U našich západních sousedů se rozhodli zvýšit atraktivitu a průhlednost kapitálového trhu přijetím dobrovolného "kodexu dobrého chování" pro podniky kotované na burze. Na podzim minulého roku vznikla z podnětu německé spolkové vlády komise složená z předních manažerů, ale i představitelů odborů, která před pár dny předložila výsledek své několikaměsíční práce.
Předložený Corporate-Governance-Kodex obsahuje na padesát doporučení, která mají zajistit větší průhlednost kapitálového trhu vybalancováním vztahu mezi představenstvem, dozorčí radou a akcionáři. Komise se na jedné straně snažila vyrovnat s kritikou z anglosaského prostředí, ale na druhé zachovat "specifika" německého modelu řízení. Kodex obsahuje zásadu "jedna akcie, jeden hlas", tj. odstranění preferenčních nebo většinových hlasů, navrhuje snížení počtů členů představenstva na maximálně pět, zprůhlednění systému odměn členů dozorčí rady a řadu dalších změn. Nechybí ani několik opatření ke zvýšení nezávislosti a zlepšení postavení auditorů a větší informovanosti akcionářů.
Jeho tvůrci doufají, že se v praxi prosadí a že jeho nedodržování bude trh sankcionovat. Komise bude další vývoj sledovat a minimálně jednou ročně přezkoumá, zdali by se na kodexu mělo něco měnit či ne. Jistou nevýhodou kodexu je ovšem právní nezávaznost. Jelikož kodex nejde nad rámec platných zákonů a neobsahuje žádné sankce, v případě potíží zbývá zklamaným investorům jen jedno jediné - klasická soudní cesta.
Německý Corporate-Governance-Kodex můžete stáhnou z těchto stránek.
Mají podle vás takovéto kodexy smysl? Prospěl by podobný soubor doporučení i českému trhu? Podělte se s námi o své názory!
Sdílejte článek, než ho smažem