Kapitálové trhy v týdnu od 23. 2. do 1. 3. 2002

David Petráček | 4. 3. 2002
Kapitálové trhy v týdnu od 23. 2. do 1. 3. 2002
Po většinu minulého týdne na trzích vládl optimismus a akcie spokojeně stoupaly. Vydrží tento trend i v týdnu nadcházejícím?

Spojené státy

Za pondělním výrazným růstem stály optimistické zprávy, které zapříčinily posilování jak na trhu s technologiemi, tak na trhu s konzervativními tituly. Takto podněcující zprávy přinesly hlavně společnosti General Motors (profil, názory) a Kodak (profil, názory), které oznámily očekávání zlepšení hospodaření. Nasdaq (profil, názory) rostl bez výraznějších propadů celý den a DJIA (profil, názory) zakončil obchodování nad hranicí 10.000 bodů. Z tohoto vývoje bylo patrné, že obavy z účetních machinací ustoupily do pozadí a investoři začali být opět trochu důvěřivější.

V úterý začalo obchodování optimisticky, ovšem po oznámení hodnoty spotřebitelské důvěry tato pozitivní nálada vyprchala. Hodnota spotřebitelské důvěry za měsíc únor klesla na 94,1 b. z lednových 97,3 b. Tento vývoj nastal hlavně kvůli obavám Američanů ze ztráty zaměstnání. Dalším výrazným podnětem pro vývoj na trhu byla zpráva o možném zásahu amerických jednotek v Iráku. To ovšem bylo před 18:00 hodinou popřeno z oficiálních zdrojů Pentagonu. Investoři také vyčkávali na středeční zprávu A. Greenspana o dosavadní měnové politice a výhledu ekonomiky USA.

Ve středu se očekával pozitivní vývoj kapitálových trhů díky optimistickým makrodatům a projevu A. Greespana o stavu ekonomiky, který také nebyl pro investory nijak výrazně negativní (i když obsahoval komentář, který může naznačovat problémy v ekonomice). Avšak akcie se udržovaly na stejné hodnotě a pak začaly ztrácet. Tento vývoj byl poněkud překvapivý a nastal i přes optimistické zprávy na trhu. Největší propad zaznamenala společnost Cisco (profil, názory), která propadla při velkém objemu o více než 7 procent.

Ve čtvrtek bylo zveřejněno mnoho makroekonomických informací. Spotřebitelské výdaje vzrostly o 6 procent, revidovaná hodnota HDP za 4Q vzrostla o 1,4 procenta. Spotřebitelská poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby vzrostla o 39,2% za čtvrtletí. Vládní spotřeba vzrostla o 10,4%, firemní investice poklesly o 13,1%. Zásoby poklesly o rekordních $120mld. Nové objednávky vzrostly z 48,7% v lednu na 59,5% v únoru. Na trhu se ovšem tyto zprávy projevily poněkud překvapivě, a to ústupem z růstových hodnot.

V pátek byla ještě před začátkem obchodování zveřejněna hodnota osobního příjmu za leden, která vzrostla o 0,4 procenta, což je největší růst od července loňského roku. Reálný disponibilní příjem vzrostl o 1,5 procenta, spotřebitelské výdaje vzrostly o 0,3 procenta (cca stejný růst jako v prosinci) a míra osobních úspor vzrostla o 1,8 procenta oproti prosinci. Tyto hodnoty zapříčinily počáteční růst na amerických kapitálových trzích. Dalším výrazným impulsem pro vývoj na trhu bylo oznámení indexu ISM za měsíc únor, který vzrostl z lednových 49,9 b. na 54,7 b.

Evropa

Vývoj akciových trhů v Evropě se v uplynulém týdnu poněkud odlišoval od Spojených států. Zatímco v USA nedocházelo k respektování makroekonomických informací, v Evropě tyto data pozitivně ovlivňovala situaci na kapitálových trzích. Příkladem mohly být akcie společnosti DaimlerChrysler (profil, názory), které po oznámení společnosti General Motors (profil, názory), že očekává zlepšení hospodaření, výrazně rostly.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

2. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

Fio banka začne zhruba od poloviny prosince nabízet své dluhopisy s pětiprocentním ročním výnosem. Budou šestileté, tedy se splatností v prosinci 2027.

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

30. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

16. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

Novým přírůstkem fondu kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV je retail park Gatterederstraße ve Vídni. Nemovitost v hodnotě 400 milionu koupil fond od rakouského privátního... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.