Vzdělání je hned vedle pohlaví rozhodujícím faktorem ovlivňujícím výšku vašeho příjmu. Muž s vysokoškolským vzděláním si podle údajů Českého statistického úřadu loni vydělal přes třicet tisíc korun, což je o polovinu více, než na kolik si přišel středoškolák s maturitou. Samotný tento fakt asi nikoho nevrátí do školních lavic, ale určitě přiměje k zamyšlení. Pravda, výše uvedené číslo je průměr a samotný fakt, že máte v ruce červený diplom vás neopravňuje k nadprůměrnému příjmu. Kromě příjmu však ještě titul před jménem umožňuje snadnější kariérní postup. Interní předpisy některých společností totiž stanovují, že určité funkce smějí zastávat pouze vysokoškoláci. Pokud tedy máte jen maturitu a nic s tím neuděláte, zůstanete do konce života tam kde jste.
Pro rozhodnutí doplnit si své vzdělání je velice důležitá motivace. Pokud vás totiž nemá kdo na studiích podporovat, budete si muset vydělávat a ještě k tomu trávit večery v knihách. Nejvhodnější pro ty, kteří chtějí studovat při zaměstnání je distanční studium. Nenabízí ho sice všechny vysoké školy a university, ale díky tomu, že do školy dojíždíte jen občas, nemusíte studovat v místě, kde bydlíte, což vám podstatně rozšiřuje možnosti. Pokud se dostanete na distanční studium na státní vysoké škole nebude za něj kromě drobných poplatků platit. Pokud si zvolíte soukromou školu, ceny začínají někde na třiceti tisících korun za semestr.
Budete-li chtít v kariérní žebříčku ještě výše, nemusí vám stačit samotná vysoká škola. Pro jejich absolventy totiž existují další "nádstavbové" kurzy dále zvyšující jejich hodnotu na trhu práce. Pravděpodobně nejznámější z nich je MBA – Master of Bussiness Administration. Ještě nedávno tento titul opravňoval k až nesmyslným platovým požadavkům. S těmi můžete uspět i dnes, ale oproti minulosti je důležitý původ titulu - prestižní zahraniční škola má mnohem větší váhu, než neznámá univerzita bez tradice.
Pokud si i po přečtení těchto řádek myslíte, že studium není nic pro vás, nemusíte si zoufat. Založte si svůj vlastní podnik, na vaše vzdělání se nikdo ptát nebude a svůj plat si stanovíte sami. Budete si na něj ale muset vydělat.
Máte MBA? Pomohlo by vám kariérně nebo platově, kdybyste tento titul měli? Podělte se s ostatními o své názory
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
15. 1. 2002 13:54, Honza
Hej, to jsem přesně čekal...;)
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
14. 1. 2002 16:34, JirkaZ
Nešlo o primáře, ale o průměr - konkrétně v jihlavské nemocnici, což se mi jako průměr nezdá tak špatné. Otázka ovšem je, jestli si redaktor nepopletl průměrný a nejvyšší plat - ne že by se jim to nestávalo.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (27 komentářů) příspěvků.