Největším nepřítelem IPO u nás je legislativa

Největším nepřítelem IPO u nás je legislativa
Na vyspělé trhy ve světě vstupuje každý týden několik nových společností, i v sousedním Maďarsku a Polsku se během posledních let uskutečnily desítky těchto transakcí. Za celou dobu existence kapitálového trhu v čechách však byla provedena pouze jediná primární emise.

Důvody neexistence nových akciových emisí se zabývají ve svých analýzách Komise pro cenné papíry a Asociace pro kapitálový trh. Jejich závěry se dají shrnout do několika slov. Největší překážkou jsou paragrafy způsobující neúnosné protahování celého procesu vydávání nových akcií. Na standardním trhu je technická i právní otázka transakce vyřešena během několika dnů až týdnů. V českých poměrech byste však podle odhadu KCP potřebovali deset až dvaadvacet měsíců. Během této doby se může situace na trhu radikálně změnit, investoři však nemohou se svými akciemi během tohoto času manipulovat. I přes všechny tyto problémy již několik měsíců připravuje firma EPIC primární emisi akcií brněnské společnosti Limart. Společnost se zabývá stříháním plechů a její loňský obrat dosáhl téměř miliardy korun. Investorům by měl být nabídnut minoritní podíl ve firmě, jeho hodnota se bude pohybovat ve stovkách milionů korun. Vše zatím nasvědčuje tomu, že úpis akcií by mohl proběhnout na přelomu května a června.

Kolik času potřebujete na provedení IPO v České republice
  Činnost či úkon Zákonem stanovené lhůty Doba realizace
(kumulativně v měsících)***
1 Pozvánka na konání valné hromady 30 dnů 1
2 Zápis usnesení valné hromady o zvýšení základního kapitálu do OR* (návrh na zápis do 30 dnů od usnesení VH) není stanoveno** 2-8
3 Schválení prospektu Komisí, přidělení ISINu 30 dnů 3-9
4 Uveřejnění prospektu emitenta není stanoveno 3-9
5 Ukončení procesu upisování akcií (3 měsíce) --- 6-12
6 Podání návrhu na zápis nové výše základního kapitálu do OR (po upsání a splacení jmenovité hodnoty akcií včetně ážia) 30 dnů 7-13
7 Zápis zvýšení základního jmění do OR není stanoveno 7-19
8 Vydání nových akcií (bezodkladně po zápisu do OR) --- 7-19
9 Zaknihování akcií ve Středisku cenných papírů není stanoveno 8-20
10 Podání žádosti o přijetí k obchodování na veřejném trhu 60 dnů 10-22
11 Oznámení o přijetí na veřejný trh (ve věstníku burzy a celostátním deníku) --- 10-22
* OR - Obchodní rejstřík
** není stanoveno - lhůta nevyplývá z žádného právního předpisu a emitent akcií ji nemůže ovlivnit
*** první číslo je optimistická, druhé pesimistická varianta
Pramen: KCP, BCPP

Rejstřík může vyžadovat nejvíce času

Jako nejobtížnější problém se jeví neexistence lhůt pro zápisy do Obchodního rejstříku (OR). V průběhu celé transakce je nutno do něj provést dva zápisy (jeden o návrhu na zvýšení a druhý o samotném zvýšení). V pesimistické variantě jen tyto dva zápisy mohou zabrat dohromady rok. Důsledkem těchto průtahů může být situace, kdy investoři nemohou obchodovat s již splacenými, ale ještě nevydanými (čekáme na zápis do OR) akciemi. Tento problém by mohl být vyřešen pomocí tzv. poukázky na akcie, což by byl cenný papír nahrazující zatím nevydané akcie. Pomocí tohoto nástroje by bylo možno s právy plynoucími z úpisu akcií bez problémů obchodovat. Podle některých názorů však i tuto překážku lze dnes obejít prostřednictvím subregistru (například v UNIVYCu - Universální vypořádací centrum, dceřinná společnost burzy), který by evidoval práva plynoucí z ještě neemitovaných akcií a umožňoval obchodování s nimi. Toto řešení bude také s největší pravděpodobností aplikováno při chystaném IPO Limartu. Podle Vladimíra Dvořáka ze společnosti EPIC, která transakci uskutečňuje, je však uzákonění tzv. poukázky na akcie nutné. Regulovaní investoři (především fondy) nemohou do svých portfolií nakupovat instrumenty, které nejsou zákonem definovaným cenným papírem.

