Kapitálové trhy v týdnu od 17. do 22. 2.

David Petráček | 25. 2. 2002
Kapitálové trhy v týdnu od 17. do 22. 2.
Obchodování na amerických trzích se ne a ne vymanit z obav z účetních machinací, které i tento týden hýbaly indexy DJIA a Nasdaq Composite. Ani pozitivní makroekonomická data nedokázala přimět trhy k výraznějšímu růstu.

Spojené státy

V pondělí se na amerických kapitálových trzích v důsledku státního svátku neobchodovalo. V úterý bylo obchodování poznamenáno vracejícími se obavami z účetních machinací. Díky této situaci nebyla brána příliš na vědomí zpráva o nově postavených domech za měsíc leden (+6,3 %, 1678 mil., zatímco očekávaná hodnota 1595 mil.). Pozitivně ovlivnila pouze některé tituly ze stavebního sektoru. Obavy z účetních machinací se projevily hlavně v technologických oborech, což ovlivnilo relativně velký úterní propad Nasdaqu. Pozitivně se vyvíjely zmíněné stavební společnosti a letecké společnosti. Špatně na tom naopak byly telekomunikace a kabelové společnosti. Ačkoliv měly trhy ve středu před zahájením obchodování spíše pozitivní informace (book to bill ratio v polovodičovém sektoru podruhé za sebou vzrostl, nepřekvapující hodnoty makroekonomických ukazatelů), asi po hodině obchodování se Nasdaq dostal pod zahajovací úroveň. Za propadem indexu stál hlavně software, kde se u společnosti Computer Association objevily obavy z účetních machinací. Začátek růstu, který vynesl indexy DJIA a Nasdaq do kladného teritoria nastal asi 3 hodiny před koncem obchodování. Hlavní podíl na tom měl maloobchod, computer-hardware, telekomunikace, spotřební zboží, léčiva a networking. Ve čtvrtek trhy opět ztrácely, a to i přes optimistické makroekonomické zprávy. Začátek obchodování vyzníval ještě velice pozitivně (DJIA se po dlouhé době opět dostal nad 10 000 bodů), avšak v průběhu dne stáhly prodejní tendence trhy, resp. indexy, dolů. Propad o více než 9 % zaznamenaly akcie společnosti Cisco, o více než 10 % klesly akcie ADVANCED MICRO DEVICES INC. V důsledku zprávy od společnosti Ciena Corp., která oznámila, že její příjmy ve 2. Q budou nižší než se očekávalo, klesl kurz o 12,64 %.

Evropa

V pondělí bylo obchodování na evropských trzích bez výraznější aktivity, protože zde chyběl vůdce v podobě U.S. trhů, který by je nasměroval. Další dny už vše probíhalo jako obvykle a Evropa rychle reagovala na vývoj v USA. Negativně ovlivnily evropské trhy znovu nastupující obavy z účetních machinací, které ovládly americké kapitálové trhy. Tak jako v USA šel vývoj v technologických oborech i v Evropě. Investoři obrátili pozornost také např. na letecké a automobilové společnosti, jako jsou Lufthansa, VW a DaimlerChrysler. Dalším zajímavým sektorem byly telekomunikace. Ve čtvrtek pomáhaly trhům nahoru a v pátek je naopak stahovaly dolů.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.