Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Šéfové investiček: Pofrčí akciové fondy

Šéfové investiček: Pofrčí akciové fondy
Představitelé investičních společností pro tento rok předpokládají růst podílu akciových a smíšených fondů, případně fondů zajištěných. V očekávání výraznější konsolidace trhu jsou nejednotní, počet nabízených fondů ale podle vyjádření většiny vzroste.

Co si na nás připravil letošní rok v oblasti investování, jste si mohli přečíst v článku Co nás v roce 2004 čeká a nemine I. Co si od nadcházejících 12 měsíců slibují vedoucí manažeři tuzemských investičních společností jsme pro vás zjišťovali pomocí naší každoroční ankety. Letos jsme jim položili tyto otázky:

1. Jak rychlý růst majetku pod správou v roce 2004 očekáváte a jak se příliv peněz rozloží mezi jednotlivé typy fondů?
2. Dojde k výraznější konsolidaci trhu, ať už z pohledu počtu nabízených fondů nebo z pohledu počtu významnějších hráčů?

Josef Beneš, ČSOB Investiční společnost (profil, názory)

1. Myslíme si, že by trh investic soukromých osob ve fondech měl i nadále růst - celkově by to mohlo být o 15 – 20 % (nenastane-li nějaká výrazná negativní událost, kterou neočekáváme). Chování investorů je nejvíce ovlivněno (bohužel) minulou výkonností fondů. Proto očekáváme, že příliv do dluhopisových fondů nebude významný a může dojít i k celkovému odlivu. Částečně je mohou nahradit přílivy prostředků do fondů akciových (byť ne v takové míře, jakou se dluhopisové fondy prodávaly v minulosti) nebo smíšených, které akcie také obsahují. Další část pomyslného koláče zaujmou zajištěné fondy, jejichž výnos je také založen na růstu trhu akcií. Náš odhad je 55 % peněžní trhy, 5 % dluhopisy, 10 % akcie, 15 % smíšené strategie a 15 % zajištěné fondy (v čistých prodejích).

2. Z hlediska počtu nabízených fondů očekáváme spíše nárůst - na trh jsou uváděny nové strategie (např. zajištěné fondy). Ke slučování fondů může dojít spíš v kategorii fondů pocházejících z privatizace. Z hlediska počtu "hráčů" očekáváme konsolidaci - jedním z impulsů je konsolidace finančních skupin, vyloučit nelze ani odchod některých hráčů z trhu.

 
Petr Zapletal, Investiční společnost České spořitelny (profil, názory)

1. Můj velmi hrubý odhad pro příští rok je růst majetku ve všech fondech o 25 % (bez rozdílu toho zda jsou založeny v Čechách nebo jde o zahraniční fondy). Přesnost takového odhadu na jeden rok je ale opravdu nízká, je příliš mnoho faktorů, které mohou tento vývoj krátkodobě ovlivnit. Čím jsem si ale jist daleko více, je růst podílu akciových a smíšených fondů, případně zajištěných fondů. Hlavní důvody jsou dva: výkonnost těchto fondů v poslední době je více než zajímavá a mnoho investorů již získalo zkušenost s konzervativnějšími fondy a je připraveno rozložit své investice do dalších fondů.

2. Počet nabízených fondů určitě poroste, ať už půjde o nové typy fondů nebo o nabídku fondů u nás již zastoupených. Konsolidace velkých správců a distributorů už velmi pokročila a velké změny asi čekat nemůžeme, spíše růst majetku ve fondech a vstup do Evropské unie přiláká správce, kteří rozšíří nabídku na trhu.


Michal Maďar, ČP Invest (profil, názory)

1. V roce 2004 očekává investiční společnost ČP Invest radikální zlepšení prodejů podílových fondů oproti letům 2002 a 2003, a to s ohledem na etablování společnosti na trhu (historie fondů) a spuštění nových distribučních kanálů. Očekáváme, že se zvýší zastoupení akciových fondů v prodejích na úkor fondů dluhopisových.

2. Věříme, že dojde ke konsolidaci trhu z hlediska počtu investičních společností, která již započala v letošním roce. A to především v bankovních skupinách, kde v tuto chvíli působí více investičních společností, s tím ruku v ruce může přijít i slučování některých fondů. Zároveň však očekáváme, že s platností nového zákona o kolektivním investování se na trhu objeví některý nový typ fondu, např. nemovitostní.


Jiří Brabec, ŽB Trust (profil, názory)

1. Růst majetku bude silně diferencovaný dle typů fondů. V naší společnosti počítáme s nárůstem v řádech desítek procent u akciového fondu a fondů smíšených, jen mírný růst u fondu peněžního trhu a stagnaci nebo mírný růst o fondu obligačního.

2. Pokud jde o konsolidaci trhu z pohledu počtu fondů a počtu investičních společností (fondy a společnosti založené dle českého práva), myslím, že hlavní změny proběhly již v minulosti. Neočekávám tudíž velké změny v počtu fondů (= mírný růst), ani počtu investičních společností (=beze změny, nebo zánik či fúze jedné až dvou malých). 

 
Vít Vařeka, Akro (profil, názory)

1. V roce 2004 neočekáváme výrazný nárůst majetku pod správou, možnosti pro růst, které pro kolektivní investování přinese nový zákon s pravděpodobnou platností od 1. 5. 2004, se projeví spíše až v roce 2005.

2. Trh v ČR je již je do značné míry konsolidován, velké změny v počtu investičních společností nelze očekávat. Nabídka fondů se rozšíří ve druhém pololetí roku 2004 v souvislosti s možnostmi, které přinese nová legislativa.


 Poznámka: Odpovědi od představitelů společnosti IKS Komerční banky (profil, názory) se nám do uzávěrky článku nepodařilo získat.

Jak byste na položené otázky odpověděli vy? Co si myslíte o odpovědích kapitánů fondového průmyslu? A jak hodnotíte jejich loňské odpovědi? Kdo je podle vás nejvěcnější, z kterých odpovědí jste se naopak dozvěděli nejméně?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-80
Ano
Ne

Diskuze

15. 1. 2004 | 13:16 | Honzajs

Cesta to je obvyklá, souhlasím. To ale neznamená, že je správná.
Co se stalo s cenou bondů jsem viděl a potěšilo mne to. Hodlám totiž nakoupit put warranty na dlouhodobé americké bondy. Nejpozději příští rok na jaře...
více

14. 1. 2004 | 13:33 | Boucek Antonin

Možná to není dobrá cesta, ale celkem obvyklá. Apropó viděl jste, co se stalo v pátek 9. ledna s americkými dluhopisy? V Bloombergu psali, že se jednalo o největší denní vzestup od roku 2001 a největší týdenní růst od pádu...více

13. 1. 2004 | 16:10 | Honzajs

Sázejí na to, že lidé budou investovat podle minulých výsledků. To ale není dobrá cesta. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK