Daně na webu? Tvrdý oříšek

Daně na webu? Tvrdý oříšek
O daňových přiznáních podávaných po internetových linkách se letos hodně mluví. Jak ale v praxi vypadá on-line komunikace s daňovými poradci?
Jeden z konkurenčních serverů nabízí na síti daňové a účetní poradenství. Když se jeho prostřednictvím snažil uživatel zjistit, zda je třeba zdanit zhruba pětitisícový jednorázový příjem za honorář, dlouho se nic nedělo. Až po několika dnech přišla ze serveru výzva: zaplaťte osm set korun, poradíme vám.

To asi není optimální tvář internetové služby. Pokud vás bude tlačit čas, možná se rozhodnete podobnou službu využít. Než ale podepíšete smlouvu s konkrétní firmou, pečlivě se porozhlédněte, co vlastně internetový trh nabízí. Pomocníkem vám bude i náš dnešní test.

Naprostá většina oslovených firem na dotazy potenciálních klientů odpovídá během jediného pracovního dne. Překvapivě ale hned tři společnosti - Economics, Všeobecná internetová poradna a Tributum Company - projevily naprostý nezájem o nové zakázky.

Ceny jsou ve hvězdách

Přesnou informaci o cenách se prostřednictvím internetu většinou nedozvíte. Pohybuje se totiž od několika stokorun až po desítky tisíc. "Nechtějte po mně, prosím, říci cenu za sestavení vašeho daňového přiznání. Vždyť o vás naprosto nic nevím! Cena se samozřejmě stanovuje především podle rozsahu práce," vysvětluje vcelku logicky poradkyně Radka Lukešová ze společnosti RTC - účetnictví a daně.

I v podnikání daňových poradců ale vládnou zákony trhu a tak si jednotlivé firmy účtují zhruba stejně. V případě naší fiktivní poptávky (fyzická osoba podnikatel, neplátce DPH, se třemi zaměstnanci a obratem kolem dvou milionů korun) požadující jen sestavení daňového přiznání se většina nabídek shodla na ceně okolo tří tisíc korun.

Třebaže se většina 'daňařů' shodla na tom, že ke stanovení ceny za své služby nejdříve potřebují spoustu podrobností, jedině firma České daně si tyto informace vyžádala, než přišla s konkrétní nabídkou. Ostatní poradci předložili své nabídky s tím, že podrobnosti je nutné dohodnout na osobní schůzce. Společnost Wertheim však nabízí software, s jehož pomocí jí můžete v kódované formě odeslat svá data, přičemž firma daňové přiznání sestaví a na základě vámi korespondenčně uzavřené mandátní smlouvy pak také předá finančnímu úřadu.

Subjektivní smlouva

Sumy uváděné v naší tabulce si přitom daňoví poradci účtují za pouhé sestavení přiznání. Pokud má poradce převzít zodpovědnost za svoji práci v případě, že vám z berňáku přijde pokuta, bude konečná cena služby výrazně vyšší - poradce totiž překontroluje i správnost vašeho účetnictví.

Daně přes internet?
SpolečnostRychlost reakce
(hod.)
Cena 1)Poznámka
Aspekt HM
www.danovapriznani.cz
1/23 000,-cena včetně zběžné kontroly účetnictví, plný servis cca 8 000 Kč
České daně
www.ceskedane.cz
712 000,-před stanovením alespoň přibližné ceny si firma vyžádala kompletní ekonomické informace
Daňová a účetní kancelář Vladimír Jirásek
www.cmail.cz/dane-ucto-jirasek
341 500,-cena nižší, než uváděná na webu; důraz na osobní přístup
Economics
www.economics.cz
firma na poptávku neodpověděla
Geneva Consulting Finance
www.infonet.gcf.cz
63 000,-s odložením může přiznání přijít až na 30 000 Kč; při sestavení přiznání bez kontroly účetnictví prý firma ručí jen do výše platby za službu
Konzulta Brno
www.konzulta.cz
2 1/23000,-daňový poradce odpovídá za svoji činnost ze zákona
Raven Consulting
www.raven.cz
1/26 000,-sekce "on-line" je ve výstavbě
RTC - účetnictví a daně Radka Lukešová
www.poradce.n.cz
3 1/44 000,-v případě jednoduchého přiznání může cena klesnout až na 800 Kč, tedy dvouhodinovou konzultační sazbu
Tacoma
www.vasedane.cz
1/26 až 10 000,-běžnou praxí je aplikace hodinové sazby, tj. 2 000 Kč
Tributum Company
www.tributum.cz
firma na poptávku neodpověděla
Všeobecná internetová poradna
www.odpovez.cz
firma na poptávku neodpověděla
Wertheim
www.mojedane.cz
3 1/22 333,-cena včetně licence za software použitelný i v dalších letech
Poznámka: 1) pouze orientační cena uváděná poradci
Pramen: Peníze.CZ

