Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy na houpačce

| 10. 2. 2003
Fondy na houpačce
Nejistota fondům nesvědčí. Ty, které se chlubí v jednom týdnu nejlepší krátkodobou výkonností, končí hned v tom následujícím hluboko v poli poražených. A naopak.

Akciové trhy a na nich investující fondy počátkem února klesaly, za týden padly kurzy v průměru o 0,69 procenta. U ostatních kategoriích se průměrná týdenní výkonnost pohybovala v kladných číslech. Měsíční a čtvrtletní, pololetní i roční zhodnocení zůstává u akciových fondů a fondů fondů záporné. Proti počátku listopadu minulého roku ztrácejí kurzy akciových fondů 5,7 procenta a fondy fondů dokonce 10,3 procenta. Za rok tratí akciové fondy v průměru 28,4 procenta a fondy fondů 33,1 procento.

Šesti z deseti fondů s nejhorší týdenní výkonností propadl kurz za týden o více než jedno procento. Nejhůře dopadla dvojice fondů ČP Investu - Nové ekonomiky (profil, názory, koupit) (-1,99 procenta) a Farmacie a biotechnologie (profil, názory, koupit) (-1,9 procenta), doprovázená fondem Euro (profil, názory) (-1,76 procenta) správcovské společnosti J&T AM. Také ostatní padající fondy měly ve svých portfoliích výrazné zastoupení akcií. Podívejte se na ostatní fondy se špatnou týdenní výkonností.

Nejlepší týdenní výkonnosti za první únorový týden dosáhl InvestAGe AG 2000 (profil, názory) - plus 1,61 procenta, ISČS Globaltrend FF (profil, názory) (+1,03 procenta) a Fond fondů První investiční (OFPISFF) (+1 %) Podívejte se, které další fondy zhodnotily za týden majetek nejvíce!

Mezi fondy s nejvyššími přílivy nových investic kralovalo, pomineme-li průtokový zhodnocovač peněz pro podniky IKS Dividendový (+311 milionů korun), tradiční kvarteto ISČS Sporobond (profil, názory) (+188 milionu korun), KBC Multi Cash ČSOB CZK (ZFKBCMCZ) (+118 milionů korun), ISČS Sporoinvest (OFICSSPI (+104 milionu korun) a IKS peněžní trh (profil, názory) (+67 milionu korun). Top ten nejvyšších čistých prodejů je zde.

Odkupy podílových listů postihly především ČSOB výnosový (profil, názory) (-252 milionů korun) a IKS Globální (profil, názory) (-177 milionů korun). Na dalších místech se umístily ČP Invest Český (profil, názory), Fond peněžního trhu První investiční (profil, názory) a Restituční fond (OFPISRES) téhož správce. U fondu peněžního trhu První investiční mohlo ochladnutí zájmu o něj způsobit zavedení vstupního poplatku 0,1 procenta od 3. února. Výše poplatku je tak nyní shodná s korunovým fondem peněžního trhu KBC Multi Cash ČSOB (ZFKBCMCZ), nabízeným ve stejné distribuci, který má však o poznání nižší správcovský poplatek a především díky nižšímu zdanění též lepší výkonnost.

Investoři celkem odkoupili podílové listy za 1,378 miliardy korun. Při nových investicích za 1,7 miliardy korun vychází, že čisté prodeje mají znaménko "plus" před částkou 323 milionů. Deset fondů s nejvyšším úbytkem majetku najdete v této tabulce.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:
Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním
Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Kterému fondu peněžního trhu dáváte momentálně přednost? Jaká investiční společnost má podle vás nejlépe propracovaný prodejní servis? Napište svůj názor.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-26
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK