Jak se pojistit na zimní dovolenou

Jak se pojistit na zimní dovolenou
Když si na sjezdovce nebo na náledí ve městě zlomíte nohu, zajdete k lékaři a dostanete sádru. Za prohlídku, rentgen a sádru neplatíte nic, veškeré náklady za vás hradí pojišťovna. Stát se vám to samé v zahraničí, veškerou péči musíte uhradit, pokud nemáte sjednáno cestovní pojištění.

Jestliže jste pojistku před odjezdem do ciziny uzavřeli, pak za vás veškeré léčebné výlohy v zahraničí uhradí pojišťovna. V rámci pojištění za vás pojišťovna hradí náklady za ošetření, hospitalizaci v nemocnici, podávané léky či převoz na specializované pracoviště. Pro případ smrti je součástí pojištění také převoz tělesných ostatků do České republiky.

Každá pojišťovna má stanoveny maximální limity pojistného plnění. Platí u nich jednoduchý vztah: čím větší limit, tím vyšší pojistné. Pokud jsou náklady na vaši léčbu v zahraničí nižší než je limit plnění, veškeré výlohy hradí pojišťovna. V případě že náklady limit plnění přesahují, pak rozdíl mezi pojistným plněním a cenou ošetření zaplatíte ze svého.

Nejlevnější pojistky zvláště pro zimní dovolenou rovnou zavrhněte. Při úrazu na alpských sjezdovkách lehce vyčerpáte několikasettisícové plnění jen příletem záchranářského vrtulníku a ošetření již budete muset zaplatit ze svého. To se vám ostatně může stát i když váš limit bude dostatečný, stačí abyste se vám úraz při lyžování stal mimo vyznačenou sjezdovku, ani na to se základní turistické pojistky nevztahují.

Lékařská péče v zahraničí není vůbec levná: jen otřes mozku spojený s jednodenní hospitalizací přijde na zhruba 70 tisíc korun, ambulantně ošetřené zlomené předloktí na 40 tisíc korun. Základní pojistka léčebných výloh by vám nemusela stačit ani na operaci slepého střeva. Za tu například ve Spojených státech zaplatíte v průměru půl milionu korun. Součástí pojistky je vždy asistenční služba. Na telefonním čísle udaném na pojistné kartě je stále k dispozici pracovník ochotný pomoci například s úhradou léčebnách výloh při hospitalizaci či zajištění náhradních dokladů.

A že se vás starosti s uzavíráním cestovní pojistky netýkají, protože ji máte zahrnutou v platební kartě? Raději si podmínky znovu prostudujte. Základní kartové pojistky mívají řadu výluk, bývá u nich také několikatisícová spoluúčast na hrazení léčebných výloh. Ovšem máte-li v peněžence kartu vyšší kategorie – stříbrnou, zlatou či platinovou - o své zdraví se bát nemusíte. Tyto karty mají limity plnění dostatečně vysoké.

Více informací o cestovních pojistkách se dozvíte v naší stejnojmenné sekci.

Pojistit se před cestou můžete online přímo na Peníze.CZ.

Jaké máte zkušenostmi s cestovním pojištěním? Nechala vás některá z pojišťoven "ve štychu"? Která? Napište nám o svých zážitcích s cestovním pojištěním!

Psáno pro The Prague Tribune.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.