Akcie společnosti Apple (profil, názory) zpevnily o 11 % na 61,35 dolarů. Impulsem se stalo především doporučení analytiků společnosti Piper Jaffray, kteří zvýšili cílovou cenu pro akcie na 100 dolarů ve dvanácti měsíčním horizontu, předpokládají totiž, že úspěšný výrobek iPod podpoří prodej i dalších produktů společnosti.
Skoro všechny společnosti zahrnuté do indexu S&P500 (profil, názory) již zveřejnily výsledky svého hospodaření za třetí čtvrtletí, průměrně se jejich zisk zvýšil o 16,8 %. Ve čtvrtém kvartálu se očekává vzestup zisků o 15 %, což je více než dvojnásobek nad průměrným 7% růstem zisku v posledních dvaceti letech.

Při úterní seanci smazala Wall Street zisk z předešlého dne. Akcie společnosti Intel (profil, názory) klesly o 3 % po zprávě investiční banky CSFB, že firma bude mít na několik let nevyužitou výrobní kapacitu zapříčiněnou nižším růstem prodejů osobních počítačů, do kterých společnost dodává svoje součástky. Oznámení o rezignaci výkonného ředitele společnosti McDonald´s (profil, názory) vedlo k oslabení jejich akcií o 2,5 %.

Ve středu ceny akcií mírně posílily. Pomohly jim zveřejněné výsledky počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které zůstávají stále nízké a ukazují, že americká ekonomika si bude moci svoji expanzi udržet. Akcie internetového vyhledávače Google (profil, názory) zpevnily o 4 %, investiční banka Goldman Sachs (profil, názory) totiž zvýšila cílovou cenu na 215 dolarů na základě odhadů, že společnost bude zvyšovat zisk na akcii v letech 2006 až 2009 o 25 %.

Ve čtvrtek byly americké burzy zavřeny, v USA se slavil Den díkůvzdání.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy byly jejich hodnoty mírně výše. Předpokládalo se, že investoři a obchodníci nebudou příliš aktivní, někteří si totiž po volném čtvrtku udělali volno i v pátek.

Evropa

V pondělí evropské indexy klesly o 0,5 %, navázaly totiž na negativní vývoj z pátečního obchodování v USA. To bylo ovlivněno komentářem Alana Greenspana, že je potřeba, aby USA snížily rozpočtový deficit.

Při úterním obchodování otevřely burzy výše díky růstu cen akcií oceláren a důlních společností . Později však na investory dolehla obava z dalšího oslabování amerického dolaru a došlo k vymazaní zisků ze začátku dne a akcie mírně klesly. Akcie britské společnosti Mark & Spencer ztratily 1,4 % po sníženi investičního doporučení na tyto akcie.

Uprostřed týdne nedošlo k větším změnám hodnoty burzovních indexů. Klesající kurs amerického dolaru se opět negativně projevil v cenách akcií evropských automobilek. Ze stejného důvodu poklesla i cena akcií francouzské výrobce stavebních materiálu Lafarge o 1,1 %.

Čtvrteční seanci uzavřely evropské trhy o více než 0,5 % výše. K pozitivnímu vývoji přispěly výsledky společnosti Tesco (profil, názory) a zpráva, že Philips (profil, názory) prodal svůj podíl ve Vivendi Universal (profil, názory). Cena akcií retailového řetězce Tesco stoupla o 4,5 %, výsledky ve třetím čtvrtletí překonaly odhad trhu díky příznivému vývoji tržeb především ze sektoru oděvů a elektroniky. Nizozemská společnost Philips uvedla, že za 730 mil. euro prodala svůj 3% podíl ve Vivendi Universal, a její akcie tak získaly 1,1 %.

V pátek v poledne se nacházely hodnoty evropských indexů níže vlivem klesající hodnoty amerického dolaru.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu Nasdaq
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-81
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 11. 2004 5:45, Ericsson

Chodí sem nejací chartisti = lidé zkoumající chart = graf ?
Mne by moc zajímalo , co ti chartisti = technictí analytici amatéri i profis povídají k dnesnímu grafu akcie Ericsson , nejlépe na grafu Ericssonu z Frankfurtu = wkn 850001 ?????????????????????????????? ?
Mne se zdá , ze ten dnesní druhý kopec se musí jeste oddelit dolíkem a akcie by mela behem týdne spadnout na 2,40 nebo 2,30 euro.
Vúbec to nevypadá , ze ta akcie bude uz ode dneska celý prosinec stoupat. Ale nejdríve by se mel vytvorit nejaký zretelný dolík , ne ?
Já tu akcii chci koupit , ale nechce se mi na tom dnesním kopci za 2,50 euro. Taky MACD Forest i MACD System indikátory ukazují , ze by to melo padat.

+50
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Akcie: index výrobních cen ovlivnil USA i Evropu

22. 11. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: index výrobních cen ovlivnil USA i Evropu

Překvapivě výrazný růst výrobních cen v USA zapříčinil pokles amerických i evropských burz. Obecně pozitivním jevem je ale již několik týdnů trvající pokles ceny ropy, ustupují totiž... celý článek

Akcie: indexy rostou, rafinérie ztrácejí

15. 11. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: indexy rostou, rafinérie ztrácejí

Cena ropy výrazně oslabovala i minulý týden a index S&P500 vystoupal na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. Pomohl mu i FED, který pozitivně komentoval vývoj americké ekonomiky. Díky... celý článek

Akcie: Bush vytáhl akcie i zájem investorů

8. 11. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: Bush vytáhl akcie i zájem investorů

Americké burzy uvítaly Bushovo vítězství v prezidentském klání. Index S&P500 se dostal na svoji nejvyšší hodnotu od března 2002, cena ropy naopak klesla na svoji nejnižší hodnotu za... celý článek

Akcie: cena ropy pomalu klesala

25. 10. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: cena ropy pomalu klesala

Ačkoli cena ropy o něco klesla, index Dow Jones Industrial Average spadl na svoji nejnižší hodnotu za poslední dva měsíce. Manažeři fondů nevěří americkým akciím, jejich pesimismus... celý článek

Akcie: ropné 'deja vu'

4. 10. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: ropné 'deja vu'

Akciové trhy opět nejvíce ovlivňovala cena ropy, která překonala nová maxima. V New Yorku vyrostla až na 50,45 dolarů za barel. Dolehla i na ceny akcií evropských výrobců, nejvíce ztratily... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.