Není zprostředkovatel jako zprostředkovatel

Není zprostředkovatel jako zprostředkovatel
Zprostředkování investičních instrumentů i pojistných produktů podléhá, nebo již brzo bude, státní regulaci. Jenže při podrobnějším pohledu zjistíme, že podmínky regulace těchto dvou oblastí jsou značně nevyvážené, v odlišnostech navíc nelze vysledovat žádnou logiku.

Zprostředkování finančních produktů pomalu ale jistě směřuje pod křídla státní regulace. Začalo to u zprostředkovatelů investičních instrumentů, od 1. ledna 2005 se regulace dotkne i zprostředkování všech pojistných produktů (viz článek Zemětřesení v pojistných smlouvách III.). Bez jakýchkoliv omezení bude od Nového roku možné zprostředkovávat pouze stavební spoření, penzijní připojištění a všechny úvěry (včetně nebankovních půjček). Podíváme-li se však na podmínky regulace ve dvou výše zmíněných oblastech, zjistíme, že jsou značně nevyvážené, což stojí jistě za zamyšlení.

Následující tabulka zobrazuje srovnání podle nejdůležitějších parametrů.

Investiční vs. pojišťovací
Investiční zprostředkovatel Pojišťovací zprostředkovatel
Právní úprava Zákon 256/2004 Sb. a prováděcí vyhlášky 249/2004 Sb., 268/2004 Sb. Zákon 38/2004 Sb. a prováděcí vyhláška
Dozorový orgán Komise pro cenné papíry(v budoucnu Komise pro finanční trh) Ministerstvo financí (v budoucnu přejde na Komisi pro finanční trh)
Forma dokladu Osvědčení o registraci Osvědčení o zápisu do registru
Obecná kvalifikace Středoškolské vzdělání Středoškolské vzdělání
Odborná kvalifikace Není vyžadována Středoškolské nebo vysokoškolské studium zaměřené na problematiku pojišťovnictví, finančních služeb a s tím souvisejících oblastí. Lze nahradit odbornou zkouškou se třemi stupni obtížnosti (základní, střední, vyšší)
Odborná praxe Vyžadovány "přiměřené zkušenosti s kapitálovým trhem", které však lze nahradit jednodenním odborným kurzem bez jakékoliv zkoušky Vyžadována u agenta 2 roky, u makléře 4 roky, nelze ji ničím nahradit. U vázaného či podřízeného zprostředkovatele není vyžadována žádná praxe
Průběžné vzdělávání Není stanoveno Jedenkrát za 5 let doškolovací kurz, obsah není určen
Odpovědnost za škodu Existuje pouze na základě obecně platných právních předpisů. Je stanovena přímo zvláštním právním předpisem.
Pojištění odpovědnosti za škodu Není vyžadováno Je povinné u agenta a makléře (musí se vztahovat i na jeho podřízené zprostředkovatele), stanoveny jsou i pojistné částky
Vícestupňový systém Je přípustný dvoustupňový – zprostředkovatel 1. úrovně může mít zprostředkovatele 2. úrovně Je přípustný dvoustupňový u agenta a makléře, kteří mohou mít podřízené zprostředkovatele
Činnost na nejnižším stupni I zprostředkovatel 2. úrovně jedná svým jménem a na svůj účet Vázaný zprostředkovatel jedná jménem a na účet pojišťovny, podřízený zprostředkovatel jedná jménem a na účet agenta nebo makléře, který za něho plně zodpovídá
Povinnosti nositele produktu vůči zprostředkovateli Uzákoněna povinnost informovat investičního zprostředkovatele podrobně a pravdivě o investičních nástrojích, jichž se týkají pokyny přijímané a předávané investičním zprostředkovatelem, poskytnout potřebnou součinnost při zajištění odbornosti osob a informovat investičního zprostředkovatele neprodleně o každé změně v poskytnutých informacích Nejsou stanoveny
Nakládání s finančními prostředky klienta Zakázáno Možné u agenta a makléře, u vázaného a podřízeného zprostředkovatele je zakázáno
Odpovědná osoba Musí být jmenována osoba pověřená výkonem vnitřní kontroly, tato služba může být zajišťována i externě; tato povinnost se netýká zprostředkovatelů 2. úrovně pokud jsou fyzickou osobou bez zaměstnanců Musí být jmenován odpovědný zástupce u agenta a makléře (pokud jsou právnickou osobou), tento odpovědný zástupce musí být v obchodním vedení společnosti (nelze tedy externě)
Povinná evidence Deník s přesně vymezenými údaji o každém zprostředkovaném obchodu v elektronické podobě u všech zprostředkovatelů Souhrnné roční výkazy zprostředkovaných obchodů u agenta a makléře

