Irák pomohl kapitálovým trhům
18. 11. 2002 | David Petráček

Poté, co irácký parlament přijal rezoluci OSN, začaly světové kapitálové trhy růst a skončilo tak prozatím období nejistoty v irácké otázce.
Spojené státy
Během pondělního obchodování se hlavní americké indexy dostaly na nová krátkodobá maxima, a to krátce po otevření, ale optimismus nevydržel celou seanci. Počáteční silné otevření mají na svědomí zprávy od Nokie (profil, názory) o projekci růstu prodejů mobilních telefonů, alespoň z počátku měly pozitivní vliv na akcie komentáře na Hewlett-Packard (profil, názory). Silné byly také letecké linky, díky oznámeným restrukturalizačním plánům UAL, mateřské společnosti United Airlines. Z retailových firem byly po výsledcích silné akcie Toys R Us (profil, názory) a internetový prodejce Best Buy (profil, názory) po zvýšeném doporučení od Banc of America. Naopak na opačnou stranu, která nakonec převládla při hodnocení celého trhu, se vydaly akcie AT&T po sníženém doporučení od Lehman Brothers. Na celý sektor negativně působily zprávy od Wal-Martu ohledně tržeb.
Úterní obchodování se nejprve odvíjelo pod negativním vlivem ztrát společnosti Home Depot, které ovlivnily akcie maloobchodních společností. K této informaci se navíc přidalo i mezitýdenní ohlášení maloobchodních tržeb, které mírně ztratily na dynamice. V úterý zveřejněné makroekonomické zprávy neznamenaly rozhodující vliv na dění na trzích, když CPI zůstává na nízké úrovni (v říjnu CPI vzrostlo o 0,3 %, oproti 0,4 % očekávání) a obchodní bilance zaznamenala v září pokles schodku oproti předchozímu měsíci (38 mld. dolarů). Mezi technologickými tituly nejvíce působily downgrady pro Amazon.com a Microsoft. Negativně také působil snížený výhled pro celý telekomunikační sektor od CS First Boston.
Středeční vývoj prokázal současnou tendenci investorů reagovat na případná oslabení otevíráním nových pozic. Nasdaq těžil zejména z pozitivních informací pro chipový sektor, zatímco Dow spíše pozitivně reagoval na informace o určitém ochlazení “přehřátého” trhu s novými domy (v říjnou o –11% oproti září). Polovodiče, networking a internetové tituly patřily mezi nejrůstovější tituly na Nasdaqu. Další růstový sektor byly biotechnologie, které těžily z upgradu pro Biogen od Lehman Brothers.
Akcie na ve čtvrtek pokračovaly v rally a Dow Jones i Nasdaq po otevření rostly o více než 1 %. Hlavním impulsem k jejich růstu jsou lepší zprávy z ekonomiky i podnikové sféry. Počet nově nezaměstnaných proti očekávání dalšího nárůstu se překvapivě silně snížil. Hewlett-Packard ve středu po zavření trhu oznámil výsledky, které byly lepší než trh předpokládal a očekávaný profit warning General Electric nebyl až tak silný jak trh očekával.
V pátek bylo obchodování ovlivněno spíše informacemi z podnikové sféry. Americký průmyslový konglomerát General Electric snížil odhad pro výši vytvořeného zisku za tento rok. Nový odhad hovoří o 1,51 dolarů na akcii - původní počítal s 1,65 dolarů na akcii. Další důležitá zpráva přišla od OECD, která očekává globální ekonomické oživení až v roce 2004. Hlavní podmínkou této prognózy ovšem je předpoklad dalšího snížení sazeb ze strany amerického FEDu a ECB. Takové opatření by pak mělo podpořit spotřebitelskou důvěru. OECD očekává, že když už k růstu dojde bude v USA vyšší než v zemích EU.
Evropa
Evropské kapitálové trhy v pondělí zpevňovaly, když oporou pro tento vývoj byl pozitivní trend amerických trhů v pátek předešlého týdne a v Německu také hlavně společnost Bayer AG, která obdržela nabídku na odkup své divize na výrobu léků od GlaxoSmithKline Plc. V úterý už vývoj nebyl tak pozitivní. Ztrácely společnosti SAP, BASF a Siemens. Ke konci obchodování však trhy pod vlivem vývoje na US trzích vystoupaly až k pondělní uzavírací hodnotě. Ve středu proběhla na trzích mírná panika spojená s obavami o možný teroristický útok při zasedání NATO v Praze a jeho vliv na trhy. Pod vlivem obchodování v USA pak indexy výrazně ubraly ze svých ztrát. Indexy pak během dne zatěžovaly nejvíce finanční tituly v návaznosti na downgrade pro Allianz. DaimlerChrysler pak oslabil kvůli vyšetřování spolehlivosti sedadel ve svých vozech v USA. Ve čtvrtek byly technologie a finanční tituly hlavními tahouny růstu. Technologie reagovaly na lepší výsledky Hewlett-Packard, hlavně Infineon a Philips Electronics. Finanční sektor vybídly k růstu výsledky ING Group, které splnily očekávání trhu. V pátek se trhy vyznačovaly silnou volatilitou.
Informace o vývoji tuzemských i zahraničních kapitálových trhů můžete sledovat v sekci akcie.penize.cz.
Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.
|
Sdílejte článek, než ho smažem