Zmást už nebude tak snadné

Zmást už nebude tak snadné
Na začátku září podepsal prezident republiky zákon o spotřebitelských úvěrech. Neuškodí proto stručně nastínit, co to znamená pro běžné lidi a jak moc to ovlivní obsah jejich peněženek.

Pouze podpis prezidenta republiky chyběl k tomu, aby zákon o některých podmínkách sjednávání spotřebitelských úvěrů (jeho přesnější název) mohl vstoupit v platnost. V dubnu jej schválila Poslanecká sněmovna, v srpnu tak učinil také Senát. Poslední překážka nyní padla a zákon, jenž bude účinný od ledna příštího roku, byl zveřejněn ve Sbírce zákonů.

Konec mystifikaci

Ze změn, které zákon přináší, se jako nejdůležitější jeví povinnost bank a splátkových společností uvádět vždy roční úrokovou sazbu. Znamená to konec obrovské mystifikaci zájemců o úvěr – ti si totiž většinou nedokázali převést měsíční úrokovou sazbu na její roční výši a pak tuto hodnotu porovnat s konkurencí. Jenom doufejme, že se na počátku roku nezvýší počet infarktů. Až totiž lidé zjistí, že si půjčují třeba za třicet procent ročně, pořádně to s nimi zamává. Velké společnosti jako Cetelem nebo Home Credit až dosud na svých letácích uváděly pouze výši měsíčních splátek, ze kterých se skutečné náklady na úvěr velmi těžko počítají.

Druhým pozitivem zákona bude možnost předčasného splacení dlužné částky bez pokut. Zatímco dosud bylo takové jednání dobrovolné (předčasné splacení nesankcionují například společnosti Cetelem nebo GE Capital Multiservis), od ledna již zákon takovou povinnost ukládá všem.

Splátky dostanete zpět

Od nového roku se také narovnají podmínky mezi dlužníky a leasingovými společnostmi. Dlužník se již nebude muset bát, že v případě finanční tísně přijde nejen o předmět, ale i o do té doby uhrazené splátky. Napříště totiž budou muset leasingové společnosti zaplacené splátky kompenzovat.

Zamává to s úroky?

Všechna zmíněná ustanovení se týkají zveřejňování údajů, případně narovnání podmínek obou zúčastněných stran. Bude mít ale účinnost zákona vliv také na výše úrokových sazeb? Dá se očekávat jejich pokles? Na tuto otázku rozhodně není lehké odpovědět. Mnoho lidí si například myslí, že díky povinnosti zveřejňovat své sazby se budou snažit splátkové společnosti přiblížit své úrokové sazby těm bankovním, které jsou i o polovinu nižší. Neméně početná skupina ale namítá, že vysoké úroky nabízejí prakticky všechny nebankovní subjekty. Díky tomu, že lze u nich získat úvěr relativně jednodušeji než v bance, určitě nebudou mít nouzi o klienty ani příští rok. Tak proč snižovat úroky? O tom, jak se budou sazby skutečně vyvíjet, tedy můžeme pouze spekulovat. Předpovídat budoucnost nechce ani Jan Hainz, ředitel komunikace GE Capital Multiservis. Podle něj je zatím předčasné hovořit o konkrétních dopadech zákona na úrokové sazby, protože některá ustanovení zákona stále neposkytují dostatečný prostor pro seriozní odhad, jakým směrem se budou ubírat. Do roku 2002 se tedy musíme nechat překvapit.

Vzali jste si minulý rok spotřebitelský úvěr na nákup vánočních dárků? Vezmete si ho i tentokrát, nebo raději počkáte až na nový rok? Napište nám o tom.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-65
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 9. 2001 11:02, TGP

A kdo to bude kontrolovat? A jaké budou sankce?

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 9. 2001 22:12, Pan P.

Není to tak, u OK karty je možné předčasně splatit část úvěru nebo dokonce celý úvěr, je třeba zavolat na zákaznický servis, je to bez jakéhokoliv poplatku.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 3 komentáře

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

15. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

Přestože byl víkendový útok Íránu na Izrael podle řady expertů bezprecedentním krokem, světové trhy ho podle všeho zatím ustály.

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

13. 4. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

Na burzách vysychají bitcoiny. Ripple chce svůj stablecoin a americká Komise pro cenné papíry má další oběť. V Salvadoru mají problém, v Zimbabwe novou měnu a vy právě tady nový Týden... celý článek

Růst akcií trhá rekordy. Jak se daří podílovým fondům?

9. 4. 2024 | Martin Mašát

Růst akcií trhá rekordy. Jak se daří podílovým fondům?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Partners Financial Services