Informace za všechny peníze?

Informace za všechny peníze?
Zákon o svobodném přístupu k informacím sice stanovuje přesná pravidla pro získávání potřebných údajů od orgánů státní správy, to hlavní ale řešit nemůže. Na ochotu a pružnost úředníka, který požadavek na informace posuzuje, je totiž každý zákon krátký.

Nač se tedy připravit a co je dobré vědět, než se vypravíme s dotazem na úřad? Co přináší obyčejnému smrtelníkovi zákon v praxi, zkoumám na Úřadu práce v Mělníku. Hned za vchodovými dveřmi mě vítá prosklená přepážka s nápisem INFORMACE a nepřehlédnutelný plakát, jenž mě vybízí, abych právě zde sdělil účel své návštěvy.

Žadatel: "Potřeboval bych od vás získat údaje o míře nezaměstnanosti v okrese za posledních pět let."

Informátorka: "Už je to tady… Tak si vyplňte tenhle papír. Kdy to potřebujete?

Žadatel: "Nejlépe hned."

Informátorka: "To v žádném případě. Informace pošleme, až je vyhledáme. Samozřejmě za úhradu."

Žadatel: "I v případě, že nepotřebuju nic víc než pět čísel?"

Informátorka: "No, to je takhle daný."

Informátorka: "Vy jste tady nevyplnil kolonku ,telefonní číslo´. To vám nemůžeme zavolat ohledně způsobu předání informací a úhrady částky."

Žadatel: "Ale vyplnil jsem adresu a e-mail."

Informátorka: "E-mailem to nejde."

Žadatel: "Tak proč ho v formuláři požadujete?"

Informátorka: "Hmm, no, zajděte si do dveří č. 12, uvidíme, jestli by to nešlo nějak udělat."

Šlo. Příslušná pracovnice asi půl hodiny listuje v pěti výročních zprávách, posléze mi diktuje kýžená čísla a trhá mou písemnou žádost. O placení se už nemluví. "Proč si přidělávat zbytečné papírování," praví. Jako by mi mluvila z duše…

Jak přežít styk s úřady

A co říká řeč paragrafů zákona o svobodném přístupu k informacím převedená do srozumitelné mluvy? Výzva "tyhle papíry si vyplňte" neobstojí. Žádost je možno podávat písemně, telefonicky i ústně. Ústní forma je vhodná pro řešení běžných dotazů, které se dají vyřídit na místě. Pokud však úřad takovéto žádosti nevyhoví, nebo vás odpověď neuspokojí, formulujte své požadavky písemně. Uplatňování lhůt nemá v případě jednoduchých otázek žádný smysl. Při písemném podání platí sice 23denní lhůta pro vyřízení, kterou je možné z přesně vymezených důvodů o 15 dní prodloužit, žadatel má však na informaci nárok hned, jakmile je k dispozici. Přístup k informacím představuje základní ústavní právo, proto mohou úřady přistupovat k vybírání poplatků jen výjimečně, pokud vyhledání požadované informace významně omezí ostatní činnosti úřadu. Vyžadování plateb za rutinní činnosti, které se v praxi často děje, si těžko lze vysvětlit jinak než jako snahu odradit občana od obtěžování. Přijetí žádosti nesmí být podmíněno zaplacením úhrady či zálohy. Ty mohou být vyžadovány až při výdeji již vyhledané informace. Zároveň nesmí stanovený poplatek převýšit náklady na její získání. Konkrétní příběh z mělnického úřadu práce ukazuje, že často záleží i na čísle dveří, ve kterých se požadavek posuzuje, a že je dobré spolehnout se nejprve na schopnost lidsky se domluvit. Bič na neochotné úředníky, které má žadatel díky zákonu v ruce, totiž nemusí být velmi často vůbec použit. Občas je ale potřeba jím pořádně zapráskat a k tomu je dobré naučit se s ním zacházet.

Pro zájemce o úplné znění zákona č. 106/1999 o svobodném přístupu k informacím je k dispozici internetová stránka www.mvcr.cz/sbirka. Podrobný výklad jednotlivých ustanovení rozebírají předkladatelé zákona na www.obcanske-poradny.cz/106.

Jaké máte zkušenosti se získáváním informací na úradech vy? Museli jste někdy za jejich získání platit? Zlepšila se informační otevřenost po přijetí zákona? Napište nám své zážitky a zkušenosti!

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 10. 2001 13:34, TGP

Nepleťte se - už dávno ten rozdíl není tak velký - dnes si státní úředníci už přijdou (zvlášť mimo Prahu) na srovnatelně slušné peníze, a to nemluvě o benefitech jako plat vždy včas, menší pracovní nároky, úcta okolí a podobně.

Zobrazit celé vlákno

+40
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Jak vydělat, když máte pár set tisíc navíc. Experti radí, kam investovat

25. 3. 2025 | Kateřina Hovorková | 10 komentářů

Jak vydělat, když máte pár set tisíc navíc. Experti radí, kam investovat

Na běžném účtu ztrácejí peníze na hodnotě a ani na tom spořícím to není žádné terno. Kam úspory vložit, abyste vydělávali? Zeptali jsme se expertů, jak investovat, když máte pár set... celý článek

Šejkové sypou peníze do Binance. Digitální euro bude. Týden v kryptu

22. 3. 2025 | Tomáš Krause

Šejkové sypou peníze do Binance. Digitální euro bude. Týden v kryptu

Z Emirátů dotekla do burzy Binance rekordní investice. Americký regulátor trhu s cennými papíry nechá těžaře na pokoji, zato držitele mnoha kryptopeněženek sužuje nový malware. Výrobce... celý článek

Kryptoměny skáčou, jak Trump píská. Vyplatí se vůbec?

17. 3. 2025 | Silvie Housková

Kryptoměny skáčou, jak Trump píská. Vyplatí se vůbec?

Bitcoiny a ostatní kryptoměny poskakují jako na trampolíně. Nevypočitatelnost amerického prezidenta Donalda Trumpa výrazně ovlivňuje i jejich cenu. Zeptali jsme se proto expertů, co... celý článek

Bitcoin panuje, další kryptoměny skomírají. Týden v kryptu

15. 3. 2025 | Tomáš Krause

Bitcoin panuje, další kryptoměny skomírají. Týden v kryptu

Mezi kryptem je bitcoin nejsilnější pes. Američtí demokraté chtějí zmařit bitcoinové rezervy, Trump je prý ve střetu zájmů. Wall Street Journal píše o námluvách Trumpovic rodiny s burzou... celý článek

Zlato je nejdražší v historii. Cena ještě poroste, čekají analytici

14. 3. 2025 | Gabriel Pleska

Zlato je nejdražší v historii. Cena ještě poroste, čekají analytici

Cena žlutého kovu dnes na chvíli překročila hranici 3000 dolarů za trojskou unci, a překonala tak další rekord. Od začátku roku pak posílila o víc než deset procent.

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services