Kapitálové trhy v týdnu od 23. 2. do 1. 3. 2002

David Petráček | 4. 3. 2002
Kapitálové trhy v týdnu od 23. 2. do 1. 3. 2002
Po většinu minulého týdne na trzích vládl optimismus a akcie spokojeně stoupaly. Vydrží tento trend i v týdnu nadcházejícím?

Spojené státy

Za pondělním výrazným růstem stály optimistické zprávy, které zapříčinily posilování jak na trhu s technologiemi, tak na trhu s konzervativními tituly. Takto podněcující zprávy přinesly hlavně společnosti General Motors (profil, názory) a Kodak (profil, názory), které oznámily očekávání zlepšení hospodaření. Nasdaq (profil, názory) rostl bez výraznějších propadů celý den a DJIA (profil, názory) zakončil obchodování nad hranicí 10.000 bodů. Z tohoto vývoje bylo patrné, že obavy z účetních machinací ustoupily do pozadí a investoři začali být opět trochu důvěřivější.

V úterý začalo obchodování optimisticky, ovšem po oznámení hodnoty spotřebitelské důvěry tato pozitivní nálada vyprchala. Hodnota spotřebitelské důvěry za měsíc únor klesla na 94,1 b. z lednových 97,3 b. Tento vývoj nastal hlavně kvůli obavám Američanů ze ztráty zaměstnání. Dalším výrazným podnětem pro vývoj na trhu byla zpráva o možném zásahu amerických jednotek v Iráku. To ovšem bylo před 18:00 hodinou popřeno z oficiálních zdrojů Pentagonu. Investoři také vyčkávali na středeční zprávu A. Greenspana o dosavadní měnové politice a výhledu ekonomiky USA.

Ve středu se očekával pozitivní vývoj kapitálových trhů díky optimistickým makrodatům a projevu A. Greespana o stavu ekonomiky, který také nebyl pro investory nijak výrazně negativní (i když obsahoval komentář, který může naznačovat problémy v ekonomice). Avšak akcie se udržovaly na stejné hodnotě a pak začaly ztrácet. Tento vývoj byl poněkud překvapivý a nastal i přes optimistické zprávy na trhu. Největší propad zaznamenala společnost Cisco (profil, názory), která propadla při velkém objemu o více než 7 procent.

Ve čtvrtek bylo zveřejněno mnoho makroekonomických informací. Spotřebitelské výdaje vzrostly o 6 procent, revidovaná hodnota HDP za 4Q vzrostla o 1,4 procenta. Spotřebitelská poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby vzrostla o 39,2% za čtvrtletí. Vládní spotřeba vzrostla o 10,4%, firemní investice poklesly o 13,1%. Zásoby poklesly o rekordních $120mld. Nové objednávky vzrostly z 48,7% v lednu na 59,5% v únoru. Na trhu se ovšem tyto zprávy projevily poněkud překvapivě, a to ústupem z růstových hodnot.

V pátek byla ještě před začátkem obchodování zveřejněna hodnota osobního příjmu za leden, která vzrostla o 0,4 procenta, což je největší růst od července loňského roku. Reálný disponibilní příjem vzrostl o 1,5 procenta, spotřebitelské výdaje vzrostly o 0,3 procenta (cca stejný růst jako v prosinci) a míra osobních úspor vzrostla o 1,8 procenta oproti prosinci. Tyto hodnoty zapříčinily počáteční růst na amerických kapitálových trzích. Dalším výrazným impulsem pro vývoj na trhu bylo oznámení indexu ISM za měsíc únor, který vzrostl z lednových 49,9 b. na 54,7 b.

Evropa

Vývoj akciových trhů v Evropě se v uplynulém týdnu poněkud odlišoval od Spojených států. Zatímco v USA nedocházelo k respektování makroekonomických informací, v Evropě tyto data pozitivně ovlivňovala situaci na kapitálových trzích. Příkladem mohly být akcie společnosti DaimlerChrysler (profil, názory), které po oznámení společnosti General Motors (profil, názory), že očekává zlepšení hospodaření, výrazně rostly.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

Air Bank od 1. dubna sníží úrok na spořicím účtu o 0,2 procentního bodu. Základní úrok zůstane na 0,1 %, bonusová sazba klesne z 0,6 na 0,4 %.

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

S akciemi společnosti SAB Finance Radomíra Lapčíka se na pražské burze začne obchodovat 28. ledna. Obchodování bude zahájeno na ceně 10 560 Kč. Za tuto cenu jsou akcie nabízeny v rámci... celý článek

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

21. 1. 2021 | Dominik Stroukal | 60 komentářů

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

Během koronavirové krize to mohlo zapadnout, ale loni „zbankrotovalo“ hned pět zemí. Další státy balancují na hraně. Pro srovnání: během poslední finanční recese se to stalo jen u tří... celý článek

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

Komerční banka nabízí spořicí účet, na němž do konce roku 2021 garantuje úrokovou sazbu 3 % ročně. Má to ale dvě podmínky. Mít v KB běžný účet nebo si ho založit. A hlavně: nově s KB investovat... celý článek

Značka Axa v Česku končí, pobočky mají nové logo

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Značka Axa v Česku končí, pobočky mají nové logo

Z českého finančního trhu mizí značka Axa. Všechny pobočky společností, které loni koupila Uniqa, už mají nové logo, tedy Uniqa místo Axa.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.