IPO: šťastný konec pro úspěšné podnikatele

IPO: šťastný konec pro úspěšné podnikatele
V mnoha vyspělých zemích je cílem začínajících podnikatelů dostat svou společnost časem na burzu a prodejem svých akcií za tržní cenu realizovat úsilí do jejího rozvoje vložené.

V době nedávného boomu akciových trhů byla častým zaklínadlem investorů tajemná zkratka – IPO. Tato tři písmena znamenají Initial Public Offering – počáteční veřejnou nabídku akcií “nové firmy”. Ty uvozovky jsou tam úmyslně, úplně nová firma totiž nemá na získání peněz na burze moc šancí. Navíc podmínky většiny nových trhů vyžadují alespoň nějakou dobu existence. Firma je tak nová jen pro investory na trzích. Aby však byla při boji o jejich peníze úspěšná, měla by mít zajímavý obor činnosti, dobré výsledky hospodaření a dostatečný růstový potenciál. Přesto ani tyto parametry nemusí znamenat úspěch. O tom se mohla přesvědčit brněnská společnost Limart, které se o IPO na pražské burze pokusila. Přestože firma vykazuje zisk, objemy prodeje rychle rostou a vedení tvrdí, že na trhu je dostatečně velký prostor pro další expanzi, nebylo IPO úspěšné. Cílem majitelů firmy bylo získat kapitál na rozšíření provozu. Investoři však o akcie neprojevili dostatečné zájem a tak se emisi ve výši pouhých 150 milionů korun nepodařilo prodat. Největší chyba asi byla ve výběru potenciálních investorů, emise byla nabídnuta pouze velkým zájemcům, kteří však měli obavy, jestli s akciemi bude v budoucnu aktivně obchodovat.

Všem primárním emisím (jak se někdy IPO také říká) předchází dlouhá fáze přípravy. Zatímco na vyspělých trzích jde většinou o půl roku až rok, podle některých odborníků by podobný proces u nás vyžadoval nejméně dvojnásobek. Pro investory však IPO začíná až na konci přípravné fáze, v té době je zveřejněn tzv. předběžný prospekt s podrobnými informacemi o firmě, jehož cílem je zjistit případnou poptávku a stanovit cenu akcií. Tohoto procesu se však většinou mohou zúčastňovat pouze velké firmy. Na jeho základě se stanoví cena a objem emise, v případě malého zájmu k IPO vůbec nedojde. V další fázi již je zveřejněn prospekt včetně emisního kurzu a investoři jsou vyzvání k podání svých objednávek. Stejně jako u předběžných poptávek i tato bývá vždy omezena na několik velkých firem, které však mohou zprostředkovat účast na primární emisi i malým zájemcům.

Pět nejúspěšnějších IPO roku 2001
Firmaticker symbolZměna kurzu proti emisní ceně
Dr. Reddy's Laboratories LimitedRDY131.47%
Simplex Solutions, Inc.SPLX117.92%
Verisity LtdVRST93.86%
Select Medical CorporationSLMC85.26%
United Surgical Partners International, Inc.USPI77.50%
Vysvětlivky: Změna kurzu je počítána z emisní ceny a kurzu dané akcie k 31. srpnu 2001.

Pět největších IPO propadáků roku 2001
Firmaticker symbolZměna kurzu proti emisní ceně
Briazz, IncBRZZ-78.75%
Loudcloud, Inc.LDCL-57.00%
Torch Offshore, Inc.TORC-55.19%
Align Technology, Inc.ALGN-49.23%
Galyan's Trading Company, Inc.GLYN-36.84%
Vysvětlivky: Změna kurzu je počítána z emisní ceny a kurzu dané akcie k 31. srpnu 2001.
Zdroj IPO.com

Na nových trzích ve vyspělých zemích světa se ještě před pár lety děly desítky IPO týdně, dnes se takového čísla nedosáhne ani za měsíc. Problém je v nezájmu investorů, který se často váže na aktuální vývoj akciových trhů. Ty jim v současnosti moc radosti nedělají a tak si mezi emisemi nových společností pečlivě vybírají. V dobách akciových boomů však taková pečlivost nepanovala a investoři brali za vděk se vším co přišlo. Byly dokonce období, kdy kurz akcií každé nové společnosti už v den emise letěl nahoru o desítky procent a pokud šlo o zvlášť zajímavou firmu, mohly to být i stovky procent. Cena mnohých z nich dnes dosahuje pouhých zlomků toho co stály na začátku, což je pro mnoho investorů velice tvrdé probuzení do skutečnosti.

Považujete také IPO za úspěšné zakončení podnikání? Zúčastnili by jste se primární emise jako investoři? Podělte se o své názory s ostatními

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Čtyřlístek jako poklad. První číslo se draží za desítky tisíc

27. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Čtyřlístek jako poklad. První číslo se draží za desítky tisíc

První vydání časopisu Čtyřlístek s názvem Vynález profesora Myšpulína z roku 1969 se v poslední aukci portálu Aukro.cz vydražilo za 53,5 tisíce korun.

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

27. 5. 2024 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

Přinášíme kompletní výsledky nemovitostních fondů za rok 2023, včetně fondů kvalifikovaných investorů. Inflaci porazila skoro polovina z nich.

Perfektní otočka: ETF na ether mají zelenou. Týden v kryptu

25. 5. 2024 | Tomáš Krause

Perfektní otočka: ETF na ether mají zelenou. Týden v kryptu

Americká Komise pro cenné papíry schválila etherová ETF, za pizzu dal sedm miliard dolarů, Donald Trump bere krypto, Venezuela techniku na jeho těžbu. Bitcoin míří na londýnskou burzu.... celý článek

Drsný způsob, jak legálně zničit spoluvlastníky. Milan Roček o flipování nemovitostí

21. 5. 2024 | Martin Vlnas | 3 komentáře

Drsný způsob, jak legálně zničit spoluvlastníky. Milan Roček o flipování nemovitostí

Milan Roček má jako zakladatel a šéf společnosti, která sesbírala největší databázi informací o prodejích nemovitostí v Česku, záviděníhodný přehled o realitním trhu. S Martinem Vlnasem... celý článek

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

18. 5. 2024 | Tomáš Krause

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

Americké banky investují do bitcoinových fondů, volatilita bitcoinu klesá, vývojář Tornado Cash dostal pět let natvrdo, Salvador ukazuje své bitcoiny a Runes už jsou out. Je tu další... celý článek

Partners Financial Services