Půl na půl (a trochu s odřenýma ušima)

Půl na půl (a trochu s odřenýma ušima)
Minulý týden byl velmi rozporuplný - zatímco investoři do fondů přinášeli nové peníze, výkonnost šla velmi rychle dolů. V nejbližších dvou týdnech tak uvidíme, zdali poklesne příliv nových peněz, což by potvrzovalo oblíbenou teorii, že se investoři rozhodují podle aktuální výkonnosti.

A pokud by to byla pravda, neměly by se investiční společnosti na co těšit. Minulý týden jim přinesl do fondů téměř 126 milionů nových korun (investoři přitom do fondů přinesli 493 milionů korun a vybrali si 367 milionů), ale kladného zhodnocení dosáhlo pouhopouhých deset sledovaných fondů. Znaménko mínus v kolonce "týdenní zhodnocení" měly dokonce i dva fondy peněžního trhu.

Většina peněz jako vždy směřovala do fondů peněžního trhu. Velké přírůstky majetku si minulý týden připsaly i fondy dluhopisové, naopak akciové fondy v rozletu z předminulého týdne zastavily výrazně nadprůměrné odchody investorů z IPB akciového (profil, názory) a Akro Eurotech (profil, názory), který je na nejlepší cestě stát se nejhorším fondem roku 2001.

Tento týden poprvé jsme pro vás připravili nové tabulky fondů s nejvyšší a nejnižší týdenní výkonností. Vedle toho se můžete podívat na stejné tabulky v ročním horizontu: fondy s nejvyšší roční výkonností najdete zde, fondy s výkonností nejhorší pak v této tabulce.

Co říkají čísla?

Fondem, který minulý týden získal nejvíce peněz, není překvapivě Sporoinvest (OFSISSPI), ale jeho stále vážnější konkurent, IKS Peněžní trh (profil, názory). Čisté prodeje fondu IKS minulý týden dosáhly 110 milionů korun, zatímco u Sporoinvestu "jen" 97 milionů korun. Dobrý výsledek IKS Peněžního trhu přinesly především velmi nízké odkupy - zatímco u Sporoinvestu činil poměr vložených a vybraných peněz 214 ku 117 milionům korun, u IKS Peněžního trhu byl tento poměr 131 ku 21 milionům korun.

Další fondy se IKS Peněžnímu trhu a Sporoinvestu již zdaleka nevyrovnaly. Sporobond (OFSISSPB), fond s třetími nejvyššími čistými prodeji, získal 34 milionů korun, čtvrtý IKS Dluhopisový (profil, názory) již jen 14 milionů korun a Živnobanka-Sporokonto (profil, názory) 9 milionů korun. Na šestém místě skončil IPB dluhopisový (profil, názory) se sedmi miliony korun, na sedmém Pioneer Trust (profil, názory) se šesti miliony korun a na osmém Sporotrend (OFSISSPT) se třemi miliony korun. Stejně jako minulý týden je ale výsledek dán tím, že Sporotrend nevyplácí peníze podílníkům, kteří požádali o odkoupení svých podílových listů.

Podíváme-li se na tabulku fondů s nejnižšími čistými prodeji, najdeme v jejím čele fond peněžního trhu společnosti Citicorp (OFCITPT) s mínus 82 miliony korun, následovaný fondem Union vyvážený (profil, názory) s mínus 15 miliony korun, IPB akciovým (profil, názory) s mínus 12 miliony korun a IKS Globálním (profil, názory) s mínus devíti miliony korun. Na dalších místech jsou především fondy První investiční (profil, názory): IPB fond fondů (profil, názory), IPB restituční (profil, názory), IKS Balancovaný (profil, názory), IPB výnosový (profil, názory) a IPB středoevropský (profil, názory).

Máte-li zájem o podrobnější statistiku, podívejte se na tuto tabulku fondů s nejvyššími a nebo nejnižšími čistými prodeji. Projít si můžete také přehled fondů s nejvyššími prodeji (tedy do kterých fondů investoři vložili nejvíce peněz) a s nejvyššími odkupy (tedy ze kterých si nejvíce peněz vybrali).

