Kapitálové trhy v týdnu od 23. 2. do 1. 3. 2002

| 4. 3. 2002
Kapitálové trhy v týdnu od 23. 2. do 1. 3. 2002
Po většinu minulého týdne na trzích vládl optimismus a akcie spokojeně stoupaly. Vydrží tento trend i v týdnu nadcházejícím?

Spojené státy

Za pondělním výrazným růstem stály optimistické zprávy, které zapříčinily posilování jak na trhu s technologiemi, tak na trhu s konzervativními tituly. Takto podněcující zprávy přinesly hlavně společnosti General Motors (profil, názory) a Kodak (profil, názory), které oznámily očekávání zlepšení hospodaření. Nasdaq (profil, názory) rostl bez výraznějších propadů celý den a DJIA (profil, názory) zakončil obchodování nad hranicí 10.000 bodů. Z tohoto vývoje bylo patrné, že obavy z účetních machinací ustoupily do pozadí a investoři začali být opět trochu důvěřivější.

V úterý začalo obchodování optimisticky, ovšem po oznámení hodnoty spotřebitelské důvěry tato pozitivní nálada vyprchala. Hodnota spotřebitelské důvěry za měsíc únor klesla na 94,1 b. z lednových 97,3 b. Tento vývoj nastal hlavně kvůli obavám Američanů ze ztráty zaměstnání. Dalším výrazným podnětem pro vývoj na trhu byla zpráva o možném zásahu amerických jednotek v Iráku. To ovšem bylo před 18:00 hodinou popřeno z oficiálních zdrojů Pentagonu. Investoři také vyčkávali na středeční zprávu A. Greenspana o dosavadní měnové politice a výhledu ekonomiky USA.

Ve středu se očekával pozitivní vývoj kapitálových trhů díky optimistickým makrodatům a projevu A. Greespana o stavu ekonomiky, který také nebyl pro investory nijak výrazně negativní (i když obsahoval komentář, který může naznačovat problémy v ekonomice). Avšak akcie se udržovaly na stejné hodnotě a pak začaly ztrácet. Tento vývoj byl poněkud překvapivý a nastal i přes optimistické zprávy na trhu. Největší propad zaznamenala společnost Cisco (profil, názory), která propadla při velkém objemu o více než 7 procent.

Ve čtvrtek bylo zveřejněno mnoho makroekonomických informací. Spotřebitelské výdaje vzrostly o 6 procent, revidovaná hodnota HDP za 4Q vzrostla o 1,4 procenta. Spotřebitelská poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby vzrostla o 39,2% za čtvrtletí. Vládní spotřeba vzrostla o 10,4%, firemní investice poklesly o 13,1%. Zásoby poklesly o rekordních $120mld. Nové objednávky vzrostly z 48,7% v lednu na 59,5% v únoru. Na trhu se ovšem tyto zprávy projevily poněkud překvapivě, a to ústupem z růstových hodnot.

V pátek byla ještě před začátkem obchodování zveřejněna hodnota osobního příjmu za leden, která vzrostla o 0,4 procenta, což je největší růst od července loňského roku. Reálný disponibilní příjem vzrostl o 1,5 procenta, spotřebitelské výdaje vzrostly o 0,3 procenta (cca stejný růst jako v prosinci) a míra osobních úspor vzrostla o 1,8 procenta oproti prosinci. Tyto hodnoty zapříčinily počáteční růst na amerických kapitálových trzích. Dalším výrazným impulsem pro vývoj na trhu bylo oznámení indexu ISM za měsíc únor, který vzrostl z lednových 49,9 b. na 54,7 b.

Evropa

Vývoj akciových trhů v Evropě se v uplynulém týdnu poněkud odlišoval od Spojených států. Zatímco v USA nedocházelo k respektování makroekonomických informací, v Evropě tyto data pozitivně ovlivňovala situaci na kapitálových trzích. Příkladem mohly být akcie společnosti DaimlerChrysler (profil, názory), které po oznámení společnosti General Motors (profil, názory), že očekává zlepšení hospodaření, výrazně rostly.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.