Nebojte se o Živnobanku

Nebojte se o Živnobanku
V souvislosti s finančními problémy majoritního akcionáře Živnostenské banky se na redakci Peníze.CZ obrátili čtenáři s obavami, zda tato situace nemůže mít vliv na bezpečnost jejich vkladů. Někteří z nich se dokonce svěřili, že uvažují o změně banky...

Na konci února oznámil německý finanční ústav Bankgesellschaft Berlin (BGB), že utrpěl vysoké ztráty z půjček na výstavbu nemovitostí v nových spolkových zemích. Šetření Spolkového úřadu pro bankovní dohled bude probíhat zřejmě do května, již dnes se ale spekuluje o ztrátě kolem půldruhé miliardy eur. Protože BGB je většinovým vlastníkem Živnostenské banky, snažili jsme se zjistit, jak na tuto situaci reagují její klienti.

Redakce Peníze.CZ provedla bleskový průzkum, ve kterém namátkově zjišťovala informovanost klientů o problému BGB. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že zhruba polovina klientů Živnostenské banky o potížích jejího hlavního akcionáře vůbec neví. "Neříkejte, o tom jsem teda neslyšel," odpověděl na otázku muž středních let. Další dotázaní přiznali, že se k nim z médií nějaké informace dostaly, ale nijak reagovat nebudou, protože k tomu není opodstatnění. Znepokojení ale někteří klienti neskrývali. "Ještě aby to krachlo, my tam máme docela dost peněz," svěřil se starší pár.

Přes rozporuplné reakce však průzkum potvrdil, že obavy některých z klientů nejsou namístě – nesetkali jsme se s klienty, kteří by na situaci reagovali zrušením účtů a přechodem do jiné banky.

Klienty uklidňuje také tiskový mluvčí Živnostenské banky Karel Ježek. Podle jeho vyjádření nemají problémy Bankgesellschaft Berlin, desáté největší německé banky, žádný přímý negativní dopad na Živnobanku a nejsou proto důvodem k jakémukoli znepokojení klientů. Německý peněžní ústav s bilanční sumou 203 miliard eur své problémy řeší s podporou svého hlavního akcionáře. Tím je spolková země Berlín, jež drží sedmapadesát procent základního kapitálu BGB. "Berlín již veřejně deklaroval svoji připravenost poskytnout této bance kapitál, kdyby ho potřebovala," připomenul Ježek.

Fronty neuvidíte

Na všech pobočkách banky je nyní standardní provoz a pracovníci neregistrují změnu v chování klientů. Nedochází tedy k hromadnému vypovídání účtů a vybírání vkladů. "Své konto rozhodně rušit nebudu, jde výhradně o problém majitele banky," řekl nám jeden z klientů. S tím ostatně souhlasí také Jiří Staník, analytik společnosti Wood & Company. Živnostenské bance podle jeho slov nehrozí v současné době žádné nebezpečí, protože BGB má situaci plně pod kontrolou. Pokud by německá banka přesto nemohla problém sama vyřešit, jako krajní řešení připadá v úvahu prodej Živnostenské banky. "V případě, že by měl německý vlastník opravdu vážné problémy a potřeboval kapitál, mohl by začít uvažovat o přehodnocení svého působení v České republice," míní Staník. Ani případný prodej však pro klienty neznamená nutnou změnu.

Dokud nebude známo konečné řešení, lze o vlivu na klienty pouze spekulovat. Situaci totiž řeší hlavní akcionář německého ústavu – město Berlín a má všechny předpoklady ji také úspěšně zvládnout. Ti, co mají v Živnobance peníze, mohou klidně spát.

Živnostenská banka loni uzavřela podle českých účetních standardů hospodaření se ziskem 231,2 miliónu korun. Bilanční suma banky meziročně vzrostla z 39,5 miliardy v roce 1999 na 69,9 miliardy. Německý ústav Bankgesellschaft Berlin kontroluje pětaosmdesátiprocentní podíl na kapitálu Živnobanky.

Máte v Živnobance nějaké peníze? Zajímají vás ztráty jejího majoritního vlastníka? Hodláte na situaci nějak reagovat? Svěřte nám své názory.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 5. 2001 18:48, Jan Hevessy

Proč tedy na oficiálních stránkách Živnostenské banky, a.s. máte uvedenu procentní podíl BGB ve výši 85,16 %?. Viz. http://www2.ziba.cz/profil/index.html

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

Pražská burza v posledních měsících přináší vysoké výnosy, ale investorům přidělává i vrásky, když z ní mizí další společnosti. Petr Koblic, dlouholetý šéf burzy, v rozhovoru vysvětluje,... celý článek

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

11. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

Crowdfundingová služba CroFunGo, která lidem nabízí investice do developerských projektů, hlásí po roce fungování restart.

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

6. 10. 2021 | Martin Mašát

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Nekonečný dluhopis, nebo riskantní nesmysl? Xixoio se brání kritice

5. 10. 2021 | Petr Zámečník, redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Nekonečný dluhopis, nebo riskantní nesmysl? Xixoio se brání kritice

Zařaďte se mezi vyvolené a podpořte svými penězi vznik smysluplného projektu, jehož ekosystém posune náš národ a postupně se rozvine do celého světa, láká firma Xixoio. Má to spoustu... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.