Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: bude se zlevňovat?

| 20. 1. 2003
Fondy: bude se zlevňovat?
Optimistická zpráva: bezmála miliarda korun přibyla za uplynulý týden do tuzemských fondů. Realistický výklad: 60 procent této částky připadá na dva institucionální fondy peněžního trhu, do kterých odkládají peníze subjekty spřízněné s největšími bankami.

Rostoucí objem majetku pod správou investičních společností začíná generovat poměrně zajímavé management fee (správcovský poplatek). Zatímco před rokem spravovaly fondy evidované Unis ČR 64 miliard korun, nyní je to o 40 miliard korun více. Budeme-li pro zjednodušení uvažovat, že průměrný správcovský poplatek je 1 % ročně z objemu majetku pod správou, přináší nově získaný majetek investičním společnostem a depozitářům dodatečné příjmy ve výši cca. 400 milionů korun za rok. Doufejme, že díky rostoucím výnosům začnou v dalším kroku investiční společnosti snižovat v tuzemsku stále ještě dost vysoké správcovské poplatky. Největší předpoklady pro tento krok má ISČS, která stále posiluje své tržní postavení a v současnosti kontroluje již přes 40 procent tuzemského fondového byznysu.

Jak si stály fondy v polovině ledna

Nejvíce se o radostná čísla zasloužil IKS Dividendový (profil, názory). S přílivem 455 milionů korun výrazně předstihl nejen svého přímého konkurenta - ČSOB výnosový (profil, názory) (+177 milionů korun), ale i Sporobond ISČS (profil, názory) (+193 milionů korun). Na čtvrtém a pátém místě bodovaly IKS peněžní trh (profil, názory) (+167 milionů korun) a Sporoinvest (profil, názory) (+158 milionů korun). Až daleko za nimi zaostal tentokrát se 77 miliony korun KBC Multi Cash ČSOB. Ve svých dobrých týdnech tento fond šlape získaným objemem majetku peněžním trhům Komerční banky a České spořitelny na paty. Zde najdete top ten nejvyšších čistých prodejů.

Dalších více než 178 milionů korun odplynulo z IKS Globálního (profil, názory). Přes 62 milionů korun "uteklo" také z loni otevřeného fondu PIF První investiční (profil, názory) a 58 milionů z investAGe AGB (profil, názory). Podívejte se, které další fondy podílníci opouštěli. Celkově týdenní bilance skončila čistými prodeji za 982,5 milionu korun.
Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám ještě:
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Akciové trhy a na nich investující fondy stagnovaly. Proto najdete fondy s podobnými investičními strategiemi jak mezi těmi, které majetek podílníků nejvíce zhodnotily, tak v čele těch s nejvyššími ztrátami. Zatímco Akro Eurotech (profil, názory) připsalo +3,02 procenta, ČP Invest Fond nové ekonomiky (profil, názory, koupit) propadl o 2,88 procenta. V průměru akciové fondy za týden poklesly o 0,11 procenta. Ostatní kategorie uzavřely týden v černých číslech. Měsíční a čtvrtletní zhodnocení je u všech kategorií v průměru kladné. Proti polovině července minulého roku ale ztrácejí kurzy akciových fondů stále 2,3 procenta a fondy fondů ještě o 1,7 procentního bodu více. Meziroční propad dosahuje u akciových fondů 26,8 procent a u fondů fondů 29 procent. Zde najdete kompletní desítku fondů s nejnižší a s nejvyšší týdenní výkonností.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:
Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním
Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Sníží letos některá z investičních společností správcovské poplatky? Bude ISČS dále zvyšovat svůj tržní podíl? Kdo odkládá peníze do IKS dividendového? Napište svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK