Půl na půl (a trochu s odřenýma ušima)

Půl na půl (a trochu s odřenýma ušima)
Minulý týden byl velmi rozporuplný - zatímco investoři do fondů přinášeli nové peníze, výkonnost šla velmi rychle dolů. V nejbližších dvou týdnech tak uvidíme, zdali poklesne příliv nových peněz, což by potvrzovalo oblíbenou teorii, že se investoři rozhodují podle aktuální výkonnosti.

A pokud by to byla pravda, neměly by se investiční společnosti na co těšit. Minulý týden jim přinesl do fondů téměř 126 milionů nových korun (investoři přitom do fondů přinesli 493 milionů korun a vybrali si 367 milionů), ale kladného zhodnocení dosáhlo pouhopouhých deset sledovaných fondů. Znaménko mínus v kolonce "týdenní zhodnocení" měly dokonce i dva fondy peněžního trhu.

Většina peněz jako vždy směřovala do fondů peněžního trhu. Velké přírůstky majetku si minulý týden připsaly i fondy dluhopisové, naopak akciové fondy v rozletu z předminulého týdne zastavily výrazně nadprůměrné odchody investorů z IPB akciového (profil, názory) a Akro Eurotech (profil, názory), který je na nejlepší cestě stát se nejhorším fondem roku 2001.

Tento týden poprvé jsme pro vás připravili nové tabulky fondů s nejvyšší a nejnižší týdenní výkonností. Vedle toho se můžete podívat na stejné tabulky v ročním horizontu: fondy s nejvyšší roční výkonností najdete zde, fondy s výkonností nejhorší pak v této tabulce.

Co říkají čísla?

Fondem, který minulý týden získal nejvíce peněz, není překvapivě Sporoinvest (OFSISSPI), ale jeho stále vážnější konkurent, IKS Peněžní trh (profil, názory). Čisté prodeje fondu IKS minulý týden dosáhly 110 milionů korun, zatímco u Sporoinvestu "jen" 97 milionů korun. Dobrý výsledek IKS Peněžního trhu přinesly především velmi nízké odkupy - zatímco u Sporoinvestu činil poměr vložených a vybraných peněz 214 ku 117 milionům korun, u IKS Peněžního trhu byl tento poměr 131 ku 21 milionům korun.

Další fondy se IKS Peněžnímu trhu a Sporoinvestu již zdaleka nevyrovnaly. Sporobond (OFSISSPB), fond s třetími nejvyššími čistými prodeji, získal 34 milionů korun, čtvrtý IKS Dluhopisový (profil, názory) již jen 14 milionů korun a Živnobanka-Sporokonto (profil, názory) 9 milionů korun. Na šestém místě skončil IPB dluhopisový (profil, názory) se sedmi miliony korun, na sedmém Pioneer Trust (profil, názory) se šesti miliony korun a na osmém Sporotrend (OFSISSPT) se třemi miliony korun. Stejně jako minulý týden je ale výsledek dán tím, že Sporotrend nevyplácí peníze podílníkům, kteří požádali o odkoupení svých podílových listů.

Podíváme-li se na tabulku fondů s nejnižšími čistými prodeji, najdeme v jejím čele fond peněžního trhu společnosti Citicorp (OFCITPT) s mínus 82 miliony korun, následovaný fondem Union vyvážený (profil, názory) s mínus 15 miliony korun, IPB akciovým (profil, názory) s mínus 12 miliony korun a IKS Globálním (profil, názory) s mínus devíti miliony korun. Na dalších místech jsou především fondy První investiční (profil, názory): IPB fond fondů (profil, názory), IPB restituční (profil, názory), IKS Balancovaný (profil, názory), IPB výnosový (profil, názory) a IPB středoevropský (profil, názory).

Máte-li zájem o podrobnější statistiku, podívejte se na tuto tabulku fondů s nejvyššími a nebo nejnižšími čistými prodeji. Projít si můžete také přehled fondů s nejvyššími prodeji (tedy do kterých fondů investoři vložili nejvíce peněz) a s nejvyššími odkupy (tedy ze kterých si nejvíce peněz vybrali).

Akciové fondy - jen pro odvážné?

Minulý týden jsme se poprvé podívali na jednu skupinu fondů - fondy peněžního trhu. Dnes se podíváme na fondy na druhém konci spektra rizikovosti, na fondy akciové. V tabulkách roční nebo půlroční výkonnosti je pouze jediný fond s kladnou výkonností - ČSOB český akciový (OFOBICAK). Nikoliv ale proto, že by byl jeho portfolio manažer tak nadprůměrný a dokázal čelit celosvětovému pádu trhů, ale proto, že celé portfolio umístil místo do akcií na termínované vklady.

V ročním horizontu je "nejlepší" ČSOB světový akciový (profil, názory) s mínus 14,8%, následovaný fondem Akro mezinárodní akciový (profil, názory) s mínus 17,9%. V polovině tabulky pěti akciových fondů s roční historií je především do českých akcií investující Sporotrend (OFSISSPT) s mínus 23,5%. Čtvrtý je ještě před rokem oslavovaný Akro Svět s mínus 24,6% a poslední IPB akciový s mínus 24,8%. Ještě hůře ale vypadá tabulka výkonnosti akciových fondů v půlročním horizontu. Ztráty se pohybují od mínus 18,3% u ČSOB světový akciový až po obtížně uvěřitelných mínus 55,6% u fondu Akro Eurotech (profil, názory). Tento fond také bezkonkurenčně vede další tabulky akciových fondů s nejvyšší ztrátou, ať už za měsíc nebo uplynulý týden.

Pokud si tedy lze z těchto výsledků něco odnést, tak snad jen jediné - neinvestovat do evropských technologických akcií. Jinak je v podstatě jedno, investuje-li portfolio manažer do USA nebo do Evropy, do několika málo sektorů nebo do širokých indexových certifikátů. V tuto chvíli nikdo není schopen říct, jsou-li akciové trhy blízko svého dna nebo zatím urazily jen půl cesty. Investorská moudrost ale praví, že je vhodný čas do akcií a akciových fondů menší část svého portfolia přesunout - a nesledovat krátkodobé výsledky fondů.

Podívejte se na souhrnné tabulky minulého týdne:
Tabulky výkonnosti
Tabulky prodejů
Tabulky fondů podle kategorií

Investujete nyní do akcií nebo akciových fondů? Který region nebo sektor má podle vás největší naději na rychlý růst? Který český akciový fond byste si vybrali pro tříletou investici? Který byste koupili svému právě narozenému dítěti? Využijte naše diskusní fórum!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 48 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 3. 2001 11:29, S.K.

..."Velké a osvědčené americké indexové fondy si ročně účtují poplatky už od 0,2 procenta (při nulovém vstupním poplatku)".
Je pro běžného domácího investora dosažitelnost zahraničních indexových fondů s nulovými vstupními(výstupními)poplatky taková jako u tuzemských fondů?Proč by většina z nás ( investujících do Akro Svět )měla potěšení platit větší náklady?
Možná by to mohl být námět na samostatný článek. (PS:Osobně si myslím,že Akro Svět "MÁ" v tuzemsku své místo).

Zobrazit celé vlákno

+12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (48 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

30. 9. 2022 | Dominik Stroukal

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

Jak a kam investovat eura, aby to dávalo smysl? Investiční možnosti nabízejí tuzemské i zahraniční banky, ale také fintechové aplikace.

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.