Z tabulky je zřejmé, že ač se jedná o principiálně velmi podobné činnosti, právní úprava je v řadě parametrů výrazně odlišná. V těchto odlišnostech přitom nelze bohužel vysledovat téměř žádnou logiku. Na trhu je navíc zcela běžné poskytování obou služeb současně, a to jak fyzickými tak i právnickými osobami. Naplňovat pak souběžně dvě značně nesourodé právní úpravy není rozhodně jednoduché.

Připravované sloučení obou státních dozorů pod křídla Komise pro finanční trh přitom samo o sobě nestačí, ke sjednocení by byly nutné příslušné novely právních předpisů. Významnou úlohu by mohla při přípravě novel sehrát jednotná profesní asociace poskytovatelů těchto služeb, jejíž vznik by měla potvrdit valná hromada ARIZ ČR, konaná ve dnech 25. a 26. 11. 2004. Cílem této valné hromady je právě oficiálně rozšířit působnost ARIZ ČR z oblasti zprostředkování investičních instrumentů na oblast zprostředkování všech produktů na finančním trhu. S tím souvisí i předpokládaná úprava názvu asociace. Dlouhodobějším cílem pak je převzetí některých regulačních funkcí od státu a vytvoření samoregulační profesní organizace v oblasti zprostředkování finančních produktů.

Autor je členem Legislativně právní komise ARIZ ČR.

Jak se na tento problém díváte vy?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 11. 2004 15:05

A ještě jeden dodatek, který jsem zapomněl dopsat. Jestli stát bude fungovat tak, jako v případě zákona o poj. zprostř., tak tady nikdy nemůže být pořádek. Zákon byl vydán cca před rokem a vyhláška k němu spatřila světlo světa včera, tedy cca 40 dní před účinností nového zákona. To ani nepotřebuje komentář.

Zobrazit celé vlákno

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 11. 2004 15:00

Zdravím Vás pane kolego. Opět jeden z velmi kvalitních článků z Vašeho pera. Jen tak na okraj, kde na to berete čas? Spíte taky někdy?
No a co se týká tématu. Problém vidím v tom, že v tomto státě se většinou hodně věcí věcí dělá ex post. Byly průšvihy v investicích, tož vytvoříme zákon. Nikdo už nedomyslel, že ten, kdo dělá "investice" taky působí i dalších odvětvích, tedy zprostředkovává i další produkty.
Máme čurbes v pojišťovnictví, tak opíšeme směrnici EU, trošku přitvrdíme, ať nám ti pojišťováci moc nevyskakují. A zase se nějaké produkty vynechaly - viz článek.
Já osobně vidím zásadní problém v tom, že neexistuje zákonná nadstavba, tedy opora v živnostenském zákoně, tzn. do dnešní doby neexistuje ŽL na něco jako finanční poradce nebo tak nějak podobně. Od tohoto by se pak mohly odvíjet všechny další zákony a ne to dělat takto, kdy se dá v dohledné době předpokládat řada novelizací.

-8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

31. 1. 2023 | Lucie Weissová

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

Krize, nebo příležitost? Kde zhodnocovat úspory, na co dávat pozor a jak pracovat s investičním portfoliem, když trhy kolísají a inflace je vysoko? Odpovídá Vít Endler, spolumajitel... celý článek

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 2 komentáře

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.