Poplatník detektivem

Poplatník detektivem
Možná i vy na poslední chvíli bojujete s vyplňováním přiznání k silniční dani za rok 2001 a ani netušíte, že vámi výpočtená částka je chybná. Neřiďte se lehkomyslně ministerským návodem, raději si všechny informace prověřte v zákoně, tedy jestli se k vám jeho změny dostaly v čas.

Když už občan musí státu odvádět část svého bohatství ve formě různých daní a poplatků, chtěl by jednoduchou administrativu. Ta je v České republice zbytečně komplikovaná. Například s formuláři k různým daním by si bez náležitých návodů k vyplnění neporadil bez potu na čele ani odborník. Z tohoto důvodu jsou oficiálně vydávána tzv. poučení. S letošním poučením k vyplňování přiznání k silniční dani vyhráno nemáte, obsahuje chyby. Poplatníku, pátrej!

Poučení k vyplnění přiznání platí až pro rok 2002

Budovatelské heslo "vždy o krok vpřed" si zřejmě vzalo za své ministerstvo financí. Ještě před schválením předložené novely zákona o silniční dani vytisklo nová poučení a připravilo se na změny. Jenže Parlament překvapil a platnost zákona odložil o celý rok. Podle novelizovaného znění zaplatí majitelé automobilů zaregistrovaných v ČR před rokem 1989 na silniční dani o 15 % více než ti, kteří mají pozdější datum registrace. Informaci, že novela začíná platit od 1.1.2002 se sice můžete přečíst v zákoně, ale v praxi se většina lidí řídí vydaným poučením, podle kterého zaplatí zvýšenou částku již za uplynulý rok 2001 (tedy zpětně). "Napálit" se nechali také programátoři počítačových verzí tiskopisů, když upgradovali software podle poučení. Na jejich obranu musím říci, že jim nic jiného nezbývalo, protože novela byla vydána až 31. 12. 2001 a rozesílána v průběhu ledna. Přitom na přiznání k silniční dani (za rok 2001) čeká finanční úřad jen do 31. 1. 2002.

V důsledku toho mnozí poplatníci odešlou či již odeslali do státní pokladny víc než museli. Jsem zvědavá, jestli budou tito nešťastníci vyrozuměni nebo jestli jim prostě úředníci zavedou kolonku "přeplatek", aniž se o ní kdy dovědí. Neodpustím si rýpnutí do zmíněné části novely. Cílem je pravděpodobně znevýhodnit stará auta z ekologického hlediska. Nemělo být ale rozhodující datum výroby místo registrace? S každým novým vydáním technického průkazu se píše nové datum registrace, například v případě změny majitele či pouhým popsáním starého. Možná by stačila pouhá ztráta technického průkazu a hned máte auto ekologicky šetrnější?!

Poučení ohledně depozita také nepoužitelné

Chybné je i poučení, které vám má pomoci spočítat silniční daň při využití tzv. depozita. Při něm si uložíte poznávací značku u příslušného úřadu, aby bylo zřejmé, že vozidla nevyužíváte. Takto jste zbaveni povinnosti platit jak silniční daň, tak zákonné pojištění. Málokdy využijí depozita majitelé osobních automobilů, avšak firmy s auty nad 3,5 tuny, které například jezdí jen v určitém období roku, mohou ušetřit desetitisíce.

Každého napadne, že vypočítaná silniční daň bude nižší než při celoročním provozu. Zkuste však postupovat podle rad ministerstva. Vyšla stejná částka? Pak jste se pokyny řídili poctivě a z výsledku jste jistě rozčarováni. Nyní si zajděte na finanční úřad pro nový formulář (čas jsou jen peníze) a začněte znovu, tentokrát podle vlastního rozumu.

Výhoda strany státní pokladny

Stížnosti na chyby státních úředníků slyšíme ze všech možných stran. Nemohu ale přijít na to, proč poškozenými jsou téměř vždy občané. Buď nám Čechům dělá dobře stále stěžovat a pozitivní zkušenosti si necháváme pro sebe, nebo nám je opravdu ubližováno. Po letošním vyplňování přiznání k silniční dani, kdy objevené dvě chyby ve formulářích byly v neprospěch lidí, se přikláním ke druhé možnosti.

Umíte si poradit s vyplňováním tiskopisů pro finanční a jiné úřady? Neměl by se na střední školy zavést předmět, který by alespoň lehce poučil mladé v oblasti českých daní? Už jste podali přiznání k silniční dani? Napiště svůj názor.

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 1. 2002 9:00, TGP

Velmi zajímavé. Ale jak to, že se nikdo nebouří?

+38
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 2. 2002 12:12

Ministerstvu financí nejde o to aby daně byly placeny správně, ale o to aby jste zaplatili co nejvíc. Až přijdou za dva roky na kontrolu však oni vám řeknou jak to mělo být správně vyplněno. Samozřejmě vyúčtují i příslušné penále. A o to jde, naplnit děravý státní rozpočet

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Soud jako byznys. Pojďme vyhrát spor

4. 3. 2021 | Renata Lichtenegerová

Soud jako byznys. Pojďme vyhrát spor

Odměna až z toho, co dokážeme vysoudit. Ve sporech, které za své klienty vede společnost LitFin, se právě teď hraje o víc než miliardu. Eur.

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

3. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

Jak zhodnotit úspory, které vám na bankovních vkladech požírá inflace? Zkuste se naučit investovat. Jestli vám to připadá složité, ze začátku to můžete vzít jako hru. Vysvětlíme její... celý článek

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

1. 3. 2021 | Radim Zelený | 13 komentářů

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

Raketový růst ceny bitcoinu přináší pozornost kryptoměnovým a blockchainovým projektům z celého světa. Jedna z tuzemských technologických firem, která se chce prosadit, je Platon Finance... celý článek

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

26. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

26. 2. 2021 | Renata Lichtenegerová | 1 komentář

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

Bitcoin jede jak šinkanzen. Chcete se svézt? Vojtěch Machek a Matěj Bajer ve svém webovém magazínu Finex.cz mapují výhody i nástrahy moderních finančních nástrojů a varují před podvodníky.... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.