Fondy: stojí vše na jediném fondu?

Tomáš Prouza | 5. 8. 2002
Fondy: stojí vše na jediném fondu?
Do českých fondů minulý týden přiteklo přes jeden a půl miliardy. Téměř všechny peníze ovšem přitekly do jednoho jediného fondu, určeného pro institucionální investory. Rostoucí výkonnost by ovšem měla udělat radost každému.

České fondy si minulý týden připsaly k dobru téměř 1,7 miliardy korun. Plnou 1,3 miliardy ovšem získal jeden jediný fond, ČSOB Výnosový (profil, názory). Retailové fondy minulý týden naopak zůstaly pod průměrem posledních měsíců. Po dlouhé době je po ČSOB Výnosovém v čele tabulky IKS Peněžní trh (profil, názory), který minulý týden přilákal 157 milionů korun. Jeho hlavní rival, ISČS Sporoinvest (profil, názory), získal 141 milionů korun a sesterský Sporobond (profil, názory) 94 milionů. Tyto miliony jsou pro Sporobond velmi důležité, neboť díky nim překonal magickou hranici pěti miliard korun pod správou. Tabulka fondů s nejvyššími čistými prodeji výjimečně nepokračuje dalšími konzervativními fondy, ale objevuje se v něm IKS fond světových indexů (profil, názory), který minulý týden získal 26 milionů korun - o milion více než ŽB Sporokonto (profil, názory, koupit) a 1.IN dluhopisový (profil, názory) a o dva miliony více než ŽB obligační (profil, názory, koupit) a ČSOB nadační (profil, názory).

Velmi dobré výsledky vykázala také ČSOB prodávající fondy KBC. Čisté prodeje minulý týden dosáhly 236 milionů korun, a to především díky korunovému fondu KBC Multi Cash ČSOB CZK (ZFKBCMCZ), do kterého podílníci uložili 193 milionů korun a jeho dolarové sestře KBC Multi Cash ČSOB USD (profil, názory) s přílivem 20 milionů. Plných 27 milionů minulý týden získal také dluhopisový fond KBC Renta Czechrenta (ZFKBCRCZ). V následujících týdnech by mohl příliv peněz do tohoto fondu dále posilovat, neboť ČSOB se rozhodla snížit vstupní poplatek do tohoto i dalších dluhopisových fondů KBC a OB Investu (ISOBI) z dosavadních dvou procent na procento jediné. Krok je to pochopitelný a víceméně nutný, neboť při roční výkonnosti českých dluhopisových fondů okolo čtyř procent by dvouprocentní vstupní poplatek znamenal, že podílník by minimálně půl roku čekal na návrat na původní hodnotu investice.

Velmi dobré zprávy na rozdíl od předchozích týdnů přinesly podílníkům akciové fondy. Z téměř šedesáti českých fondů byly minulý týden ztrátové pouze tři, zatímco všech deset nejvýkonnějších fondů podílníkům vydělalo více než čtyři procenta. Největší radost jistě mají podílníci Globaltrendu (profil, názory), kteří získali téměř deset procent (i když meziročně tento fond stále ztrácí přes čtyřicet procent). Dobré výsledky vykázaly také ČP Invest Fond farmacie a biotechnologie (profil, názory, koupit), Sporotrend (profil, názory), Akro mezinárodní akciový (profil, názory) či 1.IN akciový (profil, názory). Většina akciových fondů je ovšem stále v silné ztrátě - v průměru meziročně ztrácí třicet procent, tři české fondy fondů ztrácí dokonce procent třicet pět.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Vydrží podle vás růst akciových fondů? Budou během srpna do fondů přitékat nové peníze? Mají lidé po dovolených vůbec volné prostředky? Podělte se s ostatními o své názory!

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.