Peníze z fondů nefinancovaly jen rodinné dovolené. Investoři nárokují odkupy s nezmenšenou intenzitou i v září, kdy již většině letní dovolenou připomínají jen fotografie v rodinném albu.
Garance a transformující se Evropa
Celkově za srpen poklesl majetek spravovaný fondy o dvě miliardy korun, zápornými 306 miliony se něm podílely i fondy korunové, nepocházející z kuponové privatizace. Investiční společnosti momentálně spravují o dvacet miliard korun méně než před rokem a nic nenasvědčuje tomu, že by se trend v nejbližších měsících obrátil.
Snahu s nepřízní kapitálových trhů něco dělat – rozšířit portfolio nabízených fondů a zaujmout s nimi podílníky – projevují zřejmě obě největší investiční společnosti. O tom, že IKS Komerční banky (profil, názory) připravuje dvojici garantovaných fondů, jsme se již zmiňovali. Podle posledních zpráv však novinku připravuje také Investiční společnost České spořitelny (ISSIS). Na rozdíl od loňského podzimu, kdy oba správci uvedli na trh podobné produkty (fond akciový a fond fondů), letos se jejich strategie rozejdou. ISČS zřejmě svou paletu sporofondů rozšíří o další dluhopisový fond. Vedle Sporobondu (OFSISSPB) zaměřeného převážně na zdejší trh by měl přibýt druhý bondový fond orientující se na zahraničí – převážně na trhy kandidátských zemí Evropské unie.
Chudák doktor
A ještě jedna dobrá zpráva, kterou přinesl minulý týden. Zdá se býti jasné, že MUDr. Jan Vokrouhlecký svými soudními žalobami nezastaví otevírání fondů. Vrchní soud zamítl odvolání proti rozhodnutí soudu první instance o zastavení řízení o výmazu investičního fondu Kvanto. Ten může pokračovat v transformaci na otevřený podílový fond. Jan Vokrouhlecký z pozice akcionáře celkově žalobami napadl proces otevírání u čtrnácti fondů spravujících majetek za více než deset miliard korun. U čtyř z fondů již soud jeho žaloby zamítl, aktuální rozhodnutí o fondu Kvanto je však prvním, proti kterému neexistuje opravný prostředek.
Už má i jméno
V podstatě pouze kosmetické změny obsahuje nový statut Evropského akciového fondu (OFPATEA). Ten si v červnu mezi sebou předaly dvě z firem ze skupiny KBC. Společnost Patria Finance v roli správce vystřídal OB Invest. Na zaměření fondu na akcie firem z Evropské unie se nic nezměnilo, nejpodstatnější novinkou je nové jméno. Fond se od září jmenuje ČSOB evropský akciový.
Jak si stály fondy na počátku září
Pojďme od zpráv k tvrdým datům, výsledkům fondům za minulý týden. Dalších více než 119 milionů korun odplynulo z Výnosového fondu ISČS (OFSISVYN). Výnosový tak nyní spravuje méně než 2,2 miliardy korun. Jen o devět set tisíc korun méně odplynulo z ISČS Českého (OFSISCES). Podívejte se, které další fondy se na úbytku majetku pod správou podílely. Celkově týdenní bilance skončila čistými odkupy za 357 milionů korun. Členové Unie investičních společností spravují dohromady 65 miliardy korun – o deset miliard méně než na počátku května. V černých číslech zůstaly jen fondy dluhopisové, ostatní kategorie klesaly. Jak moc zjistíte ve statistice prodejů.
Nejvyšší čisté přílivy vkladů oznámila dvojice Felixových fondů, IKS Dluhopisový (profil, názory), IKS Peněžní trh (profil, názory) a Sporobond ISČS (OFSISSPB). Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.
Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám ještě:
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy
Akciové trhy a na nich investující fondy klesaly. České investiční fondy spadly v průměru za týden o 2,42 procenta. Měsíční zhodnocení je v průměru –5,7 procenta, proti počátku března ztrácejí přes 25 procent. Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadily s více než 2,45 procenty Středoevropský fond První investiční (profil, názory) a IKS Plus balancovaný(profil, názory). Zde najdete kompletní desítku fondů s nejvyšší týdenní výkonností.
Nejvíce, přes 7,5 procenta, ztrácel Akro Eurotech (profil, názory) a ČSOB evropský akciový (OFPATEA). Se znaménkem mínus týden zakončila i většina dluhopisových fondů. Všechny "minusové" fondy najdete v tabulce nejnižších výkonností.
Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů
Myslíte, že založit fond zaměřený na východoevropské dluhopisy je dobrý nápad? Investovali byste do takového fondu? Stihnou se všechny investiční fondy přeměnit na otevřené do konce roku 2002, jak je uvedeno v zákoně? Napište svůj názor.
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
10. 9. 2001 15:03, TGP
Marketingově určitě ano. Dá se to dobře prodat a zmanipulovat lidi, kteří potřebují jistotu - tedy ty hloupé masy, o které je ale největší zájem.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
10. 9. 2001 18:12, pjt
Garantovane fondy se urcite budou dobre prodavat, protoze je to nadherna hracka pro marketingove tymy. Stale vsak plati, ze nic neni zadarmo.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.