Nebojte se o Živnobanku

Nebojte se o Živnobanku
V souvislosti s finančními problémy majoritního akcionáře Živnostenské banky se na redakci Peníze.CZ obrátili čtenáři s obavami, zda tato situace nemůže mít vliv na bezpečnost jejich vkladů. Někteří z nich se dokonce svěřili, že uvažují o změně banky...

Na konci února oznámil německý finanční ústav Bankgesellschaft Berlin (BGB), že utrpěl vysoké ztráty z půjček na výstavbu nemovitostí v nových spolkových zemích. Šetření Spolkového úřadu pro bankovní dohled bude probíhat zřejmě do května, již dnes se ale spekuluje o ztrátě kolem půldruhé miliardy eur. Protože BGB je většinovým vlastníkem Živnostenské banky, snažili jsme se zjistit, jak na tuto situaci reagují její klienti.

Redakce Peníze.CZ provedla bleskový průzkum, ve kterém namátkově zjišťovala informovanost klientů o problému BGB. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že zhruba polovina klientů Živnostenské banky o potížích jejího hlavního akcionáře vůbec neví. "Neříkejte, o tom jsem teda neslyšel," odpověděl na otázku muž středních let. Další dotázaní přiznali, že se k nim z médií nějaké informace dostaly, ale nijak reagovat nebudou, protože k tomu není opodstatnění. Znepokojení ale někteří klienti neskrývali. "Ještě aby to krachlo, my tam máme docela dost peněz," svěřil se starší pár.

Přes rozporuplné reakce však průzkum potvrdil, že obavy některých z klientů nejsou namístě – nesetkali jsme se s klienty, kteří by na situaci reagovali zrušením účtů a přechodem do jiné banky.

Klienty uklidňuje také tiskový mluvčí Živnostenské banky Karel Ježek. Podle jeho vyjádření nemají problémy Bankgesellschaft Berlin, desáté největší německé banky, žádný přímý negativní dopad na Živnobanku a nejsou proto důvodem k jakémukoli znepokojení klientů. Německý peněžní ústav s bilanční sumou 203 miliard eur své problémy řeší s podporou svého hlavního akcionáře. Tím je spolková země Berlín, jež drží sedmapadesát procent základního kapitálu BGB. "Berlín již veřejně deklaroval svoji připravenost poskytnout této bance kapitál, kdyby ho potřebovala," připomenul Ježek.

Fronty neuvidíte

Na všech pobočkách banky je nyní standardní provoz a pracovníci neregistrují změnu v chování klientů. Nedochází tedy k hromadnému vypovídání účtů a vybírání vkladů. "Své konto rozhodně rušit nebudu, jde výhradně o problém majitele banky," řekl nám jeden z klientů. S tím ostatně souhlasí také Jiří Staník, analytik společnosti Wood & Company. Živnostenské bance podle jeho slov nehrozí v současné době žádné nebezpečí, protože BGB má situaci plně pod kontrolou. Pokud by německá banka přesto nemohla problém sama vyřešit, jako krajní řešení připadá v úvahu prodej Živnostenské banky. "V případě, že by měl německý vlastník opravdu vážné problémy a potřeboval kapitál, mohl by začít uvažovat o přehodnocení svého působení v České republice," míní Staník. Ani případný prodej však pro klienty neznamená nutnou změnu.

Dokud nebude známo konečné řešení, lze o vlivu na klienty pouze spekulovat. Situaci totiž řeší hlavní akcionář německého ústavu – město Berlín a má všechny předpoklady ji také úspěšně zvládnout. Ti, co mají v Živnobance peníze, mohou klidně spát.

Živnostenská banka loni uzavřela podle českých účetních standardů hospodaření se ziskem 231,2 miliónu korun. Bilanční suma banky meziročně vzrostla z 39,5 miliardy v roce 1999 na 69,9 miliardy. Německý ústav Bankgesellschaft Berlin kontroluje pětaosmdesátiprocentní podíl na kapitálu Živnobanky.

Máte v Živnobance nějaké peníze? Zajímají vás ztráty jejího majoritního vlastníka? Hodláte na situaci nějak reagovat? Svěřte nám své názory.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 5. 2001 18:48, Jan Hevessy

Proč tedy na oficiálních stránkách Živnostenské banky, a.s. máte uvedenu procentní podíl BGB ve výši 85,16 %?. Viz. http://www2.ziba.cz/profil/index.html

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

15. 8. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v červenci?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.