Dobré vzdělání se vyplatí

Dobré vzdělání se vyplatí
Taky jste se neradi učili, když jsem byli malí? Museli vás rodiče do učení nutit? Při pohledu na statistiky mezd ve vztahu ke vzdělání zjistíte, jak moc dobře to s vámi tehdy mysleli. A pokud jste jim tehdy nevěřili a flákali se, pořád to můžete dohnat.
Vzdělání je hned vedle pohlaví rozhodujícím faktorem ovlivňujícím výšku vašeho příjmu. Muž s vysokoškolským vzděláním si podle údajů Českého statistického úřadu loni vydělal přes třicet tisíc korun, což je o polovinu více, než na kolik si přišel středoškolák s maturitou. Samotný tento fakt asi nikoho nevrátí do školních lavic, ale určitě přiměje k zamyšlení. Pravda, výše uvedené číslo je průměr a samotný fakt, že máte v ruce červený diplom vás neopravňuje k nadprůměrnému příjmu. Kromě příjmu však ještě titul před jménem umožňuje snadnější kariérní postup. Interní předpisy některých společností totiž stanovují, že určité funkce smějí zastávat pouze vysokoškoláci. Pokud tedy máte jen maturitu a nic s tím neuděláte, zůstanete do konce života tam kde jste.

Pro rozhodnutí doplnit si své vzdělání je velice důležitá motivace. Pokud vás totiž nemá kdo na studiích podporovat, budete si muset vydělávat a ještě k tomu trávit večery v knihách. Nejvhodnější pro ty, kteří chtějí studovat při zaměstnání je distanční studium. Nenabízí ho sice všechny vysoké školy a university, ale díky tomu, že do školy dojíždíte jen občas, nemusíte studovat v místě, kde bydlíte, což vám podstatně rozšiřuje možnosti. Pokud se dostanete na distanční studium na státní vysoké škole nebude za něj kromě drobných poplatků platit. Pokud si zvolíte soukromou školu, ceny začínají někde na třiceti tisících korun za semestr.

Budete-li chtít v kariérní žebříčku ještě výše, nemusí vám stačit samotná vysoká škola. Pro jejich absolventy totiž existují další "nádstavbové" kurzy dále zvyšující jejich hodnotu na trhu práce. Pravděpodobně nejznámější z nich je MBA – Master of Bussiness Administration. Ještě nedávno tento titul opravňoval k až nesmyslným platovým požadavkům. S těmi můžete uspět i dnes, ale oproti minulosti je důležitý původ titulu - prestižní zahraniční škola má mnohem větší váhu, než neznámá univerzita bez tradice.

Pokud si i po přečtení těchto řádek myslíte, že studium není nic pro vás, nemusíte si zoufat. Založte si svůj vlastní podnik, na vaše vzdělání se nikdo ptát nebude a svůj plat si stanovíte sami. Budete si na něj ale muset vydělat.

Máte MBA? Pomohlo by vám kariérně nebo platově, kdybyste tento titul měli? Podělte se s ostatními o své názory

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 27 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 1. 2002 13:54, Honza

Hej, to jsem přesně čekal...;)

Zobrazit celé vlákno

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 1. 2002 16:34, zarecky

Nešlo o primáře, ale o průměr - konkrétně v jihlavské nemocnici, což se mi jako průměr nezdá tak špatné. Otázka ovšem je, jestli si redaktor nepopletl průměrný a nejvyšší plat - ne že by se jim to nestávalo.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (27 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

30. 9. 2022 | Dominik Stroukal

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

Jak a kam investovat eura, aby to dávalo smysl? Investiční možnosti nabízejí tuzemské i zahraniční banky, ale také fintechové aplikace.

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.