Druh na vymření

Druh na vymření
Používali je již staří Egypťané, po staletí byla nezbytnou součástí byrokratické mašinerie a ještě před deseti lety se bez nich řadový úředník neobešel. Co to bylo? Razítka. Bez obav prošla staletími a teprve moderní technika ohrožuje jejich další poklidný život. Hlavně v bankách už to není, co bývalo...

Na začátku devadesátých let se v České spořitelně razítkoval každý doklad. Protože se veškerý platební styk odehrával v hotovosti, museli přepážkoví pracovníci dávat otisk svého nerozlučného společníka na každý kousek papírového koloběhu - výběrní lístek, pokladní složenku, příkaz k úhradě. V současnosti však díky službám přímého bankovnictví ubývá papírů a navíc v bankách se snaží šetřit. Mimo jiné i razítka. Přestože podle informací z provozu se počet razítek nezmenšil, podstatně kleslo jejich využití. "Dnes dostane klient otisk razítka pouze na potvrzeních pro jiné instituce - například jinou banku, leasingovou společnost nebo pro ambasádu k žádosti o vízum," říká pracovník centrály České spořitelny. Za tato potvrzení vyžadují banky všeobecně nemalé poplatky (od sta korun výše) a klient by se pravděpodobně cítil ošizen, pokud by na něm našel razítko tištěné počítačem místo originálu.

Hlavně v České spořitelně se výpočetní technika se stala největším hřebíčkem do rakve kdysi nepostradatelným razítkům. Příkaz k úhradě nadiktujete na přepážce, ten je vytištěn a žádné razítko nedostane. Podobně dopadnete i u pokladních složenek. Doklad je identifikován pouze podle údajů z počítače. Některé přepážkové úřednice vám na něj razítko sice dají, jde však pouze o zaběhnutý zvyk. Jedinou inovací je razítko "Došlo" u takzvaných sběrných boxů (pro levnější zadávání příkazů). Ostatní banky až tak snaživé v likvidaci razítek nejsou. Ve většině peněžních domů si musí papírové doklady klient vypsat sám a banka mu jeho kopie vždy potvrdí svým razítkem. Ale i v konkurenčních bankách 'štemplům' postupně ubývá práce. Hlavním důvodem je elektronické provádění většího počtu transakcí, než v minulosti. Příkaz k úhradě zadaný z mobilu či počítače žádné razítko nepotřebuje.

Za informace použité v tomto článku děkuji zaměstnanci České spořitelny, který s ohledem na komunikační politiku banky nemůže být jmenován.

Jaké jsou vaše zkušenosti s razítky v bankách? Těší vás ubývající razítka, nebo byste byli raději, pokud by jich bylo více? Podělte se o své názory s ostatními.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.