I kráva může být podílovým fondem

I kráva může být podílovým fondem
Mnoho z nás si pamatuje podílové fondy pouze z kupónové privatizace. Jako nástroj investování však existují více než sto let a myšlenka, na které jsou postaveny, je téměř tak stará jako lidstvo samo.

Investiční a podílové fondy tak, jak je známe, se začaly objevovat již před nějakými sto padesáti lety. Tehdy to byli bohatí průmyslníci a aristokraté, kteří si najímali správce. Ti se věnovali investování jejich peněz. Od té doby se fondy více přiblížily běžným smrtelníkům a dnes je možno se dostat do "světa velkých investic" již s několika stokorunami. Již starověký zemědělec, který si koupil se svým sousedem dohromady jednu krávu, využil principu podílových fondů. Protože předtím nebyl schopen využít "výrobní kapacitu" dobytčete na sto procent, dosáhl jeho sdílením se sousedem vyšší efektivnosti vynaložených zdrojů. Také při investování do fondu jsou peníze umisťovány tam, kde budou pracovat efektivně – do akcií, dluhopisů a pokladničních poukázek. To platí především tehdy, pokud jste je předtím měli na termínovaném vkladu či pod matrací. Protože každý musel vložit do "fondu – krávy" pouze polovinu její ceny, snížil tak své riziko spojení s její nemocí či uhynutím. Pokud by měl své vlastní zvíře, přišel by v případě jeho smrti o celou investici. Jestliže jej však vlastní napůl, riskuje pouze polovinu. Navíc pokud nemá zemědělec dostatek zdrojů na celou krávu, spojením se sousedem se snižuje množství peněz, které potřebuje k získání zvířete.

O vaše peníze pečují profesionálové

Do dnešních podílových fondů se nakupuje mnoho různých akcií, dluhopisů a dalších finančních nástrojů. Abyste si mohli sami dovolit nakupovat takové množství těchto nástrojů, museli byste být velmi bohatí. V případě znehodnocení jednoho z nich jako podílník fondu přicházíte pouze o malou část vložené hodnoty. Jestliže byste však měli přímo nakoupeno pouze několik akcií, pokles hodnoty jediné z nich by byl citelnější. Dalším aspektem společného investování je úspora nákladů. Protože fondy nakupují v mnohem větších finančních objemech než individuální investor, jsou schopny dosáhnout nižších poplatků při nakupování akcií a dalších finančních instrumentů. Společné vlastnictví však má také nevýhody. Nejhorší z nich je nutnost dělit se o výnosy z tohoto majetku. Podílníci se dělí o zhodnocení nakoupených cenných papírů a výnosy z nich.

Podílové fondy mají ještě další důležité přednosti. O peníze v nich se starají profesionálové, kteří mají k dispozici tým analytiků a portfoliomanagerů. Dobře zvolený fond tak může dlouhodobě dosahovat lepších výsledků než střadatel, který své peníze investuje sám. A navíc na rozdíl od zmiňovaných spoluvlastníků dobytčete je likvidita (možnost přeměny na peníze) u dnešních fondů podstatně vyšší. Zatímco farmář by v případě snahy o prodej své poloviny krávy musel najít zájemce o tuto polovinu, majitel podílu ve fondu to má snadnější. Požádá správce fondu o odkup svých podílových listů a během velice krátké lhůty (většinou několik dní) dostane zpět částku odpovídající jejich aktuální hodnotě.

Více informací o podílových fondech můžete najít zde.

K čemu byste přirovnali podílový fond vy? Koupili byste si podíly dobytčího fondu Šílené Krávy? Napište nám své názory sem.

psáno pro týdeník Redhot

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 7. 2001 22:25, PavelPP

Trošku mi to připadá, že je to tu samý odborník, ale asi jste všichni zapomněli na diverzifikaci, že? Já samozřejmě v Pio také prodělávám, ale asi ne tolik jako vy. Co pravidelné investování? A taky jsem v jednom nejmenovaném fondu v loňském roce vydělal bez mála 25 procent. Takže ona ta diverzifikace není jenom slovo. Je třeba se jím také řídit...

Zobrazit celé vlákno

+30
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 7. 2001 21:12, wojtechm

Je INVESTCO (zahraniční) a INVESCOM (tuzemský).

Zobrazit celé vlákno

-21
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

15. 8. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v červenci?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.