Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Test infolinek: investiční strategie on-line

Test infolinek: investiční strategie on-line
Testovali jsme, jak si poradí investiční společnosti s jednoduchým e-mailem. Přístup a ochotu jsme hodnotili včera, ale jak dobrou strategii nám jednotlivé firmy vlastně poradily?

Jak jste si mohli přečíst ve včerejším, prvním dílu našeho testu investičních společností nazvaném Pomůže při investování e-mail?, zadání investičním společnostem bylo jednoduché: zájemce o fondech příliš neví, prodejem chaty získal 250 000 Kč a rád by je uložil na čtyři až pět let. Jak jste se již mohli dočíst v první části testu, většina z pětice testovaných - ČP Invest (profil, názory), ČSOB Investiční společnost (profil, názory), IKS KB (profil, názory), ISČS (profil, názory) a ŽB-Trust (profil, názory) - si vyžádala další informace.
Představitelé firem se proto dozvěděli, že částka je jednorázový mimořádný příjem, který pravděpodobně nebudeme v následujících čtyřech až pěti letech potřebovat, ale nejsme si tím stoprocentně jisti a část bychom mohli potřebovat i dříve. Jsme spíše konzervativní, ale nepříliš vysokou míru rizika jsme ochotni podstoupit. Jak nám tedy poradili?

ČP Invest: jednoznačně akcie

Řešení z dílny ČP Investu bylo jednoduché: na základě prvních informací nám jednoznačně doporučili Fond globálních značek (profil, názory, koupit) anebo Fond nové ekonomiky (profil, názory, koupit). Ve druhé odpovědi, kdy měl pracovník ČP Investu více informací, doporučil i kombinaci Fondu globálních značek a Fondu korporátních dluhopisů (profil, názory, koupit). Autor odpovědi se také pojistil větou "předpokládám, že další peníze máte uloženy konzervativně". Nic takového ale nezaznělo a jde opravdu jen o předpoklad.
Pokud bychom opravdu měli další peníze uloženy konzervativně, šlo by o rozumné řešení pro investora akceptujícího větší riziko. Vzhledem k zadání (spíše konzervativní investor, možnost předčasného výběru části peněz) hodnotíme navržené řešení známkou 3 mínus.

ČSOB Investiční společnost: možností nepřeberně

Pracovníci ČSOB Investiční společnosti se snažili spíše předestřít široké spektrum možností než doporučit jedno konkrétní řešení. Důraz kladli především na zajištěné fondy, které splňují zadaný pětiletý horizont a konzervativnost investice, připomněli ale i řadu dalších možností - zejména čtyři profilové fondy KBC MF ČSOB Konzervativní (profil, názory), KBC MF ČSOB Vyvážený (profil, názory), KBC MF ČSOB Růstový (profil, názory) a KBC MF ČSOB Dynamický (profil, názory). Nabídka se zmiňuje i o dluhopisovém KBC Renta Czechrenta (profil, názory) a fondech ČSOB bond mix (profil, názory) a ČSOB akciový mix (profil, názory).

Vzhledem k dlouhému horizontu investice jsou vynechány fondy peněžního trhu a klient je upozorněn i na fondy KBC v cizích měnách - ale zároveň na to, že asi nepůjde o vhodnou investici. V textu chybí konkrétní doporučení (které by mělo vzniknout až po návštěvě pobočky), ale klient získává velmi dobrý přehled o nabídce ČSOB. Ideální řešení by nezařadilo všechny peníze do zajištěných fondů, ale vzhledem k možné potřebě části peněz i dříve než za pět let by část ponechalo v konzervativních fondech. Výkon ČSOB Investiční společnosti proto hodnotíme známkou 2.

IKS KB: vyberte si sami

Infolinka IKS KB je zřejmě vytížena, neboť na prosbu o radu pouze pošle z webu okopírovaný seznam fondů IKS. Druhá odpověď je již podrobnější, ale opět jde jen o kopii standardního letáku společnosti bez zvážení scénáře popsaného klientem (ale s doporučením vše podrobněji probrat na pobočce banky). Jak ostatně sami vidíte v e-mailech zaslaných IKS, obdrželi jsme alespoň tipy na rozložení peněz podle vztahu k riziku.

