Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondová inventura po půl roce

Fondová inventura po půl roce
V anketě na počátku roku všichni šéfové investičních společností předpovídali poměrně výrazný růst. V půlce roku se ale zdá, že se již poměrně jasně vytvořila skupina vítězů a poražených. Jak jsou na tom?

Pro naše srovnání jsme použili data z počátku ledna a z konce června letošního roku a místo pořadí jednotlivých investičních společností (které ostatně můžete týden co týden sledovat v našich pravidelných tabulkách jsme se podívali na výsledky finančních skupin. Pod hlavičkou České spořitelny tak najdete součet majetku ve fondech ISČS (ISICS) a fondu ESPA Český peněžní trh (profil, názory) spravovaný Erste Sparinvest (profil, názory), v rámci ČSOB jde o součet majetku ve fondeh ČSOB Investiční společnosti (profil, názory), První investiční (profil, názory) a korunových fondů KBC (profil, názory). V kolonce Živnobanka poněkud předbíháme realitu, ale vedle fondů ŽB-Trustu (profil, názory) zde již připočítáváme také fond Pioneer Trust (profil, názory). Doufejme jen, že se protahující se fúze nakonec úplně nezasekne…

Tabulka majetku pod správou je jednoznačná. Trh si mezi sebe v podstatě rozdělily tři největší banky, které ovládají téměř osmdesát procent trhu. S výrazným odstupem je zde druhá trojice - Živnobanka (profil, názory), ING (profil, názory) a Conseq (profil, názory) s tržním podílem čtyři až šest procent. Mírně přes dvě procenta trhu drží ČP Invest (profil, názory) a Citicorp (profil, názory), další správci již zcela marginální roli.

   Objem majetku pod správou deseti hlavních finančních skupin   

Finanční skupina

Objem majetku (mil. Kč)  Tržní podíl

Česká spořitelna

47 477

32,7 %

ČSOB

37 749

26,0 %

Komerční banka

28 014

19,3 %

Živnobanka

9 156

6,3 %

ING

7 477

5,1 %

Conseq

5 879

4,0 %

ČP Invest

3 223

2,2 %

Citicorp

3 128

2,2 %

ABN Amro

1 263

0,9 %

J&T

1 051

0,7 %

celkem

144 416

99,5 %

Data k 30. červnu 2003, zdroj: Peníze.CZ

Jak je vidět z následující tabulky, srovnávající objem majetku pod správou na počátku roku a na konci pololetí (a z toho plynoucí tržní podíl), velká trojka si za půl roku dokázala polepšit o další tři procenta. Nejméně peněz z velké trojky si na konci pololetí připsala skupina ČSOB, to je ovšem dáno především dvěma faktory: odkupy v postkupónových fondech a velkými odlivy před koncem pololetí z institucionálního fondu ČSOB Výnosový (profil, názory), který stále ještě tvoří přes padesát procent byznysu institucionálních fondů. Za pozornost stojí také ING (profil, názory), která dokázala za půl roku zvýšit majetek ve správě svých korunových fondů o 906 milionů korun. Naopak příliš se nedařilo uskupení ŽB-Trust (profil, názory) - Pioneer (profil, názory), které ztratilo 27 milionů korun. Ztrátu má na svědomí jak jarní úprk ze Sporokonta (profil, názory), tak i neschopnost přilákat prostřednictvím distribučních sítí nové peníze do Pioneer Trustu.

Změna majetku pod správou a tržního podílu

Finanční skupina   

Změna objemu majetku (mil. Kč)  Změna tržního podílu  

Česká spořitelna

6 215

+ 1,8 %

ČSOB

1 320

- 1,2 %

Komerční banka

4 851

+ 2,0 %

Živnobanka

- 27

- 0,6 %

ING

906

+ 0,2 %

Conseq

381

- 0,1 %

ČP Invest

313

+ 0,0 %

Citicorp

- 2 676

- 2,2 %

ABN Amro

216

+ 0,1 %

J&T

- 650

- 0,5 %

celkem

10 849

 

Data k 1. lednu a 30. červnu 2003, zdroj: Peníze.CZ

Za zajímavost stojí také pohled na trh retailových fondů. Jak vidíte v tabulce, podíl ISČS je zde vyšší než na trhu celkovém, naopak podíl skupiny ČSOB je výrazně nižší. Postupně by jej ale mohla navýšit, jednak vzhledem k široké distribuční síti poboček ČSOB a jednak díky široké nabídce zajištěných fondů, které (stejně jako zajištěné fondy HSBC) začínají oslovovat čím dál více investorů. Novým impulsem by se pro fondy ČSOB mohlo stát i nadcházející sloučení fondů PIAS a ČSOB IS tak, aby mohly být bankou lépe nabízeny.