Akciové fondy - jen pro odvážné?

Minulý týden jsme se poprvé podívali na jednu skupinu fondů - fondy peněžního trhu. Dnes se podíváme na fondy na druhém konci spektra rizikovosti, na fondy akciové. V tabulkách roční nebo půlroční výkonnosti je pouze jediný fond s kladnou výkonností - ČSOB český akciový (OFOBICAK). Nikoliv ale proto, že by byl jeho portfolio manažer tak nadprůměrný a dokázal čelit celosvětovému pádu trhů, ale proto, že celé portfolio umístil místo do akcií na termínované vklady.

V ročním horizontu je "nejlepší" ČSOB světový akciový (profil, názory) s mínus 14,8%, následovaný fondem Akro mezinárodní akciový (profil, názory) s mínus 17,9%. V polovině tabulky pěti akciových fondů s roční historií je především do českých akcií investující Sporotrend (OFSISSPT) s mínus 23,5%. Čtvrtý je ještě před rokem oslavovaný Akro Svět s mínus 24,6% a poslední IPB akciový s mínus 24,8%. Ještě hůře ale vypadá tabulka výkonnosti akciových fondů v půlročním horizontu. Ztráty se pohybují od mínus 18,3% u ČSOB světový akciový až po obtížně uvěřitelných mínus 55,6% u fondu Akro Eurotech (profil, názory). Tento fond také bezkonkurenčně vede další tabulky akciových fondů s nejvyšší ztrátou, ať už za měsíc nebo uplynulý týden.

Pokud si tedy lze z těchto výsledků něco odnést, tak snad jen jediné - neinvestovat do evropských technologických akcií. Jinak je v podstatě jedno, investuje-li portfolio manažer do USA nebo do Evropy, do několika málo sektorů nebo do širokých indexových certifikátů. V tuto chvíli nikdo není schopen říct, jsou-li akciové trhy blízko svého dna nebo zatím urazily jen půl cesty. Investorská moudrost ale praví, že je vhodný čas do akcií a akciových fondů menší část svého portfolia přesunout - a nesledovat krátkodobé výsledky fondů.

Podívejte se na souhrnné tabulky minulého týdne:
Tabulky výkonnosti
Tabulky prodejů
Tabulky fondů podle kategorií

Investujete nyní do akcií nebo akciových fondů? Který region nebo sektor má podle vás největší naději na rychlý růst? Který český akciový fond byste si vybrali pro tříletou investici? Který byste koupili svému právě narozenému dítěti? Využijte naše diskusní fórum!

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 48 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 3. 2001 11:29, S.K.

..."Velké a osvědčené americké indexové fondy si ročně účtují poplatky už od 0,2 procenta (při nulovém vstupním poplatku)".
Je pro běžného domácího investora dosažitelnost zahraničních indexových fondů s nulovými vstupními(výstupními)poplatky taková jako u tuzemských fondů?Proč by většina z nás ( investujících do Akro Svět )měla potěšení platit větší náklady?
Možná by to mohl být námět na samostatný článek. (PS:Osobně si myslím,že Akro Svět "MÁ" v tuzemsku své místo).

Zobrazit celé vlákno

+12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (48 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

16. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

Novým přírůstkem fondu kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV je retail park Gatterederstraße ve Vídni. Nemovitost v hodnotě 400 milionu koupil fond od rakouského privátního... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

9. 11. 2021 | Jitka Šorfová

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

Před dvěma lety se Vít Endler postavil do čela tehdy málo známé crowdfundingové platformy finGOOD. Minulý rok s ním fintechový startup navzdory covidu vyrostl o 150 procent a letos... celý článek

Alternativa? Proč investovat do veteránů nebo umění

7. 11. 2021 | Martin Jaroš

Alternativa? Proč investovat do veteránů nebo umění

Alternativní investování například do veteránů, sběratelských předmětů nebo uměleckých děl je dnes otevřené i malým investorům. Spolu s dalšími se na klasické auto nebo hodnotný obraz... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.