Kapitálové trhy v týdnu od 23. 2. do 1. 3. 2002

David Petráček | 4. 3. 2002
Kapitálové trhy v týdnu od 23. 2. do 1. 3. 2002
Po většinu minulého týdne na trzích vládl optimismus a akcie spokojeně stoupaly. Vydrží tento trend i v týdnu nadcházejícím?

Spojené státy

Za pondělním výrazným růstem stály optimistické zprávy, které zapříčinily posilování jak na trhu s technologiemi, tak na trhu s konzervativními tituly. Takto podněcující zprávy přinesly hlavně společnosti General Motors (profil, názory) a Kodak (profil, názory), které oznámily očekávání zlepšení hospodaření. Nasdaq (profil, názory) rostl bez výraznějších propadů celý den a DJIA (profil, názory) zakončil obchodování nad hranicí 10.000 bodů. Z tohoto vývoje bylo patrné, že obavy z účetních machinací ustoupily do pozadí a investoři začali být opět trochu důvěřivější.

V úterý začalo obchodování optimisticky, ovšem po oznámení hodnoty spotřebitelské důvěry tato pozitivní nálada vyprchala. Hodnota spotřebitelské důvěry za měsíc únor klesla na 94,1 b. z lednových 97,3 b. Tento vývoj nastal hlavně kvůli obavám Američanů ze ztráty zaměstnání. Dalším výrazným podnětem pro vývoj na trhu byla zpráva o možném zásahu amerických jednotek v Iráku. To ovšem bylo před 18:00 hodinou popřeno z oficiálních zdrojů Pentagonu. Investoři také vyčkávali na středeční zprávu A. Greenspana o dosavadní měnové politice a výhledu ekonomiky USA.

Ve středu se očekával pozitivní vývoj kapitálových trhů díky optimistickým makrodatům a projevu A. Greespana o stavu ekonomiky, který také nebyl pro investory nijak výrazně negativní (i když obsahoval komentář, který může naznačovat problémy v ekonomice). Avšak akcie se udržovaly na stejné hodnotě a pak začaly ztrácet. Tento vývoj byl poněkud překvapivý a nastal i přes optimistické zprávy na trhu. Největší propad zaznamenala společnost Cisco (profil, názory), která propadla při velkém objemu o více než 7 procent.

Ve čtvrtek bylo zveřejněno mnoho makroekonomických informací. Spotřebitelské výdaje vzrostly o 6 procent, revidovaná hodnota HDP za 4Q vzrostla o 1,4 procenta. Spotřebitelská poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby vzrostla o 39,2% za čtvrtletí. Vládní spotřeba vzrostla o 10,4%, firemní investice poklesly o 13,1%. Zásoby poklesly o rekordních $120mld. Nové objednávky vzrostly z 48,7% v lednu na 59,5% v únoru. Na trhu se ovšem tyto zprávy projevily poněkud překvapivě, a to ústupem z růstových hodnot.

V pátek byla ještě před začátkem obchodování zveřejněna hodnota osobního příjmu za leden, která vzrostla o 0,4 procenta, což je největší růst od července loňského roku. Reálný disponibilní příjem vzrostl o 1,5 procenta, spotřebitelské výdaje vzrostly o 0,3 procenta (cca stejný růst jako v prosinci) a míra osobních úspor vzrostla o 1,8 procenta oproti prosinci. Tyto hodnoty zapříčinily počáteční růst na amerických kapitálových trzích. Dalším výrazným impulsem pro vývoj na trhu bylo oznámení indexu ISM za měsíc únor, který vzrostl z lednových 49,9 b. na 54,7 b.

Evropa

Vývoj akciových trhů v Evropě se v uplynulém týdnu poněkud odlišoval od Spojených států. Zatímco v USA nedocházelo k respektování makroekonomických informací, v Evropě tyto data pozitivně ovlivňovala situaci na kapitálových trzích. Příkladem mohly být akcie společnosti DaimlerChrysler (profil, názory), které po oznámení společnosti General Motors (profil, názory), že očekává zlepšení hospodaření, výrazně rostly.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

20. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

Řada úsporných opatření, kterými chce vláda snížit rostoucí deficit státního rozpočtu, vychází z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jejím členem je i ekonom Petr Janský.... celý článek

Partners Financial Services