Objem majetku v retailových fondech a tržní podíl

Finanční skupina   

 Objem majetku (mil. Kč)   Tržní podíl   

Česká spořitelna

46 962

36,8 %

ČSOB

28 643

22,4 %

Komerční banka

23 391

18,3 %

Živnobanka

8 404

6,6 %

ING

7 477

5,9 %

celkem

114 877

89,9 %

Data k 1. lednu a 30. červnu 2003, zdroj: Peníze.CZ

Co dalšího se minulý týden ve fondech stalo? Tabulka týdenní výkonosti ukazuje, že minulý týden byl poměrně nevýrazný: tu ubylo, tu přibylo, žádné velké skoky se ale nekonaly. Nejlepší týdenní zhodnocení vykázaly OB Kvanto Kombinovaný (profil, názory), Akro Český (profil, názory) a IKS fond fondů (profil, názory). Jeho konkurent, ISČS Globaltrend (profil, názory), si minulý týden připsal o sedm desetin méně, ale i tak se fondům fondů dařilo velmi dobře. Přes dvě procenta naopak ztratily pouze Akro Svět (profil, názory) a Newton Euro (profil, názory), korekci zaznamenal i ČP Invest fond ropného a energetického průmyslu (profil, názory, koupit).

A jak si počátkem prázdnin stály prodeje fondů? Na první pohled vypadá týdenní součet velmi dobře: plus 1,02 miliardy korun. Hit posledních měsíců, dluhopisové fondy, přilákal 363 milionů korun a kladných 742 milionů se skví u fondů peněžního trhu. Ovšem vezmeme-li v úvahu příliv peněz do institucionálních ČSOB Výnosového (profil, názory) a Citi Liquidity (profil, názory) a odliv peněz z IKS Dividendového (profil, názory), zůstane nám jako čistý retailový přírůstek fondů peněžního trhu pouhých 45 milionů korun. A to opravdu není žádná sláva…

Bezkonkurenčně nejvíce peněz minulý týden přitáhla mašinérie poboček České spořitelny (profil, názory) do Sporobondu (profil, názory), a to plných 306 milionů korun. Druhý IKS Dluhopisový (profil, názory) získal již "jen" 59 milionů korun. IKS se povedlo porazit ISČS v boji fondů peněžního trhu, kdy IKS Peněžní trh (profil, názory) získal 39 milionů korun, zatímco Sporoinvest (profil, názory) jen 21 milionů. Investoři zůstali věrní Trendbondu (profil, názory), kam přinesli téměř pět milionů a zájem zaznamenal s přírůstkem tří milionů také IKS Balancovaný (profil, názory). Přes milion získaly již jen další dva fondy, ČP Invest fond korporátních dluhopisů (profil, názory, koupit) a ČP Invest fond státních dluhopisů (profil, názory, koupit). V přehledu bohužel chybí fondy KBC, neboť ČSOB nedodala za minulý týden data.

Novinka: k přehledu portfolií v profilech jednotlivých fondů jsme přidali také grafy. Podívejte se na profil vašeho fondu a pod záložkou portfolio přehledně uvidíte, kam váš fond investuje!

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jak budou podle vás vypadat tržní podíly jednotlivých společností na konci roku? Podaří se dotáhnout fúzi ŽB-Trustu s Pioneerem? Kdy to podle vás bude? Podělte se s námi o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 7. 2003 10:34, PavelQ

Může mi někdo napsat jaký je poslední vývoj u Akra? Díky

Reagovat

 

+7
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

8. 7. 2003 | 10:34 | PavelQ

Může mi někdo napsat jaký je poslední vývoj u Akra? Díky více

8. 7. 2003 | 9:24 | Honza

Vážený pane, pozorným studiem právního řádu ČR a statutů tzv. institucionálních fondů byste zjistil, že až na tzv. fondy nadací nikdo v koupi PL instititucionálních fondů retailovým investorům nebrání. Současně také nikdo...více

7. 7. 2003 | 15:21 | Zdenek

S tím chválením bych byl trochu opatrný, stačí se podívat do tabulek na ČS - retail je větší než celek!!! více

7. 7. 2003 | 13:22 | TGP

Problém je v tom, že zatímco v ČSOB i ČS patří fondy mezi core business, u KB to tak není. Lidé z OKS si nedokázali vybojovat dostatečně silné postavení a prohráli s produkty jako je Vital. Stačí se podívat do novin na inzerci...více

7. 7. 2003 | 11:14 | TGP

Proč podle vás IKS nefunguje a nedaří se jí přilákat peníze? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK