Kapitálové trhy v týdnu od 17. do 22. 2.

| 25. 2. 2002
Kapitálové trhy v týdnu od 17. do 22. 2.
Obchodování na amerických trzích se ne a ne vymanit z obav z účetních machinací, které i tento týden hýbaly indexy DJIA a Nasdaq Composite. Ani pozitivní makroekonomická data nedokázala přimět trhy k výraznějšímu růstu.

Spojené státy

V pondělí se na amerických kapitálových trzích v důsledku státního svátku neobchodovalo. V úterý bylo obchodování poznamenáno vracejícími se obavami z účetních machinací. Díky této situaci nebyla brána příliš na vědomí zpráva o nově postavených domech za měsíc leden (+6,3 %, 1678 mil., zatímco očekávaná hodnota 1595 mil.). Pozitivně ovlivnila pouze některé tituly ze stavebního sektoru. Obavy z účetních machinací se projevily hlavně v technologických oborech, což ovlivnilo relativně velký úterní propad Nasdaqu. Pozitivně se vyvíjely zmíněné stavební společnosti a letecké společnosti. Špatně na tom naopak byly telekomunikace a kabelové společnosti. Ačkoliv měly trhy ve středu před zahájením obchodování spíše pozitivní informace (book to bill ratio v polovodičovém sektoru podruhé za sebou vzrostl, nepřekvapující hodnoty makroekonomických ukazatelů), asi po hodině obchodování se Nasdaq dostal pod zahajovací úroveň. Za propadem indexu stál hlavně software, kde se u společnosti Computer Association objevily obavy z účetních machinací. Začátek růstu, který vynesl indexy DJIA a Nasdaq do kladného teritoria nastal asi 3 hodiny před koncem obchodování. Hlavní podíl na tom měl maloobchod, computer-hardware, telekomunikace, spotřební zboží, léčiva a networking. Ve čtvrtek trhy opět ztrácely, a to i přes optimistické makroekonomické zprávy. Začátek obchodování vyzníval ještě velice pozitivně (DJIA se po dlouhé době opět dostal nad 10 000 bodů), avšak v průběhu dne stáhly prodejní tendence trhy, resp. indexy, dolů. Propad o více než 9 % zaznamenaly akcie společnosti Cisco, o více než 10 % klesly akcie ADVANCED MICRO DEVICES INC. V důsledku zprávy od společnosti Ciena Corp., která oznámila, že její příjmy ve 2. Q budou nižší než se očekávalo, klesl kurz o 12,64 %.

Evropa

V pondělí bylo obchodování na evropských trzích bez výraznější aktivity, protože zde chyběl vůdce v podobě U.S. trhů, který by je nasměroval. Další dny už vše probíhalo jako obvykle a Evropa rychle reagovala na vývoj v USA. Negativně ovlivnily evropské trhy znovu nastupující obavy z účetních machinací, které ovládly americké kapitálové trhy. Tak jako v USA šel vývoj v technologických oborech i v Evropě. Investoři obrátili pozornost také např. na letecké a automobilové společnosti, jako jsou Lufthansa, VW a DaimlerChrysler. Dalším zajímavým sektorem byly telekomunikace. Ve čtvrtek pomáhaly trhům nahoru a v pátek je naopak stahovaly dolů.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.