Tady je ale zakopaný pes. Je zřejmě důležité ujasnit si, co vlastně od svého poradce můžete očekávat.

Zatímco například Martin Štěpán z firmy Aspekt HM tvrdí, že v případě pouhého sestavení přiznání je jeho zodpovědnost jenom subjektivní, jeho konkurent Jaroslav Zlatohlávek z brněnské Konzulty je jiného názoru. "Za svoji činnost odpovídá daňový poradce ze zákona včetně toho, že je pojištěn," uvádí Zlatohlávek a dodává, že v případě jeho společnosti kryje pojistka sumu až pěti milionů korun. Rovněž Zdeněk Wertheim ze stejnojmenné společnosti fiktivního klienta ujistil, že poradce odpovídá za škodu, která klientovi vznikla v souvislosti s výkonem daňového poradenství, pokud ji způsobil daňový poradce, jeho zástupce nebo pracovník.

I další společnosti uváděly ve své nabídce vyšší cenu v případě, kdy daňový poradce má dohlédnout i na klientovo účetnictví. To lze pochopit - více práce znamená i nárok na vyšší odměnu. Je ale skutečně možné, aby měl daňový poradce menší zodpovědnost za svoji práci v případě, když jej klient odkáže pouze na své účetní výstupy?

"To je právě otázka, kterou nelze jednoznačně zodpovědět," připouští tajemník Komory daňových poradců Radek Neužil. Podle něho je totiž důležité, zda se v případném soudním sporu podaří poradci prokázat, že smluvně nepřevzal zodpovědnost za klientovo účetnictví. Podle Neužila totiž někteří klienti trvají na snížení daňového základu i o výdaje, které daňové zákony neuznávají - v takovém případě je poradce z obliga, pokud mu klient podepíše, že na takovém postupu trvá. Daňoví poradci jsou dokonce lčenlivostí i v případech, o něž se zajímá policie.

Finanční servery? Propadly!

V rámci testu nezůstaly stranou ani internetové servery věnující se financím. Nejhůř dopadly Finance.cz, které sice fiktivnímu klientovi odpověděly do dvaceti hodin s doporučením obrátit se na společnost Tributum Company. Jejich doporučení jim ale výrazně zkazilo renomé: doporučovaná firma totiž na klientův mail nijak nereagovala. Fincentrum.cz sice promptně reagovalo automaticky generovaným e-mailem s tím, že se na dotaz tazatele pokusí reagovat co nejrychleji - do uzávěrky tohoto textu - tedy ani po třech dnech - však nebyla firma schopna jakékoliv další reakce. Nejmladší z finančních serverů Měšec.cz obstál relativně nejlépe - po třiatřiceti hodinách dorazila omluva s tím, že daňové poradenství neposkytují, ale s odkazem na službu www.vasedane.cz společnosti Tacoma. Podle výsledku našeho testu jde přitom o docela dobrý tip.

Napište nám, jaké máte zkušenosti s výběrem vlastního daňového poradce. Případně, proč si daňové přiznání sestavujete sami?

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 3. 2001 14:27, TGP

To by ale chtělo, aby existovalo něco srozumitelné úplně pro každého, třeba plošná daň. Každý by tak platil třeba 25% svých příjmů bez ohledu na to, kolik vydělá. Asi by se ale musely zrušit odpočitatelné položky, aby to bylo opravdu jednoduché a srozumitelné.

Zobrazit celé vlákno

+21
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Partners Financial Services