Něco už se děje

Jednou z obtíží, kterou se již podařilo vyřešit, je tzv. předběžný prospekt. Jeho cílem je seznámit potenciální investory s parametry nové emise a zjistit, jaký by o ni byl zájem, což je klíčové pro stanovení ceny (bookbuilding). Podle stávajícího výkladu zákona o cenných papírech musí mít předepsané náležitosti. Jednou z nich je emisní kurz. Tím se však dostáváme do začarovaného kruhu, chceme stanovit cenu a vydáme tedy předběžný prospekt, ten však neobsahuje cenu, a tak vlastně porušujeme zákon. Podle Tomáše Ježka se však prezídium KCP na své nedávné schůzi rozhodlo, že bude schvalovat k oznámení i prospekty bez emisního kurzu.

Firmy s několika akcionáři mají výhodu

Kromě výše zmíněných obtíží s OR je problematickou stránkou primárních emisí také jejich nezvratnost. Vzhledem k nutnosti omezit předkupní práva stávajících akcionářů (aby do společnosti mohli vstoupit noví) může dojít k napadení platnosti valné hromady, která IPO schválí. Potenciální nejistota tak může působit na investory nepříznivě. Mnoho z nich má v živé paměti podivné žaloby na přeměny fondů, které mnohým z nás nedávají smysl. U společností typu Limartu, které mají pouhých několik akcionářů, je však tato situace velmi nepravděpodobná. Vladimír Dvořák z EPICu přiznává, že za současné situace by z tohoto důvodu nepřipravovali primární emisi společnosti, která má stovky anonymních akcionářů.

Většina z výše uvedeného již zazněla mnohokrát. Konečně je však cítit zájem o změnu. Komise pro cenné papíry a Asociace pro kapitálový trh začaly připravovat návrhy změn legislativy. Cílem je, aby bylo možno podstatně zkrátit lhůty právních úkonů prováděných v souvislosti s IPO. Přesto však už z příkladu Limartu je patrné, že některé výše uvedené problémy mají řešení i za současné legislativy. Jsou to však řešení spíše průkopnická. Abychom mohli náš trh považovat za standardní, bylo by lepší, kdyby legislativní podmínky byly pro IPO příznivější. Pokud se zdaří iniciativy KCP a Asociace pro kapitálový trh, můžeme se dočkat přívětivějšího prostředí pro primární emise již na začátku příštího roku.

Koupíte si akcie Limartu? Podaří se KCP prosadit změny předpisů? Myslíte si, že bude o IPO českých firem zájem? Podělte se o své názory s ostatními.

Líbil se vám článek?

-11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

1. 3. 2021 | Radim Zelený

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

Raketový růst ceny bitcoinu přináší pozornost kryptoměnovým a blockchainovým projektům z celého světa. Jedna z tuzemských technologických firem, která se chce prosadit, je Platon Finance... celý článek

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

26. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

26. 2. 2021 | Renata Lichtenegerová | 1 komentář

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

Bitcoin jede jak šinkanzen. Chcete se svézt? Vojtěch Machek a Matěj Bajer ve svém webovém magazínu Finex.cz mapují výhody i nástrahy moderních finančních nástrojů a varují před podvodníky.... celý článek

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

25. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

Nemovitosti mají Češi rádi a my jim nabízíme snadnou možnost, jak s nimi zhodnotit své peníze nad inflaci. Vše si mohou vyzkoušet už od tisícikoruny, říká Lukáš Blažek, obchodní ředitel... celý článek

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

19. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

Fintechová firma Revolut oznámila další omezení svých služeb, respektive zvýšení poplatků. Týkají se hlavně výběrů nižších částek z bankomatu, převodů peněz mimo oblast SEPA a investic. celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.