Jak si ale má vybrat člověk neznalý správné terminologie? V našem e-mailu jsme se označili za konzervativního investora, takže bychom měli 60 % peněz uložit do IKS Peněžní trh (profil, názory) a 40 % do IKS Dluhopisový (profil, názory) nebo IKS Plus bondový (profil, názory). To je ale pro námi popsaný scénář nevhodné. Daleko lépe by nám vyhovoval scénář nazvaný Částečně dynamický investor, ale bude se umět laik do této kolonky sám zařadit? Pokud ano, investoval by 30 % do fondu IKS Peněžní trh (profil, názory), 40 % do IKS Dluhopisový (profil, názory) a 30 % do IKS fond světových indexů (profil, názory), IKS fond fondů (profil, názory) či IKS Balancovaný (profil, názory).
Infolinka IKS KB nám neporadila a nechala nás jen tápat v názvosloví. Obdrželi jsme sice základní informace, požadovanou radu však nikoliv, výsledkem je tedy známka 4 mínus.

ISČS: příliš konzervativní

Infolinka ISČS si zaslouží uznání za snahu klienta především vzdělat a vybavit jej co nejvíce informacemi. Konkrétní řešení je ale již o poznání slabší. Bylo nám totiž doporučeno investovat 100 - 125 000 Kč do Sporoinvestu (profil, názory) a 125 - 150 000 Kč do Sporobondu.
Pozitivně lze hodnotit rozdělení investice do dvou fondů s důrazem na možnost operativně používat peníze z fondu peněžního trhu, v horizontu 4 - 5 let jde ale o řešení, na kterém klient prodělá. ISČS přitom disponuje i fondy speciálně vytvořenými pro investory podobné našemu scénáři: Sporomix 3 (profil, názory) a Sporomix 5 (profil, názory), určené pro ty, kteří si chtějí peníze uložit na tři či pět let. Navržené řešení proto hodnotíme známkou 3.

ŽB-Trust: rychle a profesionálně

Jak je vidět z nabídky ŽB-Trustu, i pomocí e-mailu lze dobře poradit. Navrženým řešením je umístit jednu třetinu jako rezervu do fondu peněžního trhu ŽB-Sporokonto (profil, názory) a dvě třetiny do smíšeného nebo akciového fondu na základě osobní schůzky.
Tomuto řešení nelze nic vytknout - reaguje jak na upozornění, že část peněz můžeme potřebovat dříve (a nejde tak daleko jako ISČS), tak i na stanovený horizont. Naše hodnocení je proto 1.

První díl pojednávající o přístupu a rychlosti reakce investičních společností najdete v článku Pomůže při investování e-mail?

Jak byste poradili našemu investorovi vy? Myslíte, že by se měly infolinky omezit jen na obecné informace nebo by měly být schopny i konkrétně poradit?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 12. 2003 9:11, TGP

Ten ČP Invest byl vážně drsný. Skoro by to bylo na stížnost Etickému výboru UNISu...

Reagovat

 

+30
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 1. 2004 23:33, Investor

Pro investora s dlouhodobým investičním horizontem není Sporoinvest vhodnou variantou. Dlouhodobá statistika (80 let) praví: že peněžní trh (tedy např. Sporoinvest) vydělává 3,5% p.a. , dluhopisy (např. Sporobond)5% p.a. a akcie 10% p.a. Akcie jsou samozřejmě rizikovější (vyšší směrodatná odchylka ročních výnosů), ale v dlouhodobém horizontu vliv kolísání klesá. Doufám, že jste to pochopil.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Boucek Antonin 30. 12. 2003 14:24)

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

6. 1. 2004 | 7:33 | TGP

Podle zadání byl horizont dostatečně dlouhý na to, aby se v portfoliu objevily dynamičtější produkty (minimálně smíšené fondy). Kombinace Sporoinvest + Sporobond je opravdu příliš konzervativní a pokud by se tou radou investor...více

5. 1. 2004 | 23:33 | Investor

Pro investora s dlouhodobým investičním horizontem není Sporoinvest vhodnou variantou. Dlouhodobá statistika (80 let) praví: že peněžní trh (tedy např. Sporoinvest) vydělává 3,5% p.a. , dluhopisy (např. Sporobond)5% p.a....více

5. 1. 2004 | 7:52 | TGP

Jenomže tou svou úzkou specializací jsou určeny pro velmi úzkou skupinu investorů. Pro "běžného" člověka jsou spíše nevhodné, protože je potřeba s nimi pečlivě pracovat a reagovat na vývoj trhů. více

4. 1. 2004 | 21:37 | roman

Mě nabídka fondů od ČP Investu připadá dobrá, v minulém roce patřily mezi nejlepší fondy a mají scoring 5 hvězdiček... Doufám že výsledky z minulého roku nebyly náhoda. více

3. 1. 2004 | 19:33 | TGP

Právě proto, že poradenství přes email není triviální záležitost, jsme se rozhodli infolinky jednotlivých investičních společností otestovat. A pokud si pozorně přečtete korespondenci s jednotlivými společnostmi, určitě najdete...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK