Dobré vzdělání se vyplatí

Dobré vzdělání se vyplatí
Taky jste se neradi učili, když jsem byli malí? Museli vás rodiče do učení nutit? Při pohledu na statistiky mezd ve vztahu ke vzdělání zjistíte, jak moc dobře to s vámi tehdy mysleli. A pokud jste jim tehdy nevěřili a flákali se, pořád to můžete dohnat.
Vzdělání je hned vedle pohlaví rozhodujícím faktorem ovlivňujícím výšku vašeho příjmu. Muž s vysokoškolským vzděláním si podle údajů Českého statistického úřadu loni vydělal přes třicet tisíc korun, což je o polovinu více, než na kolik si přišel středoškolák s maturitou. Samotný tento fakt asi nikoho nevrátí do školních lavic, ale určitě přiměje k zamyšlení. Pravda, výše uvedené číslo je průměr a samotný fakt, že máte v ruce červený diplom vás neopravňuje k nadprůměrnému příjmu. Kromě příjmu však ještě titul před jménem umožňuje snadnější kariérní postup. Interní předpisy některých společností totiž stanovují, že určité funkce smějí zastávat pouze vysokoškoláci. Pokud tedy máte jen maturitu a nic s tím neuděláte, zůstanete do konce života tam kde jste.

Pro rozhodnutí doplnit si své vzdělání je velice důležitá motivace. Pokud vás totiž nemá kdo na studiích podporovat, budete si muset vydělávat a ještě k tomu trávit večery v knihách. Nejvhodnější pro ty, kteří chtějí studovat při zaměstnání je distanční studium. Nenabízí ho sice všechny vysoké školy a university, ale díky tomu, že do školy dojíždíte jen občas, nemusíte studovat v místě, kde bydlíte, což vám podstatně rozšiřuje možnosti. Pokud se dostanete na distanční studium na státní vysoké škole nebude za něj kromě drobných poplatků platit. Pokud si zvolíte soukromou školu, ceny začínají někde na třiceti tisících korun za semestr.

Budete-li chtít v kariérní žebříčku ještě výše, nemusí vám stačit samotná vysoká škola. Pro jejich absolventy totiž existují další "nádstavbové" kurzy dále zvyšující jejich hodnotu na trhu práce. Pravděpodobně nejznámější z nich je MBA – Master of Bussiness Administration. Ještě nedávno tento titul opravňoval k až nesmyslným platovým požadavkům. S těmi můžete uspět i dnes, ale oproti minulosti je důležitý původ titulu - prestižní zahraniční škola má mnohem větší váhu, než neznámá univerzita bez tradice.

Pokud si i po přečtení těchto řádek myslíte, že studium není nic pro vás, nemusíte si zoufat. Založte si svůj vlastní podnik, na vaše vzdělání se nikdo ptát nebude a svůj plat si stanovíte sami. Budete si na něj ale muset vydělat.

Máte MBA? Pomohlo by vám kariérně nebo platově, kdybyste tento titul měli? Podělte se s ostatními o své názory

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 27 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 1. 2002 13:54, Honza

Hej, to jsem přesně čekal...;)

Zobrazit celé vlákno

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 1. 2002 16:34, JirkaZ

Nešlo o primáře, ale o průměr - konkrétně v jihlavské nemocnici, což se mi jako průměr nezdá tak špatné. Otázka ovšem je, jestli si redaktor nepopletl průměrný a nejvyšší plat - ne že by se jim to nestávalo.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (27 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

23. 8. 2023 | Vladimír Weiss | 3 komentáře

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

Nejčastější chyby investorů shrnuje Vladimír Weiss, finanční poradce z Partners Financial Services.

Partners Financial Services