Poplatník detektivem

Poplatník detektivem
Možná i vy na poslední chvíli bojujete s vyplňováním přiznání k silniční dani za rok 2001 a ani netušíte, že vámi výpočtená částka je chybná. Neřiďte se lehkomyslně ministerským návodem, raději si všechny informace prověřte v zákoně, tedy jestli se k vám jeho změny dostaly v čas.

Když už občan musí státu odvádět část svého bohatství ve formě různých daní a poplatků, chtěl by jednoduchou administrativu. Ta je v České republice zbytečně komplikovaná. Například s formuláři k různým daním by si bez náležitých návodů k vyplnění neporadil bez potu na čele ani odborník. Z tohoto důvodu jsou oficiálně vydávána tzv. poučení. S letošním poučením k vyplňování přiznání k silniční dani vyhráno nemáte, obsahuje chyby. Poplatníku, pátrej!

Poučení k vyplnění přiznání platí až pro rok 2002

Budovatelské heslo "vždy o krok vpřed" si zřejmě vzalo za své ministerstvo financí. Ještě před schválením předložené novely zákona o silniční dani vytisklo nová poučení a připravilo se na změny. Jenže Parlament překvapil a platnost zákona odložil o celý rok. Podle novelizovaného znění zaplatí majitelé automobilů zaregistrovaných v ČR před rokem 1989 na silniční dani o 15 % více než ti, kteří mají pozdější datum registrace. Informaci, že novela začíná platit od 1.1.2002 se sice můžete přečíst v zákoně, ale v praxi se většina lidí řídí vydaným poučením, podle kterého zaplatí zvýšenou částku již za uplynulý rok 2001 (tedy zpětně). "Napálit" se nechali také programátoři počítačových verzí tiskopisů, když upgradovali software podle poučení. Na jejich obranu musím říci, že jim nic jiného nezbývalo, protože novela byla vydána až 31. 12. 2001 a rozesílána v průběhu ledna. Přitom na přiznání k silniční dani (za rok 2001) čeká finanční úřad jen do 31. 1. 2002.

V důsledku toho mnozí poplatníci odešlou či již odeslali do státní pokladny víc než museli. Jsem zvědavá, jestli budou tito nešťastníci vyrozuměni nebo jestli jim prostě úředníci zavedou kolonku "přeplatek", aniž se o ní kdy dovědí. Neodpustím si rýpnutí do zmíněné části novely. Cílem je pravděpodobně znevýhodnit stará auta z ekologického hlediska. Nemělo být ale rozhodující datum výroby místo registrace? S každým novým vydáním technického průkazu se píše nové datum registrace, například v případě změny majitele či pouhým popsáním starého. Možná by stačila pouhá ztráta technického průkazu a hned máte auto ekologicky šetrnější?!

Poučení ohledně depozita také nepoužitelné

Chybné je i poučení, které vám má pomoci spočítat silniční daň při využití tzv. depozita. Při něm si uložíte poznávací značku u příslušného úřadu, aby bylo zřejmé, že vozidla nevyužíváte. Takto jste zbaveni povinnosti platit jak silniční daň, tak zákonné pojištění. Málokdy využijí depozita majitelé osobních automobilů, avšak firmy s auty nad 3,5 tuny, které například jezdí jen v určitém období roku, mohou ušetřit desetitisíce.

Každého napadne, že vypočítaná silniční daň bude nižší než při celoročním provozu. Zkuste však postupovat podle rad ministerstva. Vyšla stejná částka? Pak jste se pokyny řídili poctivě a z výsledku jste jistě rozčarováni. Nyní si zajděte na finanční úřad pro nový formulář (čas jsou jen peníze) a začněte znovu, tentokrát podle vlastního rozumu.

Výhoda strany státní pokladny

Stížnosti na chyby státních úředníků slyšíme ze všech možných stran. Nemohu ale přijít na to, proč poškozenými jsou téměř vždy občané. Buď nám Čechům dělá dobře stále stěžovat a pozitivní zkušenosti si necháváme pro sebe, nebo nám je opravdu ubližováno. Po letošním vyplňování přiznání k silniční dani, kdy objevené dvě chyby ve formulářích byly v neprospěch lidí, se přikláním ke druhé možnosti.

Umíte si poradit s vyplňováním tiskopisů pro finanční a jiné úřady? Neměl by se na střední školy zavést předmět, který by alespoň lehce poučil mladé v oblasti českých daní? Už jste podali přiznání k silniční dani? Napiště svůj názor.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 1. 2002 9:00, TGP

Velmi zajímavé. Ale jak to, že se nikdo nebouří?

+38
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 2. 2002 12:12

Ministerstvu financí nejde o to aby daně byly placeny správně, ale o to aby jste zaplatili co nejvíc. Až přijdou za dva roky na kontrolu však oni vám řeknou jak to mělo být správně vyplněno. Samozřejmě vyúčtují i příslušné penále. A o to jde, naplnit děravý státní rozpočet

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.