Na konci února oznámil německý finanční ústav Bankgesellschaft Berlin (BGB), že utrpěl vysoké ztráty z půjček na výstavbu nemovitostí v nových spolkových zemích. Šetření Spolkového úřadu pro bankovní dohled bude probíhat zřejmě do května, již dnes se ale spekuluje o ztrátě kolem půldruhé miliardy eur. Protože BGB je většinovým vlastníkem Živnostenské banky, snažili jsme se zjistit, jak na tuto situaci reagují její klienti.
Redakce Peníze.CZ provedla bleskový průzkum, ve kterém namátkově zjišťovala informovanost klientů o problému BGB. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že zhruba polovina klientů Živnostenské banky o potížích jejího hlavního akcionáře vůbec neví. "Neříkejte, o tom jsem teda neslyšel," odpověděl na otázku muž středních let. Další dotázaní přiznali, že se k nim z médií nějaké informace dostaly, ale nijak reagovat nebudou, protože k tomu není opodstatnění. Znepokojení ale někteří klienti neskrývali. "Ještě aby to krachlo, my tam máme docela dost peněz," svěřil se starší pár.
Přes rozporuplné reakce však průzkum potvrdil, že obavy některých z klientů nejsou namístě – nesetkali jsme se s klienty, kteří by na situaci reagovali zrušením účtů a přechodem do jiné banky.
Klienty uklidňuje také tiskový mluvčí Živnostenské banky Karel Ježek. Podle jeho vyjádření nemají problémy Bankgesellschaft Berlin, desáté největší německé banky, žádný přímý negativní dopad na Živnobanku a nejsou proto důvodem k jakémukoli znepokojení klientů. Německý peněžní ústav s bilanční sumou 203 miliard eur své problémy řeší s podporou svého hlavního akcionáře. Tím je spolková země Berlín, jež drží sedmapadesát procent základního kapitálu BGB. "Berlín již veřejně deklaroval svoji připravenost poskytnout této bance kapitál, kdyby ho potřebovala," připomenul Ježek.
Fronty neuvidíte
Na všech pobočkách banky je nyní standardní provoz a pracovníci neregistrují změnu v chování klientů. Nedochází tedy k hromadnému vypovídání účtů a vybírání vkladů. "Své konto rozhodně rušit nebudu, jde výhradně o problém majitele banky," řekl nám jeden z klientů. S tím ostatně souhlasí také Jiří Staník, analytik společnosti Wood & Company. Živnostenské bance podle jeho slov nehrozí v současné době žádné nebezpečí, protože BGB má situaci plně pod kontrolou. Pokud by německá banka přesto nemohla problém sama vyřešit, jako krajní řešení připadá v úvahu prodej Živnostenské banky. "V případě, že by měl německý vlastník opravdu vážné problémy a potřeboval kapitál, mohl by začít uvažovat o přehodnocení svého působení v České republice," míní Staník. Ani případný prodej však pro klienty neznamená nutnou změnu.
Dokud nebude známo konečné řešení, lze o vlivu na klienty pouze spekulovat. Situaci totiž řeší hlavní akcionář německého ústavu – město Berlín a má všechny předpoklady ji také úspěšně zvládnout. Ti, co mají v Živnobance peníze, mohou klidně spát.
Živnostenská banka loni uzavřela podle českých účetních standardů hospodaření se ziskem 231,2 miliónu korun. Bilanční suma banky meziročně vzrostla z 39,5 miliardy v roce 1999 na 69,9 miliardy. Německý ústav Bankgesellschaft Berlin kontroluje pětaosmdesátiprocentní podíl na kapitálu Živnobanky.
Máte v Živnobance nějaké peníze? Zajímají vás ztráty jejího majoritního vlastníka? Hodláte na situaci nějak reagovat? Svěřte nám své názory.
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
2. 5. 2001 18:48, Jan Hevessy
Proč tedy na oficiálních stránkách Živnostenské banky, a.s. máte uvedenu procentní podíl BGB ve výši 85,16 %?. Viz. http://www2.ziba.cz/profil/index.html
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.