Kapitálové trhy v týdnu od 17. do 22. 2.

David Petráček | 25. 2. 2002
Kapitálové trhy v týdnu od 17. do 22. 2.
Obchodování na amerických trzích se ne a ne vymanit z obav z účetních machinací, které i tento týden hýbaly indexy DJIA a Nasdaq Composite. Ani pozitivní makroekonomická data nedokázala přimět trhy k výraznějšímu růstu.

Spojené státy

V pondělí se na amerických kapitálových trzích v důsledku státního svátku neobchodovalo. V úterý bylo obchodování poznamenáno vracejícími se obavami z účetních machinací. Díky této situaci nebyla brána příliš na vědomí zpráva o nově postavených domech za měsíc leden (+6,3 %, 1678 mil., zatímco očekávaná hodnota 1595 mil.). Pozitivně ovlivnila pouze některé tituly ze stavebního sektoru. Obavy z účetních machinací se projevily hlavně v technologických oborech, což ovlivnilo relativně velký úterní propad Nasdaqu. Pozitivně se vyvíjely zmíněné stavební společnosti a letecké společnosti. Špatně na tom naopak byly telekomunikace a kabelové společnosti. Ačkoliv měly trhy ve středu před zahájením obchodování spíše pozitivní informace (book to bill ratio v polovodičovém sektoru podruhé za sebou vzrostl, nepřekvapující hodnoty makroekonomických ukazatelů), asi po hodině obchodování se Nasdaq dostal pod zahajovací úroveň. Za propadem indexu stál hlavně software, kde se u společnosti Computer Association objevily obavy z účetních machinací. Začátek růstu, který vynesl indexy DJIA a Nasdaq do kladného teritoria nastal asi 3 hodiny před koncem obchodování. Hlavní podíl na tom měl maloobchod, computer-hardware, telekomunikace, spotřební zboží, léčiva a networking. Ve čtvrtek trhy opět ztrácely, a to i přes optimistické makroekonomické zprávy. Začátek obchodování vyzníval ještě velice pozitivně (DJIA se po dlouhé době opět dostal nad 10 000 bodů), avšak v průběhu dne stáhly prodejní tendence trhy, resp. indexy, dolů. Propad o více než 9 % zaznamenaly akcie společnosti Cisco, o více než 10 % klesly akcie ADVANCED MICRO DEVICES INC. V důsledku zprávy od společnosti Ciena Corp., která oznámila, že její příjmy ve 2. Q budou nižší než se očekávalo, klesl kurz o 12,64 %.

Evropa

V pondělí bylo obchodování na evropských trzích bez výraznější aktivity, protože zde chyběl vůdce v podobě U.S. trhů, který by je nasměroval. Další dny už vše probíhalo jako obvykle a Evropa rychle reagovala na vývoj v USA. Negativně ovlivnily evropské trhy znovu nastupující obavy z účetních machinací, které ovládly americké kapitálové trhy. Tak jako v USA šel vývoj v technologických oborech i v Evropě. Investoři obrátili pozornost také např. na letecké a automobilové společnosti, jako jsou Lufthansa, VW a DaimlerChrysler. Dalším zajímavým sektorem byly telekomunikace. Ve čtvrtek pomáhaly trhům nahoru a v pátek je naopak stahovaly dolů.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.