Fondy: stojí vše na jediném fondu?

| 5. 8. 2002
Fondy: stojí vše na jediném fondu?
Do českých fondů minulý týden přiteklo přes jeden a půl miliardy. Téměř všechny peníze ovšem přitekly do jednoho jediného fondu, určeného pro institucionální investory. Rostoucí výkonnost by ovšem měla udělat radost každému.

České fondy si minulý týden připsaly k dobru téměř 1,7 miliardy korun. Plnou 1,3 miliardy ovšem získal jeden jediný fond, ČSOB Výnosový (profil, názory). Retailové fondy minulý týden naopak zůstaly pod průměrem posledních měsíců. Po dlouhé době je po ČSOB Výnosovém v čele tabulky IKS Peněžní trh (profil, názory), který minulý týden přilákal 157 milionů korun. Jeho hlavní rival, ISČS Sporoinvest (profil, názory), získal 141 milionů korun a sesterský Sporobond (profil, názory) 94 milionů. Tyto miliony jsou pro Sporobond velmi důležité, neboť díky nim překonal magickou hranici pěti miliard korun pod správou. Tabulka fondů s nejvyššími čistými prodeji výjimečně nepokračuje dalšími konzervativními fondy, ale objevuje se v něm IKS fond světových indexů (profil, názory), který minulý týden získal 26 milionů korun - o milion více než ŽB Sporokonto (profil, názory, koupit) a 1.IN dluhopisový (profil, názory) a o dva miliony více než ŽB obligační (profil, názory, koupit) a ČSOB nadační (profil, názory).

Velmi dobré výsledky vykázala také ČSOB prodávající fondy KBC. Čisté prodeje minulý týden dosáhly 236 milionů korun, a to především díky korunovému fondu KBC Multi Cash ČSOB CZK (ZFKBCMCZ), do kterého podílníci uložili 193 milionů korun a jeho dolarové sestře KBC Multi Cash ČSOB USD (profil, názory) s přílivem 20 milionů. Plných 27 milionů minulý týden získal také dluhopisový fond KBC Renta Czechrenta (ZFKBCRCZ). V následujících týdnech by mohl příliv peněz do tohoto fondu dále posilovat, neboť ČSOB se rozhodla snížit vstupní poplatek do tohoto i dalších dluhopisových fondů KBC a OB Investu (ISOBI) z dosavadních dvou procent na procento jediné. Krok je to pochopitelný a víceméně nutný, neboť při roční výkonnosti českých dluhopisových fondů okolo čtyř procent by dvouprocentní vstupní poplatek znamenal, že podílník by minimálně půl roku čekal na návrat na původní hodnotu investice.

Velmi dobré zprávy na rozdíl od předchozích týdnů přinesly podílníkům akciové fondy. Z téměř šedesáti českých fondů byly minulý týden ztrátové pouze tři, zatímco všech deset nejvýkonnějších fondů podílníkům vydělalo více než čtyři procenta. Největší radost jistě mají podílníci Globaltrendu (profil, názory), kteří získali téměř deset procent (i když meziročně tento fond stále ztrácí přes čtyřicet procent). Dobré výsledky vykázaly také ČP Invest Fond farmacie a biotechnologie (profil, názory, koupit), Sporotrend (profil, názory), Akro mezinárodní akciový (profil, názory) či 1.IN akciový (profil, názory). Většina akciových fondů je ovšem stále v silné ztrátě - v průměru meziročně ztrácí třicet procent, tři české fondy fondů ztrácí dokonce procent třicet pět.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Vydrží podle vás růst akciových fondů? Budou během srpna do fondů přitékat nové peníze? Mají lidé po dovolených vůbec volné prostředky? Podělte se s ostatními o své názory!

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.