Všechno co jste chtěli vědět o Fedu II

Všechno co jste chtěli vědět o Fedu II
Druhým dílem pokračuje seriál pojednávající o historii Federálního rezervního systému – americké centrální banky. Ta právě dnes rozhodne o poklesu úrokových sazeb, opatření, které ovlivní všechny kapitálové a finanční trhy světa.

Struktura Fedu

Nejdůležitějším orgánem Federálního rezervního systému je sedmičlenný Výbor guvernérů (Board of Governors), který má sídlo ve Washingtonu. Funkční období jednotlivých guvernérů je 14 let. K výměně jednoho člena Rady guvernérů dochází vždy jednou za 2 roky, a to v každém roce, který končí sudou číslicí, takže po čtrnácti letech dojde k úplné výměně celého Výboru. Guvernéři jsou do svých funkcí jmenováni prezidentem a potvrzeni Senátem. Z guvernérů vybere americký prezident předsedu a místopředsedu, jejichž funkční období jsou čtyři roky (ale mohou být jmenováni až třikrát po sobě). Jejich jmenováni rovněž podléhá schválení Senátu. Současným předsedou Výboru guvernérů je Alan Greenspan (na snímku), a to od roku 1987.

Funkce Výboru guvernérů jsou:

1) Stanovení a provádění měnové politiky.
Toto je primární funkce Výboru, který ji provádí prostřednictvím tří nástrojů:

a) Operace na volném trhu

Ty jsou zdaleka nejdůležitějším a nejpoužívanějším nástrojem (podílí se asi 90 procenty na celkové emisi peněz). Spočívají v nákupech nebo prodejích cenných papírů federální vlády (především) nebo vládních agentur na volném trhu (nákup těchto cenných papírů obecně zvyšuje bankovní rezervy, při prodeji je tomu naopak). Cílem těchto operací je ovlivnit výši bankovních rezerv a potažmo i množství peněz v ekonomice, které je z praktických důvodů vyjádřeno měnovými nebo úvěrovými agregáty, jejichž náplň je v různých ekonomikách různá. Klíčovým operativním kritériem, které Fed využívá pro ovlivnění množství peněz v ekonomice, je federal funds rate, což je průměrná úroková sazba z overnight půjček na mezibanovním trhu. Jinými slovy je to krátkodobá úroková sazba, za kterou si banky navzájem mezi sebou poskytují úvěry ze svých rezerv ve Federálními rezervním systému nebo za kterou si půjčují peníze přímo od Federálních rezervních bank. Celý proces probíhá tak, že Federální výbor volného trhu nejprve stanoví cílovou výši federal funds rate, které se potom svými operacemi snaží dosáhnout. Pokud by Fed nedodal dostatek likvidity (tzn. nevyhověl by poptávce bank při dané výši sazby z federálních fondů), pak by došlo k růstu této sazby, protože by vzrostla cena půjčovaných peněz a naopak.

Růst sazby z federálních fondů v praxi znamená zvýšení nákladů bank na získání zdrojů, na které banky zareagují zvýšením úrokových sazeb z poskztovaných úvěrů, což má dopad napříč ekonomikou. Podnikům rostou úrokové platby z úvěrů, proto mohou například omezit svou investiční činnost a méně spotřebitelů si může dovolit refinancovat nákup domu či auta hypotéčním nebo jiným úvěrem.

Operace na volném trhu mohou být dočasné (repurchase agreement) nebo trvalé (coupon passes). Dočasné operace Fed provádí, pokud je toho názoru, že přebytek nebo naopak nedostatek likvidity v bankovním systému je dočasný. V praxi to vypadá tak, že dealer při prodeji cenných papírů garantuje Fedu zpětný odkup těchto cenných papírů k určitému datu v budoucnosti.

Výbor guvernérů provádí operace na volném trhu nepřímo prostřednictvím Federálního výboru volného trhu (viz níže).

b) Změna výše povinných minimálních rezerv

Toto je nejméně používáný nástroj měnové politiky Fedu. Nutno dodat, že také mezi bankami nejméně oblíbený. Povinné minimální rezervy se vztahují pouze na něco kolem 25 procent vkladů v bankách. To znamená, že banky musí držet rezervy oproti takovým depozitům, a to ve výši stanovené Fedem. Snížení sazby má stejný účinek jako nákup cenných papírů na volném trhu.

c) Diskontní nástroje

Fed stanovuje diskontní sazbu, která představuje úrokovou mírou, za níž si mohou banky a jiné depozitní instituce vypůjčit peníze od regionálních Federálních rezervních bank. Jde o krátkodobé úvěry, kterými řeší banky přechodné nedostatky v likviditě. V zásadě se jedná o nepřímý nástroj, protože banky nemusejí takových úvěrů využít. Fed také může stanovit maximální výši úvěru, který mohou banky získat.

2) Bankovní regulace a dohled.
Výbor regulaci a dohled provádí buď přímo nebo prostřednictvím Federálních rezervních bank. Sleduje bezpečnost a spolehlivost, a to jak domácích bank a jejich holdingových společností, tak i zahraničních bank v USA nebo amerických bank v zahraničí.

3) Dohled nad Federálními rezervními bankami.
Výbor kontroluje hospodaření těchto bank. Zaměřuje se především na aktivity, které spadají do jejich tzv. funkce banky bank (např. zúčtování vzájemných transakcí bank).

4) Shromažďování dat a provádění výzkumu.
Fed zaměstnává velké množství ekonomů, kteří mají na starost analýzy dat, jako jsou údaje o bankovních rezervách, měnových agregátech, úrokových sazbách a vývoji domácího produktu, a vytvářejí podklady pro provádění měnové politiky.

Hospodaření Výboru guvernérů podléhá nezávislému auditu a jeho výsledky jsou každoročně publikovány ve výroční zprávě Výboru.

Dočetli jste druhé pokračování exkursu do Federálního rezervního systému. První díl najdete zde. V zítřejším pokračování se dozvíte kolik je v USA rezervních bank a členů systému.

Myslíte, že by mohl být americký systém centrálního bankovnictví opakovatelným v Evropské unii? Jaký je váš názor na budoucí vývoj kurzu eura k dolaru? Je Alan Greenspan nejmocnějším Američanem? Napište váš názor. Reakce na předchozí díl jsou zde.

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.