Obrat stále v nedohlednu

Obrat stále v nedohlednu
Ani začátek září nebyl pro podílové fondy příznivý. Odkupy pokračují s nezmenšenou intenzitou, klesají také kurzy.

Peníze z fondů nefinancovaly jen rodinné dovolené. Investoři nárokují odkupy s nezmenšenou intenzitou i v září, kdy již většině letní dovolenou připomínají jen fotografie v rodinném albu.

Garance a transformující se Evropa

Celkově za srpen poklesl majetek spravovaný fondy o dvě miliardy korun, zápornými 306 miliony se něm podílely i fondy korunové, nepocházející z kuponové privatizace. Investiční společnosti momentálně spravují o dvacet miliard korun méně než před rokem a nic nenasvědčuje tomu, že by se trend v nejbližších měsících obrátil.

Snahu s nepřízní kapitálových trhů něco dělat – rozšířit portfolio nabízených fondů a zaujmout s nimi podílníky – projevují zřejmě obě největší investiční společnosti. O tom, že IKS Komerční banky (profil, názory) připravuje dvojici garantovaných fondů, jsme se již zmiňovali. Podle posledních zpráv však novinku připravuje také Investiční společnost České spořitelny (ISSIS). Na rozdíl od loňského podzimu, kdy oba správci uvedli na trh podobné produkty (fond akciový a fond fondů), letos se jejich strategie rozejdou. ISČS zřejmě svou paletu sporofondů rozšíří o další dluhopisový fond. Vedle Sporobondu (OFSISSPB) zaměřeného převážně na zdejší trh by měl přibýt druhý bondový fond orientující se na zahraničí – převážně na trhy kandidátských zemí Evropské unie.

Chudák doktor

A ještě jedna dobrá zpráva, kterou přinesl minulý týden. Zdá se býti jasné, že MUDr. Jan Vokrouhlecký svými soudními žalobami nezastaví otevírání fondů. Vrchní soud zamítl odvolání proti rozhodnutí soudu první instance o zastavení řízení o výmazu investičního fondu Kvanto. Ten může pokračovat v transformaci na otevřený podílový fond. Jan Vokrouhlecký z pozice akcionáře celkově žalobami napadl proces otevírání u čtrnácti fondů spravujících majetek za více než deset miliard korun. U čtyř z fondů již soud jeho žaloby zamítl, aktuální rozhodnutí o fondu Kvanto je však prvním, proti kterému neexistuje opravný prostředek.

Už má i jméno

V podstatě pouze kosmetické změny obsahuje nový statut Evropského akciového fondu (OFPATEA). Ten si v červnu mezi sebou předaly dvě z firem ze skupiny KBC. Společnost Patria Finance v roli správce vystřídal OB Invest. Na zaměření fondu na akcie firem z Evropské unie se nic nezměnilo, nejpodstatnější novinkou je nové jméno. Fond se od září jmenuje ČSOB evropský akciový.

Jak si stály fondy na počátku září

Pojďme od zpráv k tvrdým datům, výsledkům fondům za minulý týden. Dalších více než 119 milionů korun odplynulo z Výnosového fondu ISČS (OFSISVYN). Výnosový tak nyní spravuje méně než 2,2 miliardy korun. Jen o devět set tisíc korun méně odplynulo z ISČS Českého (OFSISCES). Podívejte se, které další fondy se na úbytku majetku pod správou podílely. Celkově týdenní bilance skončila čistými odkupy za 357 milionů korun. Členové Unie investičních společností spravují dohromady 65 miliardy korun – o deset miliard méně než na počátku května. V černých číslech zůstaly jen fondy dluhopisové, ostatní kategorie klesaly. Jak moc zjistíte ve statistice prodejů.

Nejvyšší čisté přílivy vkladů oznámila dvojice Felixových fondů, IKS Dluhopisový (profil, názory), IKS Peněžní trh (profil, názory) a Sporobond ISČS (OFSISSPB). Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.
Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám ještě:
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Akciové trhy a na nich investující fondy klesaly. České investiční fondy spadly v průměru za týden o 2,42 procenta. Měsíční zhodnocení je v průměru –5,7 procenta, proti počátku března ztrácejí přes 25 procent. Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadily s více než 2,45 procenty Středoevropský fond První investiční (profil, názory) a IKS Plus balancovaný(profil, názory). Zde najdete kompletní desítku fondů s nejvyšší týdenní výkonností.

Nejvíce, přes 7,5 procenta, ztrácel Akro Eurotech (profil, názory) a ČSOB evropský akciový (OFPATEA). Se znaménkem mínus týden zakončila i většina dluhopisových fondů. Všechny "minusové" fondy najdete v tabulce nejnižších výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Myslíte, že založit fond zaměřený na východoevropské dluhopisy je dobrý nápad? Investovali byste do takového fondu? Stihnou se všechny investiční fondy přeměnit na otevřené do konce roku 2002, jak je uvedeno v zákoně? Napište svůj názor.

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 9. 2001 15:03, TGP

Marketingově určitě ano. Dá se to dobře prodat a zmanipulovat lidi, kteří potřebují jistotu - tedy ty hloupé masy, o které je ale největší zájem.

Zobrazit celé vlákno

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 9. 2001 18:12, pjt

Garantovane fondy se urcite budou dobre prodavat, protoze je to nadherna hracka pro marketingove tymy. Stale vsak plati, ze nic neni zadarmo.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.