Globalizace v praxi

Globalizace v praxi
Deset ze sedmapadesáti tuzemských podílových fondů má vinou teroristického útoku na USA stále pozastavené obchodování. V polovině uplynulého týdne podílové listy neodkupovalo dokonce 36 fondů.

Útok na dvojčata v New Yorku a následné zastavení obchodů na kapitálových trzích v USA dopadlo na fondový průmysl celého vyspělého světa. Dvacet hodin po útoku vydal UNIS seznam tuzemských fondů, které zastavily obchodování. Doporučení zastavit obchodování vydaly národní fondové asociace také v dalších zemích. Jestliže se se 2/3 fondů část týdne neobchodovalo, nemohlo se na objemu majetku pod správou a kurzu mnoho změnit, chtěl by se říci. Opak je ale pravdou! Přesto, že zůstaly fondy, které mají i jen miniaturní část portfolia zainvestovanou ve Spojených státech, "zakonzervovány", stačilo z tuzemských podílových fondů za druhý zářijový týden odplynout mohutných 1,4 miliardy korun. Jak bývá v krizových situacích obvyklé, akcie klesaly. Kladného zhodnocení dosáhly jen fondy peněžního trhu a dluhopisů. Určitě by si, pokud by v tuzemsku existovaly, pomohly i fondy investující do komodit, a pravděpodobně též do nemovitostí – fondy tohoto typu však v tuzemsku stále nejsou.

Akcie Českého Telecomu (profil, názory) padly na nové historické dno, hluboko pod dvě stě korun. Podobně jako vlajková loď tuzemského akciového trhu se zachovaly také ostatní tituly na rozvíjejících se trzích. Žádný div, že největší propad kurzu vykázal Sporotrend ISČS (OFSISSPT) (-8,8 procenta), následovaný fondem fondů IKS KB (profil, názory) (-7,5 procenta) a Akro Eurotech (profil, názory) (-7,2 procenta). Propad vyšší než pět procent zaznamenalo celkem pět fondů a ani ostatní akciové, smíšené a fondy fondů na tom nebyly o mnoho lépe. Podívejte se na největší týdenní ztráty a na tabulku největších přírůstků v čele s fondem ČSOB český dluhopisový (profil, názory) (+0,26 procenta).

Zcela zásadně se na bezmála jedenapůlmiliardových odkupech podílely postkuponové fondy. Restituční (profil, názory) (-885 milionů korun), IKS Globální (profil, názory) (-409 milionů korun) a ISČS Český (OFSISCES) (-107 milionů korun). Které další fondy investoři nejvíce opouštěli najdete tady.

Na čelo čistých prodejů se s 27 miliony korun nových investic propracoval IKS peněžní trh (profil, názory), následovaný IKS Dluhopisovým (profil, názory) a Sporokontem ŽB-Trustu (profil, názory). Podívejte se, které další fondy prodaly minulý týden nejvíce nových podílových listů (čisté prodeje).

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Myslíte, že kurzy budou tento týden padat, nebo pád přejde v stagnaci? Zahájí obchodování s podílovými listy ihned po otevření trhů v USA všechny tuzemské investiční společnosti? Byla by v ČR poptávka po fondu zaměřeném na nemovitosti? Napište nám! Těšíme se na vaše názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.