Je Newton Euro nejlepší?

Je Newton Euro nejlepší?
Odkupy za 641 milionů korun zakončily poslední prázdninový týden tuzemské podílové fondy. Celkově v průběhu léta poklesl majetek pod jejich správou o 8,4 miliardy korun.

Fondy čelí vlně odkupů, klesá majetek pod správou a celkový počet podílníků. Podívejte se, jak hodnotíte schopnosti jednotlivých správců v našem hlasování o spokojenosti, které najdete u profilu každého jednotlivého fondu.

Procentuálně nejvyšší spokojenost vyjadřujete s fondem Newton Euro (profil, názory) – spokojeno s ním je plných 87 procent uživatelů. Podobně úspěšnou bilanci – 80 procentní hladinu spokojenosti vykazuje také "teamový kolega" Newton Praděd (OFNTNPRA). A jak jsou na tom s vašimi hlasy nejznámější fondy? Se Sporoinvestem ISČS (OFSISSPI) jste spokojeni z 61 procent, s IKS Dluhopisovým (profil, názory) z 58 procent. Více fanoušků než odpůrců má ještě IKS peněžní trh (profil, názory) a Sporobond ISČS (OFSISSPB). Mínusové výkonnosti volatilnějších fondů fondů, fondů akciových a smíšených se projevily také ve vašem hodnocení. Zřejmě proto nepřekvapí, že na chvostu tabulky nejoblíbenějších fondů najdete PPF smíšený (OFPPFSMI) (meziroční výkonnost mínus 43 procenta, IKS světových indexů (za poslední čtvrtrok pokles o čtrnáct procent), Pioneer Trust (meziroční výkonnost –38 procent) a Sporotrend ISČS (OFSISSPT) s meziroční výkonností –33 procent. Tyto fondy mají momentálně mezi uživateli serveru jen deset až patnáct procent fanoušků.

Co nás čeká na podzim?

Září až polovina listopadu jsou spolu s jarními měsíci z hlediska obchodu a marketingu nejvýhodnější dobou pro uvádění novinek. Jen pro připomenutí – v minulém roce touto dobou odstartovaly čtyři novinky - Globaltrend FF (OFSISFF) a Eurotrend (OFSISEUR) z dílny Investiční společnosti České spořitelny, konkurenční IKS Komerční banky do boje ve stejném čase nasadila fond světových indexů (profil, názory) a fond fondů (profil, názory). Zatím si úspěšněji vedou fondy IKS. Součet majetku pod správou v případě dvojice IKS dosahuje 540 milionů korun, fondy ISČS obhospodařují o 223 milionů méně (dohromady nyní 317 milionů korun). Očekávání, se kterými obě investiční společnosti loni do ringu nastupovaly, nebyla naplněna ani z poloviny. Například v ISČS předpokládali, že každý z fondů bude koncem roku 2000 obhospodařovat 200 až 300 milionů korun.

Letos bude seznam novinek podstatně skromnější. Investiční společnost České spořitelny bude jako novinku inzerovat svůj Sporoplán (Koncem srpna jsme otestovali, jak ho umějí prodávat přepážkoví pracovníci – přečtěte si článek Felix neexistuje!, nové logo a jméno. Opravdovou novinku pravděpodobně na trh uvede jen IKS KB. I když její nové fondy stále ještě nejsou schválené Komisí pro cenné papíry, v IKS věří, že se jim během měsíce až dvou podaří na trh uvést dvojici garantovaných fondů.

Odliv z Restitučního fondu

Nejvíce – 353 milionů korun - odplynulo z Restitučního fondu IPB (OFPISRES). Během jedenácti měsíců, které uběhly od otevření, poklesl majetek pod správou fondu o bezmála šest miliard korun. (Graf vývoje majetku pod správou Restitučního fondu najdete zde. O čtvrtinu, v absolutních číslech o 126 milionů korun, poklesl majetek v Mezinárodním akciovém fondu ŽB-Trustu (OFZBTMAF). Před dvěma měsíci – v době otevření – spravoval majetek za 1,15 miliardy korun, nyní je to jen o trochu více než polovina (622 milionů korun). V desítce fondů s největším úbytkem majetku najdete ještě Sporoinvest (OFSISSPI) a tři další fondy ISČS, tři zástupce má také IKS Komerční banky a jednoho První investiční. Podívejte se, které fondy se na úbytku majetku pod správou podílely.

Nejvyšší čisté přílivy vkladů oznámil IKS peněžní trh (profil, názory) (+ 25 milionů korun), IKS světových indexů (profil, názory) (+15,4 milionu korun) a ŽB – Sporokonto (profil, názory) (+13 milionů korun). Kladné přírůstky majetku vykázalo koncem srpna jen devět fondů. Půl milionu korun nových investic získal Akro Eurotech (profil, názory). Hodnota majetku spravovaného fondem tak vzrostla na necelých šest milionů korun. Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.

Chcete-li se podívat na prodeje a odkupy blíže, poslouží vám ještě:
statistika prodejů
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Dolů a ještě níže

Týdenní výkonnosti akciových a smíšených fondů jsou záporné. Za poslední měsíc poklesl majetek připadající na jeden podíl v akciovém fondu v průměru o šest procent, za poslední čtvrt rok poklesl majetek každého podílníka v průměru o 22 procent Týdenní výsledky v černých, tedy kladných číslech, zapsaly fondy fondů, fondy dluhopisové a peněžního trhu. Více najde v přehledu výkonností podle kategorií.

Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil s 1,68 procenty fond fondů První investiční (OFPISFF) a Sporotrend ISČS (OFSISSPT). Zde najdete kompletní desítku fondů s nejvyšší týdenní výkonností.

Nejvíce, přes 1,9 procenta, ztrácel ŽB akciový (profil, názory) a ČSOB světový akciový (profil, názory). Všechny "minusové" fondy najdete v tabulce nejnižších výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

O čem podle vás vypovídá hlasování o spokojenosti s fondy? Jsou dobré výsledky jen prací PR oddělení investičních společností, nebo opravdu vypovídají o vaší spokojenosti? Myslíte, že na podzim přijdou na trh nějaké další, zatím utajované, novinky? Napište svůj názor.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 9. 2001 10:23, PetrV

Taky se mi ho na strankach komise nepodařilo najít...

Zobrazit celé vlákno

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 9. 2001 11:56, TGP

Pro mě jsou podobné hlasovací statistiky docela zajímavou informací, stejně jako názory ostatních uživatelů k produktu, o který mám zájem. Není nad to, poslechnout si zkušenosti ostatních.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Bitcoin i akcie padají. Trh se bojí války a růstu sazeb

24. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Bitcoin i akcie padají. Trh se bojí války a růstu sazeb

Kryptoměny i akcie prožívají špatné dny.

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 3 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 32 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.