Druh na vymření

Druh na vymření
Používali je již staří Egypťané, po staletí byla nezbytnou součástí byrokratické mašinerie a ještě před deseti lety se bez nich řadový úředník neobešel. Co to bylo? Razítka. Bez obav prošla staletími a teprve moderní technika ohrožuje jejich další poklidný život. Hlavně v bankách už to není, co bývalo...

Na začátku devadesátých let se v České spořitelně razítkoval každý doklad. Protože se veškerý platební styk odehrával v hotovosti, museli přepážkoví pracovníci dávat otisk svého nerozlučného společníka na každý kousek papírového koloběhu - výběrní lístek, pokladní složenku, příkaz k úhradě. V současnosti však díky službám přímého bankovnictví ubývá papírů a navíc v bankách se snaží šetřit. Mimo jiné i razítka. Přestože podle informací z provozu se počet razítek nezmenšil, podstatně kleslo jejich využití. "Dnes dostane klient otisk razítka pouze na potvrzeních pro jiné instituce - například jinou banku, leasingovou společnost nebo pro ambasádu k žádosti o vízum," říká pracovník centrály České spořitelny. Za tato potvrzení vyžadují banky všeobecně nemalé poplatky (od sta korun výše) a klient by se pravděpodobně cítil ošizen, pokud by na něm našel razítko tištěné počítačem místo originálu.

Hlavně v České spořitelně se výpočetní technika se stala největším hřebíčkem do rakve kdysi nepostradatelným razítkům. Příkaz k úhradě nadiktujete na přepážce, ten je vytištěn a žádné razítko nedostane. Podobně dopadnete i u pokladních složenek. Doklad je identifikován pouze podle údajů z počítače. Některé přepážkové úřednice vám na něj razítko sice dají, jde však pouze o zaběhnutý zvyk. Jedinou inovací je razítko "Došlo" u takzvaných sběrných boxů (pro levnější zadávání příkazů). Ostatní banky až tak snaživé v likvidaci razítek nejsou. Ve většině peněžních domů si musí papírové doklady klient vypsat sám a banka mu jeho kopie vždy potvrdí svým razítkem. Ale i v konkurenčních bankách 'štemplům' postupně ubývá práce. Hlavním důvodem je elektronické provádění většího počtu transakcí, než v minulosti. Příkaz k úhradě zadaný z mobilu či počítače žádné razítko nepotřebuje.

Za informace použité v tomto článku děkuji zaměstnanci České spořitelny, který s ohledem na komunikační politiku banky nemůže být jmenován.

Jaké jsou vaše zkušenosti s razítky v bankách? Těší vás ubývající razítka, nebo byste byli raději, pokud by jich bylo více? Podělte se o své názory s ostatními.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 26 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

20. 11. 2020 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

Co stojí za raketovým růstem bitcoinu? Kdy jeho hodnota překoná hranici 20 tisíc dolarů? A co bude pro kryptoměny příští rok klíčové?

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

19. 11. 2020 | Petr Kučera

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

Společnost Kofola vyplatí dividendu ve výši 13,50 Kč na akcii před zdaněním. To znamená zhruba šest procent z ceny 218 až 225 korun za akci, na níž se pohybovala v posledních týdnech před... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.