Strašák jménem Irák je stále tu

| 23. 12. 2002
Strašák jménem Irák je stále tu
Ani příznivé zprávy z podnikové nebo makroekonomické sféry nedokázaly zvrátit vývoj, když se na trhu objevily obavy z válečného konfliktu v Iráku.

Spojené státy

Pondělní obchodování na amerických kapitálových trzích bylo pod kontrolou kupců, jelikož Lehman Brothers doporučil zvýšit expozici pro americké akcie z 39 na 50 procent. Zásluhu na růstu měl i report o růstu v průmyslové výrobě v newyorské oblasti, když index vzrostl z 6 na 10,6 bodu. Tahounem trhu byly polovodiče, zvláště pak po oznámení o vyšších objednávkách pro Thaiwan Semiconductor od Nvidea. Příznivé pro technologie bylo také zařazení Hewlett-Packard (profil, názory) na focus list od Merrill Lynch. Na letecké linky pozitivně zapůsobilo doporučení na Delta Air Lines (profil, názory) od Credit Suisse First Boston. Dobře si také vedly telekomunikace po zprávách od BellSouth.

Americké akcie v úterní obchodní seanci oslabily poté, co společnosti McDonald´s Corp. varovala, že vykáže historicky první čtvrtletí ztrátu, a nepříliš optimistické prognózy řady amerických maloobchodních firem ohledně stěžejního vánočního období utlumily entuziasmus investorů. Klesaly společnosti Best Buy Co. Inc. (profil, názory), prodejce spotřební elektroniky, a Circuit City Stores Inc. (profil, názory) Propadaly také akcie společnosti General Electric (profil, názory), která v pondělí večer potvrdila projekci zisku pro letošní i příští rok. Firma však také uvedla, že si není vědoma žádného katalyzátoru, který by jí umožnil zvýšit očekávání nad úroveň oznámenou minulý měsíc.

Akcie na Wall Street ve středu opět ztrácely kvůli další negativní zprávě z podnikové sféry. Společnost Micron (profil, názory) oznámila překvapivě ztrátu za její první fiskální čtvrtletí. Tyto zprávy se negativně podepsaly na propadu akcií polovodičového sektoru v čele s gigantem Intel. Makroekonomická data v podobě mírně lepší obchodní bilance za říjen byla trhem ignorována. Ani ostatní zprávy z podnikové sféry nebyly nijak povzbudivé. Varovala společnost McDonald’s a také pojišťovna Conseco (profil, názory) požádala o ochranu před věřiteli. Smíšeně se pohybovaly akcie finančního sektoru. Akcie Bear Stearns (profil, názory) posílily v reakci na zlepšení čtvrtletních výsledků. Naopak Goldman Sachs, Morgan Stanley a Merrill Lynch ztrácely. Nedařilo se ani Bank of New York (profil, názory), která oznámila, že dodatečně zvyšuje rezervy, a to hlavně kvůli ztrátám na leasingu letadel.

Ve čtvrtek trhy opět propadly, a to i přes pozitivní komentáře společnosti Oracle (profil, názory). Trh byl ovlivněn zprávami, že USA považuje report Iráku o jeho zbraních za nedostatečný, což opět zvýšilo rizika válečného konfliktu. Cena ropy se dostala na dvouměsíční maximum. Goldman Sachs a Lehman Brothers oznámily lepší výsledky díky kontrole nákladů a ziskům z obchodování s obligacemi. Na druhou stranu Morgan Stanley trh zklamal. Ani lepší makroekonomická data nepomohla trhu. Philadelphie FED index vzrostl na 7,2 z 6,1, přičemž trh však očekával pokles na 5,0.

Páteční obchodování bylo ovlivněno zveřejněním konečné hodnoty GDP za třetí čtvrtletí, jehož očekávaná hodnota je +4,0 procenta. Trh byl také ovlivněn čtvrtečním vývojem po uzavření trhů. Pozitivní zprávy přišly od výrobce sportovního zboží, společnosti Nike, která ohlásila zvýšení zisku v poslednim čtvrtletí. Naopak menší ztrátu ohlásil výrobce síťového zařízení 3Com (profil, názory).

Evropa

Pondělní obchodování skončilo na evropských kapitálových trzích v kladných hodnotách. V Německu však tomu začátek seance neodpovídal, ovšem po hodině se index DAX dostal nad otevírací hodnotu. Tento vývoj byl ovlivněn některými pozitivními informacemi. Bayer obdržel od amerických regulačních orgánů povolení pro distribuci svého nového léku na tamním trhu. Deutsche Telekom dostala nabídku na odkup divize "žlutých stránek", což potvrzuje trend prodeje aktiv s cílem snížení zadlužení. V úterý evropské akcie klesaly v důsledku rostoucího napětí kolem možného konfliktu v Iráku. K prodejní náladě přispěly též nepříznivé firemní zprávy od evropského lídra farmaceutického průmyslu GlaxoSmithKline o zamítnutí zavedení nového léku proti astmatu. Negativní dopad má také zpráva automobilky Renault, která kvůli odhalení závady na vozech Clio svolává až 158 000 těchto vozů k opravám. Ve středu pokračovaly akcie v Evropě v poklesu. Tentokrát byl hlavním důvodem úterní vývoj v USA a nepříznivý trend podnikatelské důvěry v Německu. Ani ve čtvrtek nedošlo k obratu. Hlavním důvodem propadů byly opětovné obavy z válečného konfliktu v Iráku. V pátek se evropské trhy v první polovině obchodování pohybovaly v kladném teritoriu.

Informace o vývoji tuzemských i zahraničních kapitálových trhů můžete sledovat v sekci akcie.penize.cz.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.