Chci do fondů. Zn.: okamžitě

Chci do fondů. Zn.: okamžitě
Ať je to jakkoliv neuvěřitelné a nečekané, fondy se v uplynulých týdnech staly hitem a majetek pod správou roste neuvěřitelně rychle. Nejinak tomu bylo i v týdnu minulém.

V posledním lednovém týdnu si české podílové fondy k dobru připsaly téměř 490 milionů korun a za celý leden získaly více než dvě miliardy korun. Po neveselých výsledcích loňského roku jde o velmi překvapivý vývoj - nestojí za ním žádná masivní kampaň a výsledky většiny fondů zatím nejsou tak slavné, aby strhly masy investorů (ovšem ve srovnání s negativními výnosy termínovaných vkladů je vlastně jakákoliv investice, při které člověk neztrácí základní kapitál, v podstatě výhrou).

Kdo tedy získal minulý týden nejvíce? Omlouvám se, že opět budeme čtenáře nudit starými známými jmény, ale opět jde o fondy IKS KB (profil, názory) a ISČS (profil, názory). Ostatní investiční společnosti, snad s výjimkou ŽB-Trustu (profil, názory) jako by se ještě neprobudily ze zimního spánku. Nejvíce peněz (měřeno čistými prodeji) získal se 187 miliony korun IKS Dluhopisový (profil, názory), následovaný Sporobondem (profil, názory) se 116 miliony. Zatímco tyto přehledy obvykle vedly fondy peněžního trhu, minulý týden byly až třetí a čtvrtý - IKS Peněžní trh (profil, názory) získal 86 milionů korun a Sporoinvest (profil, názory) 83 milionů korun. Pátý zůstal s odstupem další fond peněžního trhu, Živnobanka-Sporokonto (profil, názory) s 19 miliony korun. Přes 17 milionů minulý týden získal také Trendbond (profil, názory), stále populárnější high-yield dluhopisový fond ISČS.

Uvidíme ovšem, jak si Trendbond povede v následujících týdnech. Svým způsobem totiž u nás zatím neměl mezi dluhopisovými fondy konkurenci investiční strategií ani výnosem. Ode dneška je ovšem k dispozici podobný fond z dílny IKS - IKS Plus bondový. Aktuální portfolio vypadá zhruba následovně: 40 procent polské dluhopisy (z toho je zhruba 70 procent zajištěno hedgingem proti měnovému riziku), 20 procent české dluhopisy, 10 procent maďarské dluhopisy a necelých 14 procent asset-backy (půl napůl s denominací v dolarech a eurech), zbytek portfolia tvoří hotovost. Do portfolia je možno zařadit dluhopisy všech kandidátských zemí, včetně Slovenska, u těchto zemí jsou však portfolio manažeři zatím opatrní. Na rozdíl od Trendbondu nebudou v IKS Plus bondovém zastoupeny maďarské dluhopisy a na rozdíl od fondu Conseq dluhopisový, který má také podobnou investiční strategii, nebudou v Plus bondovém zahrnuty korporátní dluhopisy z České republiky ani z Polska.

Z fondů, které minulý týden získaly větší objem peněz, za zmínku stojí také ČSOB výnosový (profil, názory), korporátní fond peněžního trhu s minimální investicí 5 milionů korun a týdenní výplatou dividend. Tento fond je ovšem zřejmě jediným úspěšným produktem ČSOB Investu (profil, ), který zatím většinu energie věnuje snaze o vyřešení pozice vůči První investiční (profil, názory). O tom, že nic jiného zřejmě není v ČSOB Investu důležité, svědčí i propagační materiály společnosti, ve kterých se chlubí tři roky starým ratingem od agentury, která již na českém trhu nepůsobí. Tak starý rating je spíše matením investora než relevantní informací.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Byli jste mezi těmi, kteří minulý měsíc investovali do fondů? Kam jste investovali? Co bude letos nejvýnosnější investicí? Podělte se s ostatními o své názory!

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 2. 2002 8:06, Eric

Ajo, i já vás mám rád. A vlastně mám rád i ocapka, který rád reje jako divočák. :o)))))) Slibuji, že mám v úmyslu ve svých exhibicích pokračovat, protože pokud se mým kecům alespoň jednou někdo zasmál, nebyly to kecy zbytečné, ať si říká kdo chce, co chce, viď ocapku a jiní "odborníci".

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.