Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdo je vlastně vítěz?

| 12. 8. 2002
Kdo je vlastně vítěz?
První deset dní měsíce s sebou přinesl jako obvykle smršť tiskových zpráv jednotlivých investičních společností. Co z nich lze vyčíst?
Základní ladění je všude stejné. Vzhledem ke sčítání hrušek s jablky (institucionálních a retailových fondů, případně domácích a zahraničních fondů) se za vítěze toho kterého právě uplynulého měsíce považuje každý z velkých tuzemských správců či finančních skupin.

Celkově v průběhu července vzrostl objem majetku v otevřených podílových fondech ve správě členů UNIS o 2,4 miliardy korun z 83,5 na 85,9 miliardy korun. Další více než miliarda přitekla od individuálních investorů do fondů KBC.

Zatímco o dominanci kvarteta Sporoinvest ISČS (profil, názory), Sporobond ISČS (profil, názory), IKS Peněžní trh a IKS Dluhopisový (profil, názory) jste již na našich stánkách četli mnohokrát, o struktuře prodejů retailových fondů skupiny ČSOB se tolik neví.

Mezi fondy, kterým se daří získávat investice od běžných investorů, je jen jeden registrovaný v tuzemsku – Dluhopisový fond První investiční (profil, názory). Ostatní jsou registrované v Belgii a Lucembursku. Struktura fondů, které jsou in, nikterak nevybočuje z tuzemských zvyklostí. Silně dominuje fond peněžního trhu KBC Multi Cash ČSOB s podfondy v české koruně (ZFKBCMCZ), dolaru (profil, názory) a euru (profil, názory). Souhrnem čtrnácti procenty se na nárůstu majetku pod správou podílejí dluhopisové fondy 1. IN – Dluhopisový (profil, názory) a KBC Czechrenta (ZFKBCRCZ). Přes čtyřicet milionů korun nových investic získal v polovině léta také zajištěný fond KBC Click ČSOB Světové akcie 5.

Fond Typ fondu % na celkových
prodejech
Výkonnost fondu
za 12 měsíců
KBC Multi Cash ČSOB CZK Fond peněžního trhu 60,72% 4,97%
KBC Multi Cash USD Fond peněžního trhu 8,70% 2,13%
1. IN - Dluhopisový fond Dluhopisový fond 7,55% 9,77%
KBC Multi Cash EURO Fond peněžního trhu 6,87% 3,34%
KBC Renta Czechrenta Dluhopisový fond 6,23% 13,07%
KBC Click ČSOB Světové Akcie 5 Zajištěný fond 3,70% -

Pojďme ale od výsledků červencových k tomu, jaké zhodnocení a kolik peněz přinesl podílníkům první úplný srpnový týden.

Nejvíce peněz za poslední týden získal ČSOB Výnosový (profil, názory) (+266 milionů korun), následovaný Sporoinvestem ISČS (+234 milionů korun) a KBC Multi Cash ČSOB (+167 milionů korun). Špatně si nevedly ani IKS peněžní trh (profil, názory) (+112 milionů korun) a Sporokonto ŽB-Trustu (profil, názory) (+47 milionů korun).

Týdenní a měsíční výkonnosti všech kategorií fondů, s výjimkou fondů fondů, jsou kladné.

Akciové fondy za poslední týden vzrostly o 1,96 procenta. V měsíčním horizontu jejich výkonnost stagnovala (+0,13 procenta). Trojice nejvýkonnějších fondů zhodnotila za týden majetek o více než pět procent, druhá trojice o více než čtyři a třetí trojka o více než tři procenta. Absolutně nejúspěšnějším se stal Fond farmacie a biotechnologie ČP Investu (OFCPIFAB) (+5,74 procenta). Které fondy byly ve zhodnocování majetku nejúspěšnější a které naopak propadly, najdete jako vždy v našich přehledných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Dosáhly trhy dna? Čeká nás stagnace, růst nebo pokles? Který fond považujete za vítěze uplynulého měsíce a týdne vy? Má při stávajících sazbách ještě smysl investovat do českých dluhopisových fondů? Podělte se s ostatními o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-7
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK