Jak si banky rozdělí trh?

Jak si banky rozdělí trh?
Kvalitní nabídka produktů sice hraje při volbě banky velkou roli, ale průměrný Čech je stále velmi loajální zákazník.

Na tento problém naráží především GE Capital (profil, názory), která sice nabízí řadu atraktivně zabalených produktů, ale cena akvizice klientů je obrovská. Lidově řečeno, abyste přetáhli klienta od jiné banky, musí se buď hodně naštvat nebo pořádně uplatit. Tak, jak se banky v Čechách usazují, začínají se připravovat na rozhodující boj. O masové klienty spolu svedou souboj především Česká spořitelna (profil, názory) a GE Capital. Spořitelnu čeká nelehký úkol probudit tisíce spících účtu a zcela změnit obsluhu klientů, zatímco GE bude muset hledat nové a nové metody uplácení klientů. Na druhou stranu pro GE mluví agresivní management a malý počet srozumitelných produktů.

Druhý, mírně "nadmasový" segment, si pokusí rozdělit především Komerční banka (profil, názory) a ČSOB (profil, názory), přičemž KB se bude zřejmě snažit výrazněji proniknout i mezi malé a střední podniky. Klienty tohoto segmentu budou oslovovat i další banky, především HVB (profil, názory) a Citibank (profil, názory). "Právě HVB by mohla na trh nastoupit hodně důrazně, po fúzi HypoVereinsbank a Bank Austria Creditanstalt je to i na českém trhu velká banka, která má silnou pozici ve dvou různých segmentech," připomíná Khalid Husseini z poradenské společnosti Accenture, podle kterého bude HVB asi nejostřeji konkurovat ČSOB. Je ovšem otázkou, zdali nebude HVB chybět zázemí finanční skupiny s nabídkou nebankovních produktů. Na jednu stranu je pravda, že se schopnost nabídnout klientovi vedle účtu i podílové fondy, úvěr a pojištění stává nutností, na druhou stranu platí, že jakýkoliv finanční produkt je běžná komodita a dlouhodobě nemůže fungovat jako konkurenční výhoda. "Jediným argumentem pro klienta se tak stává úroveň obsluhy," říká Martin Škopek, náměstek generálního ředitele České spořitelny.

Podaří se GE Capital Bank stát vážným konkurentem České spořitelně? Jakou budoucnost věštíte HVB? Jakou ING a Citibank? Vyroste v budoucnu velká banka z eBanky? Podělte se o své názory s ostatními.

Článek poprvé vyšel v bankovní příloze časopisu The Prague Tribune, připravené ve spolupráci s Peníze.CZ.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 1. 2002 19:55, rychlik

Dovoluji se tedy podělit se svými názory s ostatními. Tyto a podobné články, které se tu začaly objevovat, mi připadají jako skrytá reklama finančních ústavů a takových těch "Škopků", co se snaží tvářit moudře a při tom se snaží přiživit na odložené spotřebě střádalů. Asi za to má server provize, ale mne to unavuje číst, ty nadhozené problémy jsou toporně vycucané z prstu, jen aby se zviditelňovala jména. Doporučuji každému soudnému, aby, tak jako já, se párkrát proběhl přes kopec do Německa, stačí do toho ještě dnes cenově dotovaného bývalého NDR, a každému snad bude jasné, jak by měla být zhodnocena jeho odložená spotřeba, kterou má nebo si ještě vytvoří, v horizontu takových 5 let, to až budeme (?) v EU a budou se dále narovnávat ceny. Je třeba hledat zhodnocení tak kolem těch 30% ročně, pokud si budu z toho chtít něco průběžně uzobnout, tak zhodnocení ještě větší. Až mi pan Škopek nabídne takový produkt, budu se s ním bavit.

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 1. 2002 1:12

Možná měla GE skvělý hospodářský výsledek, ale dělá ji problémy připravit pro klienta na přepážce k vyzvednutí ubohých 20.000,- Kč do druhého dne.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.