Informace za všechny peníze?

Martin Pawinger | | 31. 10. 2001 | 9 komentářů
Zákon o svobodném přístupu k informacím sice stanovuje přesná pravidla pro získávání potřebných údajů od orgánů státní správy, to hlavní ale řešit nemůže. Na ochotu a pružnost úředníka, který požadavek na informace posuzuje, je totiž každý zákon krátký.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 10. 2001 13:34, TGP

Nepleťte se - už dávno ten rozdíl není tak velký - dnes si státní úředníci už přijdou (zvlášť mimo Prahu) na srovnatelně slušné peníze, a to nemluvě o benefitech jako plat vždy včas, menší pracovní nároky, úcta okolí a podobně.

Zobrazit celé vlákno

+40
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 9 komentářů)

2. 11. 2001 15:25 | Die!!!/ xstrv08@vse.cz

Já jsem se jednou setkal i s opačným přístupem. Daná paní mi ochotně přinesla všechny potřebné dokumenty a já nevěděl, kam dřív skočit. Ale jedná se o světlou vyjímku. Autor úvodního článku rozhodně ví, o čem píše.
+26
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 11. 2001 11:12 | TGP

Opravdu? Tomu moc nevěřím, podle mě většina lidí chce stále stejné informace a nějakých extrémních případů je jen velmi, velmi málo. Takže bych ten stres byrokratů nijak nepřeháněl. On je to totiž spíš stres z toho, že by se měli začít chovat jako služba občanům a ne jako jejich páni. A chápu, že z toho mají stres opravdu velký.
+29
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 11. 2001 10:02 | Katerinka

Odkaz Problematiku "svobodného přístupu k informacím" najdete mnohem fundovaněji na serverech SERVER.JURISTIC.CZ (projekt správní právo) WWW.OSTOSEST.CZ K věci je nutno též připomenout, že existuje i zákon o ochraně osobních údajů a celá řada zvláštních zákonů pak obsahuje porůznu roztroušené zákazy poskytování některých informací. Všichni úředníci se tak dostávají do složité volby - požadovanou informaci buď poskytnout MUSÍ nebo naopak NESMÍ. Třetí cesta není. I pro právníka je mnohdy těžké udělat dobrou analysu ke zjištění, zda požadovaná informace poskytnuta být musí nebo nesmí. Jak si s tím pak má poradit standardní úředník bez právního vzdělání? Toto tvrdé dilemma vede pochopitelně k neklidu úředníků, kteří jsou pak na tazatele nerudní (není se co divit, když za poskytnutí zapovězené informace hrozí trestní postih včetně odnětí svobody). Věc je mnohem komplikovanější, než se na prvý pohled zdá.

JUDr. Milan Duda
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 11. 2001 8:03 | Koloděj

Víte, úředník má strach, aby nepodal informace, které nesmí - a není jednoduché se vyznat v tom, co se může a nemůže - strach o práci je velký. Taky nikdo úředníkům nekonkretizoval, co je ještě jejich náplň práce bez zaplacení a co již je podání infomace dle zákona 106. Asi i vám by vadilo, kdyby přišla stavební firma, že chce veškará stavební povolení za poslední 3 roky vydaná stavebním úřadem. V těchto rozhodnutích je spousta osobních úadjů, množství je značné a jsou zde důležitější věci - navíc kolize zákonů jhe zjevná (106 a na ochranu osobních údajů. Chraň pánbů, aby se někdo dožadoval nové pracovní síly, která by toto vyřizovala. Je třeba si uvědomit, že i tento konfort vytvořený zákonem 106 přivádí do státní správy další úředníky -což je něchtěné, že?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 10. 2001 13:35 | Libor Cigánek

Zkuste to někdy nahrát a sestříhat do kolejního rozhlasu, bude to docela dobrá šou :-)
+28
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 10. 2001 13:34 | Václav Malý

Nepleťte se - už dávno ten rozdíl není tak velký - dnes si státní úředníci už přijdou (zvlášť mimo Prahu) na srovnatelně slušné peníze, a to nemluvě o benefitech jako plat vždy včas, menší pracovní nároky, úcta okolí a podobně.
+40
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 10. 2001 9:44 | TGP

No jo, ale za ty prachy? Já se jim nedivím a vyhýbám se jim co nejvíce to jde.
+21
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 10. 2001 9:27

Bohuzel mam podobne zazitky, ba i horsi... Viz pracovnice na nejmenovanem odboru zivotniho prostredi: "Sem furt lezou nejaky studenti a porad neco chteji..."
+38
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 10. 2001 8:39 | TGP

Smutný příběh, ale obávám se, že velmi pravdivý.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Škromach

politik

Dana Bérová

exministryně a podnikatelka

Zdeněk Škromach
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Dana Bérová
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services