I kráva může být podílovým fondem

I kráva může být podílovým fondem
Mnoho z nás si pamatuje podílové fondy pouze z kupónové privatizace. Jako nástroj investování však existují více než sto let a myšlenka, na které jsou postaveny, je téměř tak stará jako lidstvo samo.

Investiční a podílové fondy tak, jak je známe, se začaly objevovat již před nějakými sto padesáti lety. Tehdy to byli bohatí průmyslníci a aristokraté, kteří si najímali správce. Ti se věnovali investování jejich peněz. Od té doby se fondy více přiblížily běžným smrtelníkům a dnes je možno se dostat do "světa velkých investic" již s několika stokorunami. Již starověký zemědělec, který si koupil se svým sousedem dohromady jednu krávu, využil principu podílových fondů. Protože předtím nebyl schopen využít "výrobní kapacitu" dobytčete na sto procent, dosáhl jeho sdílením se sousedem vyšší efektivnosti vynaložených zdrojů. Také při investování do fondu jsou peníze umisťovány tam, kde budou pracovat efektivně – do akcií, dluhopisů a pokladničních poukázek. To platí především tehdy, pokud jste je předtím měli na termínovaném vkladu či pod matrací. Protože každý musel vložit do "fondu – krávy" pouze polovinu její ceny, snížil tak své riziko spojení s její nemocí či uhynutím. Pokud by měl své vlastní zvíře, přišel by v případě jeho smrti o celou investici. Jestliže jej však vlastní napůl, riskuje pouze polovinu. Navíc pokud nemá zemědělec dostatek zdrojů na celou krávu, spojením se sousedem se snižuje množství peněz, které potřebuje k získání zvířete.

O vaše peníze pečují profesionálové

Do dnešních podílových fondů se nakupuje mnoho různých akcií, dluhopisů a dalších finančních nástrojů. Abyste si mohli sami dovolit nakupovat takové množství těchto nástrojů, museli byste být velmi bohatí. V případě znehodnocení jednoho z nich jako podílník fondu přicházíte pouze o malou část vložené hodnoty. Jestliže byste však měli přímo nakoupeno pouze několik akcií, pokles hodnoty jediné z nich by byl citelnější. Dalším aspektem společného investování je úspora nákladů. Protože fondy nakupují v mnohem větších finančních objemech než individuální investor, jsou schopny dosáhnout nižších poplatků při nakupování akcií a dalších finančních instrumentů. Společné vlastnictví však má také nevýhody. Nejhorší z nich je nutnost dělit se o výnosy z tohoto majetku. Podílníci se dělí o zhodnocení nakoupených cenných papírů a výnosy z nich.

Podílové fondy mají ještě další důležité přednosti. O peníze v nich se starají profesionálové, kteří mají k dispozici tým analytiků a portfoliomanagerů. Dobře zvolený fond tak může dlouhodobě dosahovat lepších výsledků než střadatel, který své peníze investuje sám. A navíc na rozdíl od zmiňovaných spoluvlastníků dobytčete je likvidita (možnost přeměny na peníze) u dnešních fondů podstatně vyšší. Zatímco farmář by v případě snahy o prodej své poloviny krávy musel najít zájemce o tuto polovinu, majitel podílu ve fondu to má snadnější. Požádá správce fondu o odkup svých podílových listů a během velice krátké lhůty (většinou několik dní) dostane zpět částku odpovídající jejich aktuální hodnotě.

Více informací o podílových fondech můžete najít zde.

K čemu byste přirovnali podílový fond vy? Koupili byste si podíly dobytčího fondu Šílené Krávy? Napište nám své názory sem.

psáno pro týdeník Redhot

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 7. 2001 22:25, PavelPP

Trošku mi to připadá, že je to tu samý odborník, ale asi jste všichni zapomněli na diverzifikaci, že? Já samozřejmě v Pio také prodělávám, ale asi ne tolik jako vy. Co pravidelné investování? A taky jsem v jednom nejmenovaném fondu v loňském roce vydělal bez mála 25 procent. Takže ona ta diverzifikace není jenom slovo. Je třeba se jím také řídit...

Zobrazit celé vlákno

+30
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 7. 2001 21:12, wojtechm

Je INVESTCO (zahraniční) a INVESCOM (tuzemský).

Zobrazit celé vlákno

-21
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.