Zmást už nebude tak snadné

Zmást už nebude tak snadné
Na začátku září podepsal prezident republiky zákon o spotřebitelských úvěrech. Neuškodí proto stručně nastínit, co to znamená pro běžné lidi a jak moc to ovlivní obsah jejich peněženek.

Pouze podpis prezidenta republiky chyběl k tomu, aby zákon o některých podmínkách sjednávání spotřebitelských úvěrů (jeho přesnější název) mohl vstoupit v platnost. V dubnu jej schválila Poslanecká sněmovna, v srpnu tak učinil také Senát. Poslední překážka nyní padla a zákon, jenž bude účinný od ledna příštího roku, byl zveřejněn ve Sbírce zákonů.

Konec mystifikaci

Ze změn, které zákon přináší, se jako nejdůležitější jeví povinnost bank a splátkových společností uvádět vždy roční úrokovou sazbu. Znamená to konec obrovské mystifikaci zájemců o úvěr – ti si totiž většinou nedokázali převést měsíční úrokovou sazbu na její roční výši a pak tuto hodnotu porovnat s konkurencí. Jenom doufejme, že se na počátku roku nezvýší počet infarktů. Až totiž lidé zjistí, že si půjčují třeba za třicet procent ročně, pořádně to s nimi zamává. Velké společnosti jako Cetelem nebo Home Credit až dosud na svých letácích uváděly pouze výši měsíčních splátek, ze kterých se skutečné náklady na úvěr velmi těžko počítají.

Druhým pozitivem zákona bude možnost předčasného splacení dlužné částky bez pokut. Zatímco dosud bylo takové jednání dobrovolné (předčasné splacení nesankcionují například společnosti Cetelem nebo GE Capital Multiservis), od ledna již zákon takovou povinnost ukládá všem.

Splátky dostanete zpět

Od nového roku se také narovnají podmínky mezi dlužníky a leasingovými společnostmi. Dlužník se již nebude muset bát, že v případě finanční tísně přijde nejen o předmět, ale i o do té doby uhrazené splátky. Napříště totiž budou muset leasingové společnosti zaplacené splátky kompenzovat.

Zamává to s úroky?

Všechna zmíněná ustanovení se týkají zveřejňování údajů, případně narovnání podmínek obou zúčastněných stran. Bude mít ale účinnost zákona vliv také na výše úrokových sazeb? Dá se očekávat jejich pokles? Na tuto otázku rozhodně není lehké odpovědět. Mnoho lidí si například myslí, že díky povinnosti zveřejňovat své sazby se budou snažit splátkové společnosti přiblížit své úrokové sazby těm bankovním, které jsou i o polovinu nižší. Neméně početná skupina ale namítá, že vysoké úroky nabízejí prakticky všechny nebankovní subjekty. Díky tomu, že lze u nich získat úvěr relativně jednodušeji než v bance, určitě nebudou mít nouzi o klienty ani příští rok. Tak proč snižovat úroky? O tom, jak se budou sazby skutečně vyvíjet, tedy můžeme pouze spekulovat. Předpovídat budoucnost nechce ani Jan Hainz, ředitel komunikace GE Capital Multiservis. Podle něj je zatím předčasné hovořit o konkrétních dopadech zákona na úrokové sazby, protože některá ustanovení zákona stále neposkytují dostatečný prostor pro seriozní odhad, jakým směrem se budou ubírat. Do roku 2002 se tedy musíme nechat překvapit.

Vzali jste si minulý rok spotřebitelský úvěr na nákup vánočních dárků? Vezmete si ho i tentokrát, nebo raději počkáte až na nový rok? Napište nám o tom.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-65
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 9. 2001 11:02, TGP

A kdo to bude kontrolovat? A jaké budou sankce?

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 9. 2001 22:12, Pan P.

Není to tak, u OK karty je možné předčasně splatit část úvěru nebo dokonce celý úvěr, je třeba zavolat na zákaznický servis, je to bez jakéhokoliv poplatku.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

S krizí přichází čas investovat ve velkém

17. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 21 komentářů

S krizí přichází čas investovat ve velkém

„Investor musí umět využít hospodářského růstu i krizových období. Krátkodobý propad na trzích je jedinečnou příležitostí ke kumulaci kapitálu,“ říká Radovan Blažek, ředitel služby... celý článek

Šance na levný nákup? Akcie českých bank očima expertů

16. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Šance na levný nákup? Akcie českých bank očima expertů

Ptáme se, co čeká v nejbližší době akcie českých bankovních domů. Je právě teď příležitost levně investovat? Nebo bude příležitost nakupovat ještě levněji? Nebo se to nevyplatí?

Arca vycouvala ze vstupu do M&M Reality

15. 10. 2020 | Jiří Hovorka

Arca vycouvala ze vstupu do M&M Reality

Investiční společnost Arca nakonec nevstoupí do realitní společnosti M&M Reality Holding.

Upsáno. Pilulka prodá akcie za nejvyšší cenu

15. 10. 2020 | Jiří Hovorka

Upsáno. Pilulka prodá akcie za nejvyšší cenu

O akcie internetového obchodníka Pilulka.cz je velký zájem. Už teď je jasné, že se prodají všechny upisované akcie a za maximální nabídkovou cenu.

Koruna je vůči euru nejslabší od května

13. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koruna je vůči euru nejslabší od května

Česká koruna je nejslabší za poslední víc jak čtyři měsíce. Finanční trhy reagují na kritický vývoj epidemie koronaviru.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.