Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Není penze jako penze

Není penze jako penze
Spoříte si na penzi a po mnoha letech chcete peníze vybrat a užít si své úspory? Jenže jak na to? Správnou volbou vyplácené penze můžete získat i stovky tisíc korun.

Vyplňujete-li smlouvu o penzijním připojištění, najdete na ní mimo jiné i několik kolonek pro volbu způsobu vyplácení penze. Automaticky je zvolena penze starobní (tak praví zákon), co ale s ostatními kolonkami? Zaškrtnout je, nebo ne? A co v případě, že budete potřebovat peníze dřív? Pomoci by vám měl přehled poskytovaných penzí

Penzijní fondy nabízejí několik druhů penzí, které začnou účastníkovi vyplácet při splnění daných podmínek. Pokud účastník nemá na penzi právo či ji odmítne, může využít odbytného nebo jednorázového vyrovnání.

Starobní penze Výsluhová penze

je základní dávkou z penzijního připojištění. Podmínkou pro její získání je doba spoření alespoň 60 měsíců a dosažení věku 60 let nebo získání starobního důchodu. Délka výplaty penze a její výše závisí na penzijním plánu. Obvykle je nabízena doživotní penze a doživotní penze se zaručenou dobou výplaty.

je dávka, která má umožnit účastníkovi vybrat si část prostředků fondu ještě před vznikem nároku na starobní penzi. Nárok na ni vznikne po patnácti letech spoření. Připomeňme, že i v tomto případě je alikvotní část inkasovaného výnosu snížena o 15% zdanění.
Invalidní penze Pozůstalostní penze
vzniká účastníkovi, který spořil nejméně 3 roky a zároveň mu byl státem přiznán plný invalidní důchod. Způsob vyplácení invalidní penze je stanoven penzijním plánem.
vzniká v případě smrti účastníka. Podmínkou jejího přiznání je splnění minimální pojistné doby tří let. Pozůstalostní penze je vyplácena osobě nebo osobám určeným ve smlouvě.
Jednorázové vyrovnání Odbytné
umožňuje vybrat naspořené prostředky najednou a ne formou vyplácené penze. Výnos podléhá 15%zdanění a odmínkou jednorázového vyrovnání je získání nároku na danou penzi. Jednorázové vyrovnání náleží výhradně účastníkovi – nevztahuje se proto na pozůstalostní penzi. náleží účastníkovi, který platil příspěvky alespoň 12 měsíců, nevznikl mu nárok na penzi a rozhodl se ukončit penzijní připojištění. Nárok na odbytné mají dále oprávněné osoby (nebo dědici) určené ve smlouvě v případě, že účastník zemřel, aniž by získal penzi a nevznikl nárok na pozůstalostní penzi. Součástí odbytného není státní příspěvek ani výnos ze státního příspěvku, které se vrací do státního rozpočtu.


Asi nejpřirozenější reakcí je prostě vzít si peníze a využít je. Ovšem drobnou vadou na kráse této varianty je to, že získaný výnos je zdaněn 15 procenty. Lze však zvolit možnost výplaty doživotní penze. O tom, jakou formu výplaty zvolit, se naštěstí nemusí přemýšlet již při uzavíraní smlouvy. Rozhodne se až při výběru peněz. Jde, jako vždy u pojistného produktu, o "sázku", jakého věku se dožijete a jak dlouho tedy budete peníze používat.


Výplata penzí oproti jednorázovému vyrovnání
Měsíční příspěvek 500 Kč 500 Kč
Příspěvek za 30 let spoření 180 000 Kč 180 000 Kč
Státní příspěvky 54 000 Kč 54 000 Kč
Výnosy z hospodaření penzijního fondu 212 212 Kč 212 212 Kč
Stav osobního účtu v 60 letech 446 212 Kč 446 212 Kč

Jednorázová výplata v 60 letech

0 Kč

446 212 Kč

Pravidelná měsíční penze v 60 letech

2 720 Kč
Pravidelná měsíční penze v 65 letech 2 783 Kč
Pravidelná měsíční penze v 70 letech 2 838 Kč
Pravidelná měsíční penze v 75 letech 2 877 Kč
Pravidelná měsíční penze v 80 letech 2 885 Kč
Celkem vyplaceno do 85 let 846 180 Kč 446 212 Kč
Příklad je orientační a přepokládá průměrné podíly na zisku penzijního fondu ve výši 4 % p.a.


Věděli jste, jaký může být rozdíl mezi jednorázovou a pravidelnými výplatami? A víte, že Penzijní připojištění může být výnosná investice, o které se neví ? Podělte se o své názory!


Více o tématu najdete v naší specializované sekci Penzijní připojištění.


Nezapomeňte, že penzijní připojištění si můžete pořídit přímo na našich stránkách!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 7. 2003 9:53, Katerinka

Průměrný věk

Průměrný věk mužů je u nás myslim 72 let, takže je daleko lepší si vybrat celou částku najednou, než předpokldádat, že se člově¨k dožije aspoň průměrného věku.

Reagovat

 

+36
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 7. 2003 9:50, Katerinka

jak jsou penzijni fondy pojisteny proti vytunelovani?
Jak jsou penzijni fondy pojisteny proti vytunelovani aby z toho nezbyla jen varianta prazdna kapsa?

Reagovat

 

-17
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

3. 7. 2003 | 9:59 | Katerinka

K těm 4% zisku
2% dělá příspěvek od státu (tj. daňoví poplatníci). 2% další odpovídají dnešnímu růstu HDP.
A tak pomlouvaný průběžný systém se zde rovná (nepočítaje riziko a náklady fondů) fondovému, co do výsledku....
více

3. 7. 2003 | 9:57 | Katerinka

Je to složitější
Pokud byste počítal se 4 % zhodnocením vyplacených peněz, budou závěry méně jenoznačné: až po dožití 78 let se vyplatí měsíční pobírání penze. To je věk, kdy už člověk moc nepotřebuje a proto volím...
více

3. 7. 2003 | 9:54 | Katerinka

Má to jednu slabinu
Kde berete tu jistotu, že se dožijete 85 let? O tomto riziku vás musí poučit každý pojišťovák. je to pěkně blbý článek. Mám jeden semestr pojistné matematiky (a nepovažuji to za žádnou kvalifikaci)...
více

3. 7. 2003 | 9:53 | Katerinka

Průměrný věk
Průměrný věk mužů je u nás myslim 72 let, takže je daleko lepší si vybrat celou částku najednou, než předpokldádat, že se člově¨k dožije aspoň průměrného věku.
více

3. 7. 2003 | 9:51 | Katerinka

To je "jen" skrytá reklama od Petra Fejtka...
...protože dnes nikdo nemá žádnou rozumnou záruku, že z takto odkládaných peněz bude za deset a více let něco mít. Kdo "šetří" malými částkami, moc toho nedostane, kdo...
více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK