Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Informace za všechny peníze?

Informace za všechny peníze?
Zákon o svobodném přístupu k informacím sice stanovuje přesná pravidla pro získávání potřebných údajů od orgánů státní správy, to hlavní ale řešit nemůže. Na ochotu a pružnost úředníka, který požadavek na informace posuzuje, je totiž každý zákon krátký.

Nač se tedy připravit a co je dobré vědět, než se vypravíme s dotazem na úřad? Co přináší obyčejnému smrtelníkovi zákon v praxi, zkoumám na Úřadu práce v Mělníku. Hned za vchodovými dveřmi mě vítá prosklená přepážka s nápisem INFORMACE a nepřehlédnutelný plakát, jenž mě vybízí, abych právě zde sdělil účel své návštěvy.

Žadatel: "Potřeboval bych od vás získat údaje o míře nezaměstnanosti v okrese za posledních pět let."

Informátorka: "Už je to tady… Tak si vyplňte tenhle papír. Kdy to potřebujete?

Žadatel: "Nejlépe hned."

Informátorka: "To v žádném případě. Informace pošleme, až je vyhledáme. Samozřejmě za úhradu."

Žadatel: "I v případě, že nepotřebuju nic víc než pět čísel?"

Informátorka: "No, to je takhle daný."

Informátorka: "Vy jste tady nevyplnil kolonku ,telefonní číslo´. To vám nemůžeme zavolat ohledně způsobu předání informací a úhrady částky."

Žadatel: "Ale vyplnil jsem adresu a e-mail."

Informátorka: "E-mailem to nejde."

Žadatel: "Tak proč ho v formuláři požadujete?"

Informátorka: "Hmm, no, zajděte si do dveří č. 12, uvidíme, jestli by to nešlo nějak udělat."

Šlo. Příslušná pracovnice asi půl hodiny listuje v pěti výročních zprávách, posléze mi diktuje kýžená čísla a trhá mou písemnou žádost. O placení se už nemluví. "Proč si přidělávat zbytečné papírování," praví. Jako by mi mluvila z duše…

Jak přežít styk s úřady

A co říká řeč paragrafů zákona o svobodném přístupu k informacím převedená do srozumitelné mluvy? Výzva "tyhle papíry si vyplňte" neobstojí. Žádost je možno podávat písemně, telefonicky i ústně. Ústní forma je vhodná pro řešení běžných dotazů, které se dají vyřídit na místě. Pokud však úřad takovéto žádosti nevyhoví, nebo vás odpověď neuspokojí, formulujte své požadavky písemně. Uplatňování lhůt nemá v případě jednoduchých otázek žádný smysl. Při písemném podání platí sice 23denní lhůta pro vyřízení, kterou je možné z přesně vymezených důvodů o 15 dní prodloužit, žadatel má však na informaci nárok hned, jakmile je k dispozici. Přístup k informacím představuje základní ústavní právo, proto mohou úřady přistupovat k vybírání poplatků jen výjimečně, pokud vyhledání požadované informace významně omezí ostatní činnosti úřadu. Vyžadování plateb za rutinní činnosti, které se v praxi často děje, si těžko lze vysvětlit jinak než jako snahu odradit občana od obtěžování. Přijetí žádosti nesmí být podmíněno zaplacením úhrady či zálohy. Ty mohou být vyžadovány až při výdeji již vyhledané informace. Zároveň nesmí stanovený poplatek převýšit náklady na její získání. Konkrétní příběh z mělnického úřadu práce ukazuje, že často záleží i na čísle dveří, ve kterých se požadavek posuzuje, a že je dobré spolehnout se nejprve na schopnost lidsky se domluvit. Bič na neochotné úředníky, které má žadatel díky zákonu v ruce, totiž nemusí být velmi často vůbec použit. Občas je ale potřeba jím pořádně zapráskat a k tomu je dobré naučit se s ním zacházet.

Pro zájemce o úplné znění zákona č. 106/1999 o svobodném přístupu k informacím je k dispozici internetová stránka www.mvcr.cz/sbirka. Podrobný výklad jednotlivých ustanovení rozebírají předkladatelé zákona na www.obcanske-poradny.cz/106.

Jaké máte zkušenosti se získáváním informací na úradech vy? Museli jste někdy za jejich získání platit? Zlepšila se informační otevřenost po přijetí zákona? Napište nám své zážitky a zkušenosti!

Pomozte nám vyplněním dotazníku vybrat nejlepší českou banku.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 10. 2001 13:34, TGP

Nepleťte se - už dávno ten rozdíl není tak velký - dnes si státní úředníci už přijdou (zvlášť mimo Prahu) na srovnatelně slušné peníze, a to nemluvě o benefitech jako plat vždy včas, menší pracovní nároky, úcta okolí a podobně.

Reagovat

 

+40
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 31. 10. 2001 09:44)

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

2. 11. 2001 | 15:25 | Die!!!/ xstrv08@vse.cz

Já jsem se jednou setkal i s opačným přístupem. Daná paní mi ochotně přinesla všechny potřebné dokumenty a já nevěděl, kam dřív skočit. Ale jedná se o světlou vyjímku. Autor úvodního článku rozhodně ví, o čem píše. více

2. 11. 2001 | 11:12 | TGP

Opravdu? Tomu moc nevěřím, podle mě většina lidí chce stále stejné informace a nějakých extrémních případů je jen velmi, velmi málo. Takže bych ten stres byrokratů nijak nepřeháněl. On je to totiž spíš stres z toho, že by...více

2. 11. 2001 | 10:02 | Katerinka

Odkaz Problematiku "svobodného přístupu k informacím" najdete mnohem fundovaněji na serverech SERVER.JURISTIC.CZ (projekt správní právo) WWW.OSTOSEST.CZ K věci je nutno též připomenout, že existuje i zákon o ochraně...více

2. 11. 2001 | 8:03 | Koloděj

Víte, úředník má strach, aby nepodal informace, které nesmí - a není jednoduché se vyznat v tom, co se může a nemůže - strach o práci je velký. Taky nikdo úředníkům nekonkretizoval, co je ještě jejich náplň práce bez zaplacení...více

31. 10. 2001 | 13:35 | TGP

Zkuste to někdy nahrát a sestříhat do kolejního rozhlasu, bude to docela dobrá šou :-) více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK